Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Life
  3. Гладна съм!

Life

Гладна съм!

Гладна съм! - Tribune.bg
Снимка:

АВТОР: ЕЛЕНИ СИДЕРА

Шест и десет сутринта, Лили се събуди преди алармата, но идването на себе си продължи повече от очакваното. Десет минути… и този път, пронизващият звук от телефона раздра и счупи с трясък спокойствието и уюта на топлото меко одеяло. Изхлузи се от леглото още спяща, с боси крака затърси пантофите и автоматично се насочи към кафемашината.

В този момент усети къркорене в стомаха, а от кафето вече се носеше миризмата на “отворените очи”. Дали да не хапна два залъка? - помисли тя – глада се засили и желанието за неговото утоляване зае челно място. Отвори хладилника, взе кисело мляко, бананче и лъжичка мед за разкош. Ммм… друго нещо!  – със задоволство си помисли и усети как неприятното усещане под лъжичката (намира се на мястото на слънчевият сплит) се укроти. 

Да върнем малко назад лентата, превъртаме час преди да се събуди Лили и поглеждаме какви процеси протичат в тялото и по това време.

Тя е млада жена, която спазва (по-точно, старае се…) хранителна дисциплина и вечеря най-късно, към осем вечерта. Купа салата поръсена със семена, добавя шепа крутони и овкусява с малко маслинено олио и лимон. Три парченца пилешко филе и с това се слага край на приема на каквито и да са калории за деня. Заспива, сънува и идва момента някъде около пет часа сутринта.

Стомахът на Лили по това време е почти празен, усвоил, преработил и предал по веригата на следващата инстанция каквото е останало от поетата храна. Така се поставя началото на процеса по новото зареждане на организма с енергия.

В стомашно-чревната лигавица и стомашно-чревния тракт определени клетки започват да произвеждат – Грелин, чревно-мозъчен пептид,  наречен – хормон на глада. Други части на тялото - мозък, тънки черва и панкреас, също отделят грелин, но в доста по-малки количества. Той притежава много ключови функции, освен тази да съобщава на мозъка ви, че сте гладни. Помага да се задейства хипофизната жлеза в освобождаването на хормони на растежа, контролира пътят на постъпилите сладки храни и следи как тялото ви освобождава инсулин, хормонът отговорен за преработването на захарта. Играе роля в метаболизма, образуването на кости, защитата на вашите мускули от слабост. Причината Лили да усети неприятното стържещо усещане е момента, в който грелина се е появил, видял, че територията е чиста и обявил, че е готова да приеме храна.

Как се осъществява връзката между стомаха и мозъка, как се пренася информацията - Блуждаещият нерв, най-дългия черепномозъчен нерв  създава път по който взаимодейства със сърцето, белите дробове и храносмилателния тракт. Включва сетивни и двигателни влакна, през които се командват процесите мозък-тяло.

След като вече имаме мляко, банан и мед (според закуската на всеки.. ) попаднали в стомаха, се появява хормона лептин.

Произвеждан и секретиран преди всичко от мастната тъкан, впоследствие попада в кръвообращението. Нивата на циркулиращия лептин е маркер отразяващ мастната тъкан, грижи се за съхранението на енергията в мозъка. Експресията на лептин и количеството му имат връзка с циркадния ритъм и  се променя в съответствие с постъпилите калории. Позволява на мозъка ви да разбере, кога имате достатъчно натрупана енергия, кога чувствате ситост и намалява желанието да поемете храна.

Извод - Лептин отговаря в дългосрочен план за теглото ви и намалява апетита, докато грелин действа в кратки срокове изпращайки сигнали за глад. Ниските нива на калории намалява количеството лептин, докато обилното хранене или затлъстяването го повишават.

Ето за това, Лили упорито ден след ден приучаваше организма си на режим на хранене. Искаше да изгради послушание от негова страна и войнишки тренираше чувството за глад и ситост. Гордееше се с добрата си фигура, която беше съразмерна, дооооста приятна и несъобразена със световните модни тенденции - 90 см- на 60см –на 90см. Без да подозира тя беше подчинила на своята команда и един друг хормон, на който ако му се позволи в миг ще скрои номер – пристрастяване….

Със завиден талант да управлява майсторски много функции в телата ни ще наградим с внимание хормона Допамин.  Произвежда се в няколко области на мозъка, включително в субстанция нигра и вентралната тегментална област. Въпросната област със сложно име, е…  внимавайте сега! – “Център за поощряване” в който, невроните отделят допамин, за да почувстваме удоволствие. В мозъка, връзката между дейността и удоволствието гарантира, че ще се повтаря точно определено действие. Тук правим следната връзка - приемът на храни с високо съдържание на мазнини, сол или захар задейства освобождаването на допамин. Ако си позволите тези прегрешения с течение на времето организма ви ще пожелае това удоволствие пак и пак. Ще си измисляте причина да се наградите (поощрите) и неусетно сте излезли от границата на нормалните килограми. От там ще се включи грелина, който ще ви тласне към глад, а после ако не успеете да стопирате лептина, ето ви в графата – тези дрехи изобщо не ми стават!

За да избегнете възможно най-много рискове се хранете така, че да сте в златната среда на поетата храна и изгорените калории. Пийте вода съобразено с това да не претоварите сърцето и бъбреците. Позволявайте си малки по количество награди и ударете с воля мисълта за повечко филийки бял хляб, чипс и други подобни бързи храни лишени от хранителна стойност. Пожелавам ви здраве, красота и удовлетворение от себе си!


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети