Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Мнения
  3. Лъчезар Иванов: Износът на лекарства е доста по-доходоносен от трафика на цигари или алкохол

Мнения

Лъчезар Иванов: Износът на лекарства е доста по-доходоносен от трафика на цигари или алкохол

Лъчезар Иванов: Износът на лекарства е доста по-доходоносен от трафика на цигари или алкохол - Tribune.bg
Снимка:

За липсата на лекарства в аптеките и как да се гарантират правата на пациентите у нас Tribune.bg разговаря с народния представител от ГЕРБ д-р Лъчезар Иванов.

Г-н Иванов, какви законодателни промени готвите, за да ограничите износа на лекарства, т.н. реекспорт за Западна Европа?

С промените в Закона за лекарствата в хуманната медицина целя да се направи прозрачна лекарствената политика у нас по разпределение на препаратите и особено на скъпоструващите медикаменти за онкология. Прави ми впечатление, че липсват и медикаменти за трансплантирани пациенти, т.н. имуносупресори или препарати за подтискане на имунната система. Законопроектът, който съм внесъл, още не е разгледан от здравна комисия в парламента и вероятно се бави във връзка с други приоритети. Ако мине на първо четене, обаче, ще конкретизирам в него и отговорностите на различните институции.

Например, министър Сербезова изключи от списъка за наблюдение на Изпълнителната агенция по лекарствата/ИАЛ/ някои медикаменти и те станаха обект на реекспорт?

Не само това. Очаквам да получа от ИАЛ информация за препаратите, които за полугодието на 2023г. са подлежали на контрол, колко от тях са били обект на износ от фирмите. Искам да видя дали законът е спазен. Считам, че в 21 век за една европейска държава е абсолютно нередно гражданите й да пътуват до съседни страни като Турция и Гърция, за да купуват лекарства.

Фармацевтите казват, че и в западните страни има недостиг?!

Разликата е огромна. Там имат производствени проблеми, а проблемът у нас е различен. Оторизираните вносители имат и складове на едро, които преди промените по времето на министър Сербезова държаха в складовете си и задължителен резерв от около 70%. Сега те не поддържат такъв. Освен това заявките, които правят фирмите дистрибутори за зареждане на аптеките, не се изпълняват към самите дистрибутори, остават лекарства в тези складове и всъщност с наличностите се прави реекспорт. Другата схема, която се реализира, е в болниците – лекарствата влизат само с партиден номер, което позволява всякакви медикаменти да бъдат изнасяни. Даже не трият партидните номера и гръмна скандала с медикамента, който вече бе отчетен като използван в болница у нас, пък се прави опит да се продаде в Европа. Този проблем излезе извън рамките на страната и Европол също се занимава с това нарушение. Смятам, че т.н. реекспорт остава скрит за обществото, а той е доста по-доходоносен от трафика на цигари или алкохол без бандерол, например.  

Говорите за цистерните с алкохол, който се изнася нерегламентирано за Гърция?

Представете си да изнесеш кашонче със сто флакона, чиято себестойност е колкото 10 цистерни. Една ампула от определени онко препарати струва 15 000. Представете си 100 ампули дали няма да се равняват на една цистерна, а може да ги изнесете в едно сакче. Затова мисля, че всичко институции, ангажирани с това да опазват парите на здравноосигурените, трябва да влезат в своите задължения и правомощия.

Защото НЗОК сключва договори, медикаментите се внасят, а не стигат до всички пациенти?

Мисля, че трябва да запълним законовите празнини. Реекспортът на медикаменти е регламентиран в ЕС и аз настоявам да се спазва регламента. Когато даден препарат липсва на вътрешния пазар, не може да бъде разрешено да се изнася. В ЕС България има най-ниските цени на лекарствата и това определя интереса към тези продукти. Трябва да се предпазим от това хора с опит във фармацевтичния бизнес да бъдат обвързани с държавните институции,  да променят държавната лекарствена политика и да ощетяват обществото.

Те променят наредбите, касаещи лекарствената политика?

Най-малко или не следят за изпълнението им. Например, една от наредбите към НРД от 2017г. указва, че пациентите, които се изписват след болнично лечение, трябва да получават епикриза с подробно описание на препаратите, приложени за лечението им в болничното заведение. Ако направите справка сред близки и познати, едва ли ще го потвърдят. Това дава възможност за още един контрол. То не е направено случайно. В следващ законопроект, който смятам да подготвя, ще се опитам да наложа препаратите, които влизат в болниците да не са само с партиден номер, а да имат и кодове, които да се изключват след употребата им. Ще следим стриктно как се използват онко препаратите, защото там има големи нарушения. Изписват се 3-4 флакона на пациент, а му се прави един. Впоследствие останалите флакони се изнасят. Тези законодателни пролуки дават възможност за нехуманни действия от страна на някои търговци, които впоследствие правят реекспорт на изписаните, но неприложени на пациента лекарства.

 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети