Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Мнения
  3. „Не съм расист. Разочарова ме, че мигрантите получават повече помощ, отколкото холандците“

Мнения

„Не съм расист. Разочарова ме, че мигрантите получават повече помощ, отколкото холандците“

Не съм расист. Разочарова ме, че мигрантите получават повече помощ, отколкото холандците - Tribune.bg
Снимка:

Джон Хенли и Пьотр Зауер, „Гардиън

Много млади хора не са ксенофоби, но животът им е несигурен, казват експерти: най-вече заради задълбочаващите се кризи в жилищното настаняване и здравеопазването.

Обядвайки със сандвич с риба тон на централния пазар във Волендам, живописно рибарско пристанище северно от Амстердам, 24-годишният Гералд ясно обяснява избора си на изборите в Холандия.

„Гласувах за Вилдерс, както и много от моите приятели. Не искам да живея с родителите си завинаги. Искам да имам собствен дом и да мога да осигуря семейството си по-късно. Вилдерс иска да разреши жилищната криза и да подобри здравеопазването ни. Това са най-важните теми за мен“, казва младежът.

Ако всички гласували на изборите бяха на възраст под 35 години, Геерт Вилдерс, крайно десният популист, чиято Партия на свободата (PVV) шокира Европа, като спечели най-много места в парламента, щеше да спечели още повече.

На миналогодишния втори тур на президентските избори във Франция Марин льо Пен спечели 39% от гласовете на хората на възраст 18-24 години и 49% от тези на възраст 25-34 години. Преди изборите в Италия през септември миналата година „Братята на Италия“ на Джорджия Мелони беше най-популярната партия сред хората на възраст под 35 години с 22 %.

Навсякъде на континента образът на радикално десния избирател - обикновено бял, мъж, без висше образование и най-вече възрастен - се променя, а проучванията показват, че в някои страни подкрепата за крайната десница нараства най-бързо сред по-младите избиратели.

Според анализаторите това явление може да се обясни с няколко фактора. „Наистина трябва да сме внимателни, когато приемаме, че има културно или идеологическо съответствие между младите избиратели и крайната десница“, казва Катрин де Врис, политолог в италианския университет „Бокони“.

„Знаем, че в много страни младите хора са по-проимиграционно настроени от по-възрастните избиратели. Те не са станали ксенофоби. Но животът им е по-несигурен. Това често са гласове за това, което на тези избори в Холандия беше наречено „сигурност на препитанието“.

Холандската дума bestaanszekerheid се превежда приблизително като съществуване с достатъчен и предвидим доход, задоволителен дом, адекватен достъп до образование и здравеопазване и предпазване от неочаквани събития.

Въпроси като жилищното настаняване, пренаселените класни стаи и болниците, които изпитват затруднения, бяха ключови за вота на младите хора, каза Де Врис. „Вилдерс може и да иска „холандците на първо място“, но обещава да поправи тези неща“, каза тя. „Правителствените партии наложиха строги икономии“.

„По-младите хора, будните от големите градове, се интересуват от климата и джендър нещата, но пренебрегват истинските проблеми, които имаме тук и сега“, допълни Де Врис.

„Аз не съм расист, защото гласувах за Вилдерс. Разочарова ме фактът, че мигрантите получават повече помощ от правителството, отколкото холандците - но не съм против исляма, не искам да се затварят джамии. Просто смятам, че трябва да контролираме имиграцията по-добре“.

19-годишният Коен, студент в Амстердам, споделя това мнение. „Все още живея с родителите си - не мога да си позволя стая в Амстердам“, казва той. „Трябва да пътувам всеки ден. Вилдерс иска да даде жилища на хора, които са оттук - не мисля, че това е странно“.

Коен също каза, че не вярва, че Вилдерс ще изпълни крайните си антиислямски обещания: затваряне на джамии, забрана на забрадките и забрана на Корана. „Мислех, че Вилдерс беше най-добрият в дебатите. Той изказа много разумни мисли“, каза той.

Тенденцията изглежда най-силна в страни като Австрия, Германия, Нидерландия, Швеция и Дания.

Павел Зерка, старши научен сътрудник в Европейския съвет за външна политика, заяви: „В Източна Европа, а често и в южната част на континента, ситуацията е различна. Но със сигурност е факт, че крайно десните партии получават по-голяма подкрепа сред по-младите избиратели“.

В Испания делът на ултраконсервативната партия „Вокс“ от гласовете на младежите под 35 години се покачи от 22% през април 2019 г. до рекордните 34% през ноември същата година, повтаряйки представянето ѝ като на влакче в планината при електората като цяло. През юли тази година той спадна, но все още възлиза на 27%.

В Нидерландия PVV се превърна в най-голямата партия сред хората на възраст между 18 и 34 години, като спечели 17% от гласовете им срещу 7% преди това. На вота в Швеция през 2022 г. 22% от хората на възраст 18-21 години гласуваха за крайнодясната партия „Шведски демократи“ срещу 12% през 2018 г.

На изборите в провинция Саксония-Анхалт през 2021 г. в Източна Германия крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (AfD) зае първо място сред избирателите под 30-годишна възраст, докато прогнозите са, че младите избиратели ще помогнат на крайнодясната Австрийска партия на свободата (FPO) да спечели националния вот през 2024 година.

Зерка определи икономическата несигурност като най-значимия фактор. „Младите гласоподаватели не са се придвижили вдясно по отношение на миграцията, абортите, правата на малцинствата“, каза той. „Крайно десните партии са ги убедили, че предлагат надеждна икономическа алтернатива“.

Сред другите фактори са някои крайно десни партии, които „успяват да се позиционират като „разумни“ електорална опция“, каза Зерка. „Те все повече предлагат на по-младите избиратели еднакво млади, често харизматични политици - хора, които говорят на техния език“.

Жордан Бардела, председател на френския Национален сбор (RN), например, беше само на 23 години, когато ръководеше успешната кампания на партията за европейските избори през 2019 г., и на 27 години, когато наследи Льо Пен като официален лидер на крайнодясната партия миналата година.

Зерка посочва и уменията на крайнодесните партии в социалните медии: Славомир Менцен, 37-годишният лидер на ултралибералната крайнодясна партия Конфедерация в Полша, има 800 000 последователи в TikTok.

Няколко крайно десни партии също предложиха конкретни политически инициативи за привличане на по-младите избиратели: В манифеста си за 2022 г. Льо Пен обещава да премахне данъците за хората под 30 години, да предостави финансова помощ на работещите студенти и да увеличи броя на студентските жилища.

Джейкъб Дейви, ръководител на отдела за политика и изследвания в тинктанк „Институт за стратегически диалог“, определи като допълнителен фактор влиянието на крайнодясната и ултрадясната младежка контракултура, чийто типичен представител е крайнодясната паневропейска група „Поколение идентичност“.

Според него, дори ако „икономическите проблеми, несигурността по отношение на жилището, работата, бъдещето“ могат да бъдат причина за голяма част от младежкия вот, „наблюдаваме разрастването на съгласуваните усилия на крайнодесните да достигнат до младите хора и да ги радикализират“.

В Амстердам 22-годишната Кони, която пуши цигара пред магазин за хранителни стоки в работническия квартал Noord - единственият район в града, където PVV завърши на първо място, изтъква същото.

„Гласувах за първи път“, каза тя. „Цялото ми семейство гласува за PVV и се радвахме, че [Вилдерс] спечели.“ Животът в Амстердам става все по-скъп, казва тя, но отиващото си правителство изглежда не се интересува от това. Майка ми е медицинска сестра, а здравеопазването не се справя. Вилдерс водеше кампания за инвестиции в здравеопазването и домовете за стари хора. Когато става въпрос за миграция, хората от страна, в която се води война, заслужават по-добър живот тук, но той не трябва да е за сметка на холандците“.

Превод: БГНЕС


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети