Как да познаем наследниците на комунистическия режим в България?
Защо вицепрезидентът Йотова почита Вапцаров, но не и жертвите на комунизма?
Датите, на които почитаме паметта на знаменити българи, останали в историята ни като герои, будители или жертви на несправедливи режими, показват реалната идеология на днешните политически партии. Традиционно 23-ти юли – ден за почит към паметта на Никола Вапцаров, се отбелязва единствено от БСП с тежки слова и политически декларации.
Но наследниците на комунистическата партия упорито отсъстват на 1-ви февруари, когато е поклонението в памет на жертвите на комунистическия режим.
Петият демократично избран президент Румен Радев така и не се появи нито веднъж на Мемориала на жертвите на комунизма.
Но на гарнизонното стрелбище, където е разстрелян Никола Вапцаров, слово изнесе лично вицето му Илияна Йотова.
77 години след изпълнението на смъртната присъда срещу Никола Вапцаров и няколко негови съратници, по традиция БСП използват лобното място на поета революционер както за почит към паметта му, така и за политическа трибуна.
„Простете ми, но днес няма да говоря за погубения световнозначим талант на Вапцаров“, каза днес в словото си по време на възпоменателната церемония лидерът на БСП-София Калоян Паргов. Вместо това той използва възможността да повтори позицията на градската левица срещу подготвяната акция „Памет за утре“, която според БСП е вид разпространяване на „фашистка идеология“. *
Вицепрезидентът Йотова допълни: „Днес е много модерно да говорим за ценности, толкова често ги споменаваме, толкова вече сме свикнали с тях, толкова много лицемерие има в собствените ни думи, че изтриваме онова, което ни остави Вапцаров.“
Тези, които са извършвали репресии преди 1944 г., са получили своето възмездие. За репресиите след 1944 г. обаче възмездие няма. Докато съвременната социалистическа партия продължава да отбелязва като празник датата 9 септември 1944 г., продължавайки политическата конюнктура, талантливият поет Никола Вапцаров едва ли ще получи полагащото му се всенародно признание. Защото днешните леви предпочитат да говорят за жертви на „фашизъм“, но мълчаливо да премълчават съдбата на хилядите, осъдени от т.нар. Народен съд без да имат никаква вина.
Архивите помнят, че новите социалисти критикуват в официални декларации Борис III, че не е помилвал Никола Вапцаров. Но това не попречи на БСП да направи управленска коалиция с НДСВ, чиито лидер бе Симеон Сакскобургготски, син на същия този Борис III. Именно това лицемерие отблъсква хората и разделя българите на привърженици и врагове на комунистическия режим, показвайки кои са наследниците на идеалите отпреди 1989 г.
*Инициативата е на комитет, в който влизат историците проф. Евелина Келбечева, доц. Михаил Груев, доц. Лъчезар Стоянов, журналистите Христо Христов и Калин Манолов, бизнесменът Георги Георгиев и адвокат Марио Топчийски. Звeздите на проекта „Памет за утре“ ще се появят на паважа пред емблематични монументи и сгради на 1 септември – бившия мавзолей на Георги Димитров, Държавна агенция „Архиви“ (където са били арестантските килии на Държавна сигурност), Паметника на жертвите на комунистическия режим (пред НДК), хотел „Славянска беседа“ (първия щаб на Народната милиция), Народното събрание (Партийния дом), ЦК на ДКМС (ул. „Съборна“ 13), Президентството (Държавен съвет), "Отечествен фронт" (бул. „Витоша“ 18) и църквата „Света Неделя“.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mneniq/kak-da-poznaem-naslednitsite-na-komunisticheskiya-rezhim-v-balgariya/
Коментари (6)
24.07.2019 09:12 / Отговор
Ватенките защитават антибългарското у него, защото и те не са българи.
24.07.2019 13:44
18.04.2021 19:26
24.07.2019 16:24 / Отговор
24.07.2019 16:26 / Отговор
Затова е известна и като "Бойка Два пъти Вапцарова".
25.07.2019 10:35 / Отговор
Добави коментар