Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Закон и ред
  3. Цветанов: Европейските избори ще покажат какво е нивото на киберсигурността в ЕС

Закон и ред

Цветанов: Европейските избори ще покажат какво е нивото на киберсигурността в ЕС

Цветанов: Европейските избори ще покажат какво е нивото на киберсигурността в ЕС - Tribune.bg

Когато инвестираме в уменията на гражданите, инвестираме в собствената си сигурност, каза Мария Габриел

Европейските избори ще покажат какво е нивото на киберсигурността в ЕС. Макар и за някои граждани европейският вот да не е най-важната или интересна тема, изключително важно е по време на тях гласът на хората да бъде защитен. Това заяви председателят на ПГ на ГЕРБ и председател на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред Цветан Цветанов по време на конференция на тема „Киберсигурността в Европейския съюз: начини да отговорим на все по-нарастващите заплахи“, която се провежда днес в София. Организатори на форума са Центърът за европейски изследвания „Вилфрид Мартенс“, Фондация „Ханс Зайдел“ и Сдружение „Граждани за европейско развитие на България“.

„На първо място трябва да бъде защитен вотът на избирателя, на второ място не трябва да допуснем да бъдат пробити системите за сигурност. Много е важно да ограничим възможността за въздействие на трети страни върху изборния процес в Европа. Ние знаем, че в няколко държави от Европейския съюз се създадоха дори и министерства, които да работят срещу дезинформацията, но също така да работят и срещу разпространяването на фалшиви новини“, обясни Цветан Цветанов.

Според него страната ни не е подготвена за хибридни атаки, които вече са част от ежедневната игра на някои държави извън Европейския съюз. Русия най-често е споменавана като държавата, която би могла да се намеси в предстоящите евроизбори.

„За голямо съжаление мога да кажа, че към настоящия момент страната ни не е разработила такъв подобен механизъм, който да може да противодейства на фалшивите новини и на това информационно облъчване, което всички ние получаваме ежедневно. Може би все още не сме подготвени и за хибридните атаки, които някои страни ежедневно правят “, посочи той.

„Ако системите за сигурност на страните в ЕС бъдат пробити по време на изборите, това ще означава, че е налице дефицит в способността ни да защитим националната си сигурност“, отбеляза Цветанов.

По думите му истинско богатство за България е да има еврокомисар, чийто ресор е пряко свързан с киберзащитата и киберсигурността.

Днес основният въпрос е не само да очертаем какви са предизвикателствата и новите реалности, но и да дадем повече отговори, да кажем какъв е нашият отговор на тези предизвикателства. Това каза еврокомисарят по цифровата икономика и цифровото общество Мария Габриел.

През 2013 година беше публикувана първата европейска стратегия за киберсигурност. 6 г. по-късно можем да кажем, че киберсигурнстта не е разговор между няколко експерти, а е част от ежедневнието ни и ще бъде по-важнa тема с всяко ново свързано устройство. Всяко ново свързано устройство означава повече рискове, но и повече възможности, заяви още Габриел.

По думите ѝ през последните години киберсигурността се подобрява.

„Все още над 80% от европейските компании не знаят дали са били обект на хакерска атака. 44% от европейците имат основни цифрови умения. Затова трябва да има мобилизация на всички нива, за да може, инвестирайки в уменията на гражданите, да инвестираме в собствената си сигурност“, посочи българският еврокомисар.

Според нея няма държава от ЕС, която може да се справи сама с предизвикателствата в областта на киберсигурността, затова трябват координирани действия.

„За мен като кмет на София темата е много важна, заяви кметът на София Йорданка Фандъкова. „В София са ангажирани повече от 40 хиляди работещи в IT сектора. Град, който подкрепя и развива иновациите, не може да остане извън тази тема. Интересуваме се от чуждия опит, от мнението на нашите експерти и сме отворени да получим експертиза по киберсигурност в различните сфери“, категорична беше тя.

По думите ѝ, за да отговорим на нарастващите предизвикателства на първо място стои образованието и подготовката на професионалисти по киберсигурност. Затова е нужно включването на програми както в средните училища, така и в университетите, които да осигурят подготвени кадри и добри специалисти. На второ място са важни експертизите и сътрудничеството на институциите, науката и бизнеса.

„Столичната община подкрепя въвеждането и развитието на дигиталното образование, както и инициативите и проектите, свързани с информационната сигурност и дигиталните технологии. Информатика в София се изучава в над 70 училища от първи клас, а във всички трети класове вече е въведен предметът компютърно моделиране. В 267 паралелки са въведени IT технологии, като компютърна техника и технология, цифров дизайн, приложна информатика“, подчерта кметът на София.

Фандъкова съобщи и за началото на нова инициатива в работата на Столична община по създаване на различни образователни форми по сигурност в интернет.

„В края на миналата година подкрепихме платформа за образование и иновации в киберсигурността чрез подписване на споразумение между Военна академия, Асоциацията за развитие на София, Софийски форум за сигурност, Българско ядрено дружество и Национална браншова организация за електрическа мобилност. Една от целите на тази платформа е разработване и предоставяне на различни образователни формати по киберсигурност “, заяви още тя.

Автор: Андреа Драганова

 


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети