Жалбата на Ваня Григорова срещу избора на Васил Терзиев влиза в съда
Административен съд София-град ще проведе днес заседание по делото по жалбата на Ваня Григорова, в качеството й на кандидат за кмет на Столична община и МК „БСП за България“, представлявана от Иван Таков, в качеството му на председател и председателстващ, срещу решение на Общинска избирателна комисия Столична за избор на кмет на Столична община.
Миналото заседание по делото беше отложено, а по искане на една от страните беше назначена нова съдебно-техническа експертиза, с която да бъдат анализирани протоколите на ЦИК от 1639 секции.
Вече е ясно, че 13 флашки от район „Слатина“ са изчезнали, над 90% от протоколите на секции с машинен вот в София са сгрешени.
„Реалният резултат на изборите за кмет на София се различава от обявения. Потвърждават се съмненията ни, че кметът на София не е избран, а е назначен. Няма да позволим победата ни да бъде открадната чрез машинации!“, заяви общинският съветник от БСП Иван Таков през януари.
По думите на ръководството на БСП в София в над 90 % от протоколите има разминавания в подадените и отчетените данни – с резултат, различен от отчетените от избирателните комисии. „Имаме съдебна експертиза. Анализирани са 1/6 от секциите с машинно гласуване. Съдът разшири обхватът на проверката и разпореди да бъдат анализирани и останалите секции, където е имало машинен вот“, обясни Иван Таков.
Според Милка Христова е притеснително, че в протокола на ОИК в частта жалби и сигнали има „една голяма, тлъста нула“.
„Протоколът е качен в сайта на ЦИК. Но това не е вярно! Има съставени над 400 протоколи от СИК-овете във връзка с машинното гласуване. Изискани са и са представени по делото, анализирани са. Потвърждава се това, което посочихме в жалбата си: сериозна част от избирателите не са могли да упражнят правото си на вот заради грешки и нарушения при машинния вот“, каза Христова.
От брифинга стана ясно, че от проверяваните до момента 313 секции само в 13 няма разминавания в резултатите, вписани в протоколите. „Липсват 16 флашки, те изобщо не са могли да бъдат проверени. 13 от тях са от район „Слатина“! Не е ясно как е гласувано в най-големите училища в района. Ако след цялостната проверка на целия обем секции се окаже, че повече от 100 флашки липсват, това може да промени целия вот“, обясни Милка Христова.
По думите ѝ, когато няма сертифициран електронен подпис, има предпоставка за манипулации на файловете. „Това е заключението на вещите лица. Бившият зам.- министър на електронното управление Благовест Кирилов ни показа на практика как е възможно да бъде променено съдържанието на запаметените резултати чрез софтуер. Манипулирани ли са резултатите от изборите в София?!“, попита още Христова.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/zakon_i_red/zhalbata-na-vanya-grigorova-sr/