Изложбата „Шест зими…едно лято“ търси пресечните точки на 12 водещи художници и скулптори
Изключително любопитна изложба привлича вниманието на специалисти и ценители на изкуството в галерията на Съюза на българските художници на ул. „Шипка“ 6.
Може да кажем, че експозицията, озаглавена „Шест зими…едно лято“ е един невероятен експеримент, в който са замесени водещи български творци, всеки със своя стил, ярко изразена индивидуалност и вдъхновения.
Тук обаче ги виждаме в съвсем различна светлина, тъй като всички произведения в изложбата са създадени по определената от кураторите тема.
„Шест зими... едно лято“ е мащабен проект, който включва творческия потенциал на 12 от най-значимите художници и скулптори на съвременната българска художествена сцена.
Въпреки че по един или друг начин са излезли от своята зона на комфорт, авторите изненадват с впечатляващи интерпретации на темата.
Куратори на експозицията са Елица Терзиева, Пламен Моневски и проф. Станислав Памукчиев, който е и един от художниците в изложбата. Поканените от тях автори са Николай Майсторов, Захари Каменов, Емил Попов, Милко Божков, Свилен Блажев, Иван Русев, Чавдар Петров, Зиятин Нуриев, Веселин Начев, Стилиян Атанасов и Иво Бистрички.
Те интерпретират предложената тема в новосъздадени произведения, като всеки от тях представя по седем творби, живопис или скулптура, и по седем рисунки, съпътствали творческия процес.
По думите на проф. Памукчиев подготовката и реализирането на проекта са отнели много време. Идеята за него пък идва от Пламен Моневски.
„Минаха осем зими. Проектът много отдавна се събира, акумулира енергия в себе си. Амбицията беше най-вече от страна на Пламен Моневски. Оттам се генерира първоначалната идея да се съберем. Това е кръг от автори, с които Пламен работи, приятели сме. Между нас самите като автори в годините се изграждат вътрешни връзки. Всеки имаше своята траектория с развитието на своята лична програма, но в този проект търсим пресечните точки на индивидуалните възгледи, мотивирани и обединени от една ориентираща подсказка на Пламен с това да рисуваме „Шест зими …едно лято. Интересно е, че всеки намери своя отговор. Никой не влезе в буквално отговаряне на тематиката“, разкрива проф. Станислав Памукчиев - куратор и участник в експозицията.


„Ние тук не толкова сме търсили някаква спойка между тях, по-скоро им дадохме възможността да разсъждават в една посока, да интерпретират в една посока и да вкарат своите микровселени в този макросвят, който е идеята, и звучи не учудващо, но все пак неочаквано единно“, заяви от своя страна Елица Терзиева – куратор на изложбата.
По думите й в такава философска отправна точка зрителят има специална роля.
„Зрителят винаги има специална роля в съприкосновението си с изкуството. Всички знаем, че произведението, излязло извън пределите на ателието на художника, извън неговата душевност и сетивност, заживява свой живот и бива досъздадено и досътворено смислово и семантично от хората, които имат съприкосновение с него“, отбелязва Елица Терзиева.

Тя насочва вниманието на публиката и към числовата символика, заложена в изложбата, която е многопластова.
„Нека да подканим хората да се опитат да видят тази дълбока символика в шестицата, в единицата, в дванайстката, в триплановостта на тримата куратори, защото отправната точка е Изтокът, „И-Дзин“, това е и основното вдъхновение на Пламен“, посочи Елица Терзиева.

По думите на проф. Памукчиев названието „Шест зими... едно лято“ е поетично-метафорична конструкция, която търси и открива енергиите и символния актив на антиномиите: ден – нощ, зима – лято, север – юг, светлина – мрак, земя – небе, активно – пасивно, мъжко – женско начало.

„Темата преоткрива съдържанията на митологична обредност, на ритуално следване на цикличното завъртане в безкрая, на космическите и природни цикли, на извечното начало и край – раждане, апогей, умиране и ново раждане, на разбирането на живота като затворен кръг от постоянно повтарящи се изменения“, разказва още той.

„Тези антиномични енергии са вътрешно обусловени, допълващи се, противопоставящи се и преминаващи едно в друго. Сили, които изграждат връзките и първопричините за съществуването в хармонична цялост и единство. Тази сложна проблематика събужда себеусещането за дълбинно кодиране, всемирна принадлежност, вибрация в изначалното, отключва интуициите за свещено Битие, за проявата на всеобщ закон, изначален Логос, творяща Воля“, обяснява проф. Памукчиев

„Темата е вдъхновяваща и дава изненадващи, интригуващи резултати в творческите открития на автори с утвърдени стилистики, с изведени лични идео-пластични светове. Създадените нови произведения, обединени в тематични цикли, разширяват и обогатяват представите за мащабното творчество на селектираните художници“, категоричен е големият български художник.
Интерпретациите на 12-те художници на тема „Шест зими... едно лято“ са разгърнати в цели три зали на галерията на Съюза на българските художници на ул. „Шипка“ 6 – 1А, 1В и 1С. Изложбата може да бъде видяна до 26 април.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/Life/izlozhbata-shest-zimi-edno-lya/