Божидар Божанов: Не се спира достъпът до съдържание на сайтове с промените в Закона за съобщенията
За законопроекта на ПП-ДБ за промени в Закона за съобщенията и ще се ограничава ли достъпа до интернет сайтове и адреси, кой ще се възползва от промените Tribune.bg разговаря с народния представител от ПП-ДБ и бивш министър на електронното управление Божидар Божанов.
Г-н Божанов, какви нови функции ще има Комисията за регулиране на съобщенията /КРС/ относно промените в Закона за съобщенията за ограничаването на достъпа до сайтове и адреси?
КРС няма да прави преценка на съдържание за фалшиви новини, това го няма в законопроекта. КРС така или иначе е координатор за цифровите услуги. Така е и в проекта на Министерския съвет, който мина обществено обсъждане.
Само ще спира достъпа до сайтовете?!
То КРС няма да го спира, а органите, например по Закона за хазарта за незаконните казина отговаря НАП, за фалшивите реклами предвиждаме да е КЗП. Те ще подават информация към КРС, за да може на едно място да има списък с тези адреси, така че КРС ще е една пощенска кутия на тези органи, които упражняват собствените си правомощия по конкретни закони. Само това и никъде не се предвижда блокиране на съдържанието.
В този смисъл предлагате да се блокира само достъпа до фалшивата новина, но не и до съдържанието на сайта, така ли?
Дори не до новината, а до рекламите, чрез които тези сайтове за фалшиви новини получават реклама. Дори не до всички реклами, защото има реклами, които са легитимни, които отговарят на закона, които казват кой е рекламодател. Но има реклами, които популяризират несъществуващи продукти от името на известни личности, които не са дали съгласието си за това.
Атакувате практиката да се печели от фалшиви реклами?
Това е векторът, през който адресираме дезинформацията. Не казваме на държавен орган да решава кое е истина и кое – не. Това е много тънък лед и не искам изобщо да тръгваме по него.
Да правите министерство на истината, вече Ви обвиниха в опит да налагате цензура?
Нашата цел е била да няма дори отваряне на вратичка за това. Но всеки път, когато стане дума за дезинформация, хората се притесняват, че ще се стигне до такива мерки - не заради текстовете в законопроекта, а заради притесненията, които са легитимни и затова трябва да отговаряме на тези въпроси. Ето, те се притесняват, че щом става въпрос за дезинформация, някой ще казва кое е истина и кое – не. Точно от това сме бягали в законопроекта.
Притесняват се, че поводът за тези промени е конфликтът в Украйна и търсите начин образно казано „да затворите устата“ на колеги журналисти?
Не, нито "Пик", нито Волгин например са в обекта на законопроекта. Всъщност има сайтове, които са фалшиви и зад тях не е ясно кой стои, те ще бъдат обект на закона в смисъл, че ще трябва да обявят кой стои зад тях през рекламите, от които финансират съдържанието.
Ще ги спирате?
И то при системни нарушения, защото когато има незаконна реклама, общият ред е да се сигнализира на рекламната мрежа да я свали, като се информира съответния орган – КЗП или БАБХ, ако става дума за хранителни добавки. И ако те системно не свалят това незаконно съдържание, тези незаконни реклами, тогава предстои спиране в 30 дневен срок на достъпа до рекламите и то след съдебно решение. Така че механизмът е специфичен и има много защитни механизми и на практика не се спира или блокира достъпа до съдържание.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mneniq/bozhidar-bozhanov-ne-se-spira-/