1 април – имен ден на кабинета „Петков“ и въпросите към него
На 1 април - именния ден на кабинета „Петков“, министър-председателят гръмко обяви:
Фирмата Gemcorp Capital, с която правителството подписа меморандум за инвестиции „на стойност около 1 млрд. долара“, ще бъде проверявана от ДАНС. Причината за това е предишно участие на свързани с Русия лица в нея, а целта е да не се допуснат „съмнителни капитали у нас“.
ДАНС, нали?! Колко удобно да се измъкнеш сух от водата! Какъв панически ход да се направиш на анти-корупционер и защитник на националния интерес!
Защо ДАНС не е проверила предварително, а ще проверява следварително?!
ВЪПРОСИ КЪМ МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛЯ КИРИЛ ПЕТКОВ?
1. На коя дата се е състояло заседанието на Министерски съвет, в чийто дневен ред е била заложена точката: разглеждане на проект за меморандум с Gemcorp Capital и IP3 Corporation? Кой е бил вносителят?
2. Възложил ли е министър-председателят предварително съгласуване на текста за меморандума, с коя своя заповед и на кой орган е възложил изготвянето на проекта?
3. Възложил ли е министър-председателят на МВР, ДАНС, ДАР и други служби, които са на негово пряко подчинение, да проучат бъдещите инвеститори Gemcorp Capital и IP3 Corporation за произхода на капитите им? (Впрочем, фондът Gemcorp е стартирал с парите на руския мултимилионер Алберт Авдолян.)
И ако не - защо?
Става въпрос за най-голямата еднократна инвестиция в историята на България! Тя е почти колкото стойността ( 1.036 млрд. евро) на всичките преки инвестиции в страната за 2021 година!
Чия препоръка се е оказала по-важна от становището на българските служби? На посланик Херо Мустафа, която е била на вечерята на вицепремиера Асен Василев и министъра на енергетиката Александър Николов с представители на Gemcorp през февруари 2022 г. във Вашингтон; на Атанас Бостанджиев, свързан с руската ВТБ капитал и с КТБ; на “колеги от американското посолство”, както казва вицепремиерът Асен Василев? Или на някой друг, за когото тепърва ще научим.
4. Потърсено ли е становището на БНБ по линия на междубанковия обмен за финансовото състояние на Gemcorp и IP3 Corporation и за съответните банкови референции на двете компании?
5. Има ли внесени становища по повод на проекта за меморандум - от кои министри и какво съдържат те?
6. Получил ли е министърът на енергетиката Александър Николов мандат за подписването на меморандума на 23 март 2022 година? С кое решение на МС, от коя дата?
С какви правомощия и къде са описани те?
7. Кои министерства и държавни служби са участвали в съгласуването на текстовете и условията на меморандума; какви са задълженията на България по него и какви биха били последиците и неустойките за неизпълнението му?
8. Някой отчита ли сега опасността да настъпят негативни последици за България по реда на Вашингтонската спогодба за защита на инвестициите, ако Gemcorp Capital и IP3 Corporation се обърнат към Международния център за уреждане на инвестиционни спорове ICSID на следното основание: към Gemcorp Capital и IP3 Corporation са поети ангажименти за инвестиции, които не са се случили по начина, по който двете компании са очаквали след подписването на меморандума с българското правителство?
Практиката на Международния арбитражен съд във Вашингтон е следната: всяко обещание, когато е направено от официален представител на една държава, се счита за поет ангажимент. Това уточнение е към коментаторите, които се опитват да неглижират меморандума, понеже не бил договор.
Gemcorp Capital и IP3 Corporation може да претендират за компенсации, за обезщетение за нанесени репутационни щети, за обезщетения заради отклонените средства - над 1 милиард долара - от други проекти, които са могли да им донесат печалби.
Такова поведение, като това на Кирил Петков, не се толерира, наказва се! България, може би, ще се озове като ответник в процес за няколкостотин милиона долара…
П.П. Според двама министри от кабинета “Петков”, съгласувателна процедура по меморандума не е провеждана.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mneniq/1-april--imen-den-na-kabineta-petkov-i-vaprosite-kam-nego/