Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Мнения
  3. „Кампанията-фантом“ на Васил Терзиев

Мнения

„Кампанията-фантом“ на Васил Терзиев

Кампанията-фантом на Васил Терзиев - Tribune.bg

Димитър Стоянов, коментар за Tribune.bg 

В речника на българския език, поддържан от Института за български език към БАН, думата „фантом“, идваща от френски, бива обяснена като „призрак“, „привидение“, а „привидение“ като „въображаем, недействителен образ, който се привижда някому“. Има хора, които казват, че са виждали фантоми. Има хора, които дори твърдят, че си комуникират с тях по различни паранормални канали. Има си дори цяла обявена наука, която се занимава и с призраците – „парапсихология“, търсеща контакти с духове, призраци, фантоми. Но на политическия небосклон досега не се беше случвало да имаме цяла политическа кампания, която да е фантом (може би, извън политолозите, юристите и анализаторите трябва да се допитаме и до някой парапсихолог, за да ни обясни за какво всъщност става въпрос).

В края на месец юни „Продължаваме промяната“, „Демократична България“ и „Спаси София“ обявиха на официално събитие кандидатурата на Васил Терзиев за кмет на София и на Столична голяма община. След като името на Терзиев се спрягаше в продължение на месеци, то най-после беше обявено, с което той се превърна в първата официално заявена номинация за кмет на София на изборите през есента. И тук започна нещо много интересно, което поражда не малко въпроси. Васил Терзиев започна с провеждането на партийни събрания и срещи, като също така за неговата кампания започнаха да се събират дарения. Което отвежда размислите до Изборния кодекс и неговите разпоредби, а именно кога започва една предизборна кампания, кога и как се регистрират партии, коалиция и инициативни комитети, а след това и кандидати, какви права и задължения имат кандидатите, как става медийното отразяване.

В разпоредбата на чл. 162, ал. 1-2 от Изборния кодекс например, отнасяща се до финансирането на предизборната кампания, се посочва, че „партия/коалиция, регистрирала кандидати, може да финансира предизборната си кампания с…“ като оттам насетне се изброяват всички законови средства за финансиране, дарения, субсидия и така нататък. Тук идва първото питане. „Коалиция“, която да е регистрирана, няма – има дадена политическа заявка между три партии. Няма и пред кого да се регистрира, защото няма сформирана Общинска избирателна комисия, която се назначава от ЦИК не по-късно от 50 дни преди изборния ден. Ама каква комисия, след като президентът дори още не е насрочил датата на местните избори!? Няма и официална предизборна кампания – кампанията се открива 30 дни преди изборния ден.

Дотук – няма коалиция, няма дата за избори, няма Общинска избирателна комисия, няма регистриран кандидат, съответно няма кампания, няма и финансиране. По закон. Няма нито една проведена процедура за старт на местните избори и нито една ангажирана институция. Все още. Има едно голямо нормативно нищо по отношение на местните избори. Все още.

Но има „кампания“ на Васил Терзиев, която организира и прави срещи, събития, събира дарения. „Кампания“, която все повече и повече прилича на „кампания-фантом“, защото съществува изцяло в разрез на установената нормативна рамка, при липса на каквото и да правно основание за извършване на всички тези действия. Редно е например да се попита в какво качество гражданинът Васил Терзиев се явява по медиите да говори по предизборни въпроси, след като не е регистриран като кандидат? Медийните участия в една предизборна ситуация са строго регулирани по форма, съдържание, продължителност и т.н. Той ще придобие качеството на кандидат, когато бъде регистриран като такъв по реда на Изборния кодекс. Все още не е. Но в същото време неговата кампания извършва всички дейности, които са характерни за една предизборна кампания.

Какво точно се финансира с даренията и на какво основание се събират те? Ще ви кажа – официално даренията за кампанията на Васил Терзиев минават като обикновени дарения през банковата сметка на „Продължаваме промяната“. Така е обявено на официалния сайт на кампанията. Но в правото има един принцип, че с правни средства не могат да се преследват неправни цели. В случая законното събиране на „обичайни“ дарения през банковата сметка на една от партиите, издигнали Васил Терзиев за кандидат-кмет, се използва, за да финансира нещо… което не съществува в правния мир. Няма нито кандидат, нито кампания, нито дори обявена дата за избори съгласно реда и процедурите на Изборния кодекс и спазването на всички формални изисквания за това.

Ако боравим с понятията на Изборния кодекс и на нормативната рамка, уреждаща участието в избори, в момента кампания няма, не може и да има. От правна гледна точка има някакъв „пърформанс“, „хепънинг“, за който просто няма име. Но за който се събират дарения, организират се събития и предизборни срещи, и който има всички характеристики на предизборна кампания. Тази кампания в момента се провежда противно на установените правила, включително чрез заобикаляне на закона при определени свои дейности. В крайна сметка в Конституцията е посочено, че сме правова държава, а върховенството на закона е залегнало като водещ и незаобиколим принцип. Ако твоята политическа цел е прозрачно и отговорно управление, спазване на законите, гарантиране на принципа на правовата държава, то спазвай действащата нормативна уредба, а не се опитвай да я заобиколиш – доколкото помня това е една от основните тези на всяка една от политически сили, които застават зад кандидатурата на Васил Терзиев, „Продължаваме промяната“, „Демократична България“ и „Спаси София“.

Разбира се, няма забрана, която да пречи на самия Васил Терзиев да се среща с хора, да води разговори и да развива своя профил на обществена личност. Но тук не става въпрос за това. Става въпрос, че партиите, които стоят зад неговото издигане, осъществяват предизборна кампания, събират дарения и провеждат мероприятия, напълно игнорирайки съществуващата нормативна уредба в Изборния кодекс, регламентираща начина, времето и средствата, по които се извършва една кампания. Защото има огромна разлика между развиването на обществения профил на един бъдещ кандидат и координирана и финансирана политическа операция на няколко партии – такава може да се осъществява само в официална предизборна кампания и само съгласно разпоредбите на Изборния кодекс. И, ако наистина разчитат Васил Терзиев да спечели доверието на софиянци през есента, това няма как да се случи чрез такава „мечешка услуга“.

***

Димитър Стоянов е юрист, специализиращ в областта на конституционното право и административното право и процес. В периода 2017-2021 г. е експерт в тази област към политическия кабинет на вицепремиера по правосъдната реформа.

Автор е на публикации по правна, историческа и външнополитическа тематика.  



Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети