Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Мнения
  3. Благовест Върбаков: Патриарх Неофит ще бъде положен в катедралата Св. Неделя

Мнения

Благовест Върбаков: Патриарх Неофит ще бъде положен в катедралата Св. Неделя

Благовест Върбаков: Патриарх Неофит ще бъде положен в катедралата Св. Неделя - Tribune.bg
Снимка:

Въпреки очакванията да бъде погребан в Троянския манастир

Как ще се простим с Негово светейшество Неофит – патриарх Български и митрополит Софийски, и кога ще изберем негов наследник, Tribune.bg разговаря с богослова и университетски преподавател д-р Благовест Върбаков.

Г-н Върбаков, какво ще се реши на извънредното заседание на Светия Синод днес?

Първо бих искал да поднеса своите най-искрени съболезнования за кончината на Светейшия ни патриарх Неофит на неговите сродници, близки, членовете на Светия Синод и клира на родната ни Църква, както и към цялото опечалено българско общество. Бог да го прости! Нека отправим горещите си молитви към всеподателя Бога да го приеме в Своето Небесно царство, защото дядо Неофит беше наистина една свята личност, която през целия си земен път и високо духовно служение, особено като първойерарх на Поместната ни църква, беше образец на подражание за всеотдаен Христов последовател и самоотвержен слуга на своите пасоми, т.е. боголюбивото ни общество.

А сега на Вашия въпрос. В късните часове на 13 март, около два часа преди полунощ, дядо Неофит предаде Богу дух след продължително боледуване. За съжаление, това се очакваше, но отново за съжаление, лапидарната, в смисъл – оскъдна информация около престоя на патриарха ни във Военномедицинска академия в София и здравословното му състояние, породи всевъзможни конспиративни теории. Не искам да ги описвам, но те бяха много грозни и подриващи не собствено личността на дядо Неофит и членовете на Светия Синод, а главно онези, които без капка срам от Бога ги разпространяваха по социалните мрежи, а от своя страна жълтите медии само това и чакаха да тиражират като уж проверена информация. Това е много жалко…

При смъртта на първойерарха ни следва процедурата по Глава IV, Раздел II от устава на БПЦ, и по конкретно – от чл. 40 до чл. 48. Там всичко подробно е разписано, от което следва че Синодът не може да не се съобрази. Кончината се обявява от председателя на така наречения намален състав на Светия Синод. Обикновено Синодът в пълен състав заседава два пъти годишно, пролетта и есента, в няколко сесии, всяка с продължителност от около десетина дни. В останалия период заседава намаленият му състав с цел по-оперативно да бъдат взимани решения по – най-общо казано – църковни въпроси, които не налагат санкцията от Синода в пълен състав. Пълният състав на Светият Синод по устав се председателства именно от патриарха като пръв сред равни. Иначе решенията се взимат с мнозинство на членовете, тоест на митрополитите.

Така председателят на намаления състав на Светия Синод е оправомощен по силата на устава да извести за кончината на патриарха предстоятелите на Поместните църкви, на първо място, и след това тримата главни в държавата, а именно – президентът на Република България, председателят на Народното събрание и министър-председателят. В срок до 7 дни от кончината на патриарха същият този председател на намаления състав на Светия Синод е длъжен да свика извънредно траурно заседание на Светия Синод в пълен състав. Обикновено се свиква непосредствено след деня на овдовяване на Поместната ни църква. Първата работа на това извънредно заседание е да се избере измежду митрополитите, съставляващи целият състав на Синода като негови членове, вместоблюстител на патриаршеския престол. С други думи, временно да председателства Синода, от една страна, а от друга – да подготви, разбира се, заедно с останалите членове на Синода, опелото, погребението на споминалия се патриарх, както и да организира Патриаршеския избор. Той трябва да се състои до четири месеца от кончината на патриарха.

Да допълня, че за вместоблюстител на патриаршеския престол се избира най-възрастният измежду състава на Светия Синод митрополит. Към днешна дата това е Американският ни митрополит Йосиф, но него го няма, тъй като седалището му е в Ню Йорк, а изборът на временно председателстващ Светия Синод е неотложен. След дядо Йосиф старши по възраст е Великотърновският митрополит Григорий. Така че е напълно възможно да бъде избран до избора на новия ни патриарх. При всички случаи обаче решението се подлага на гласуване от страна на митрополитите. Вместоблюстител става този, който е събрал две-трети положителни гласове от членовете на Светия Синод.

Има ли изискания за избор на патриарх?

Според чл. 40, т. 2 и т. 3 от устава на БПЦ трябва да не е по-млад от 50-годишна възраст, горна възрастова граница няма. Също така се изисква да е управлявал епархия най-малко от 5 години. Останалите изисквания за правилно изповядване на Православието, както и да спазва стриктно църковния ред, респективно т. 4 на същия член от устава, се явяват логични. Принципно те се изискват и за всеки кандидат за епископ или митрополит. Според мен обаче, както и други колеги богослови, а и всички вярващи християни, основното изискване, което следва да притежава бъдещият патриарх, е да бъде – казано на църковен език – облагодатен от Светия Дух. В крайна сметка тъкмо този Свет Дух решава кой да предстоятелства неговите Църкви по места, тоест Поместните. Убеден съм, че и сега Бог е промислил, няма да остави боголюбивото ни общество да няма свой духовен водач и първойерарх.

Къде се очаква да бъде погребан патриарх Неофит?

Най-вероятно в Троянския манастир, където е погребан и патриарх Максим, но се оказа, че по негово желание ще бъде погребан в София, в митрополитската катедрала "Св.Неделя". В Бачковския са погребани Екзарх Стефан и патриарх Кирил. Дядо Неофит е духовно чедо на патриарх Максим. Двамата празнуваха именните си дни на една и съща дата – на 21 януари, тогава се честват паметта на Св. Максим Изповедник и мъченик Неофит. Между тях имаше една много голяма приемственост, патриарх Неофит беше духовно чедо на патриарх Максим. Сега вече се събраха при Бога и пребивават в слава, защото бяха свети мъже. Бог да ги прости!

Светият синод трябва чрез квалифицирано мнозинство да избере още трима достойни да бъдат кандидати за патриаршеския престол. Обикновено в тази тройка е и този, който предстоятелства през това време Синода и има за задача да организира достойното изпращане на патриарха, но и новите патриаршески избори.

 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети