Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Мнения
  3. Make America Great Again?

Мнения

Make America Great Again?

Make America Great Again? - Tribune.bg

Виктория Георгиева, коментар за Tribune.bg 

Първата част от първичните избори на републиканците започнаха в понеделник, като вероятният техен кандидат за Белия Дом – Доналд Тръмп, взе сериозна преднина пред опонентите си Ники Хейли и Рон Де Сантис в щата Айова, където спечели убедително с 51%. „Благодаря, Айова, обичам всички ви!!!“, написа бившият президент в социалната си мрежа Truth Social, като призова за обединение: „Наистина мисля, че вече е време за всички, за нашата страна – да се обедини. Независимо дали сте републиканци или демократи, либерали или консерватори...“

77-годишният бивш президент е фаворит за спечелване на номинацията, а макар че до същинските избори остава почти година, според различни проучвания, Тръмп води и пред настоящия президент Джо Байдън в евентуален пряк двубой.

Проблемите пред Тръмп, поне на този етап, са от друго естество. През последните месеци се засилва съдебният натиск срещу него, като вече има близо 100 граждански и наказателни дела, които поставят под съвсем реален въпрос участието му в изборите. В края на декември Мейн стана вторият щат, в който бившият президент бе отстранен от първичните избори, след като първо Върховният съд на Колорадо му забрани това. Това обаче е нож с две остриета. От една страна съществува възможността по този начин Тръмп да бъде спрян за голямата надпревара, но увеличават и подкрепата за него сред колебаещите се републиканци и въобще американци, защото е очевидно, че цялата държавна машина е впрегната срещу кандидатурата му. Опитите на настоящия президент да представи вероятният двубой с Тръмп като битка за спасяване на американската демокрация, също не се приемат благосклонно.

Самият факт, че са мобилизирани орди историци, политолози, социолози и прочее да плашат с евентуален втори мандат на Тръмп и последствията от него, ясно говори, че глобалисткият нелиберален естаблишмънт, за когото непрекъснато предупреждава и той, се чувства сериозно застрашен от бившия президент и потенциала му, който тепърва ще генерира през месеците.

Прави впечатление, че тази антикампания не е само местна, което също е нетипично явление, а се простира извън границите на САЩ. Медии в Европа (например The Economist) също излязоха с цели страници анализи, в които предупреждават, че нов мандат на Тръмп би означавало сериозен риск в глобален аспект.

Претърсването през 2022г. на имението му Мар-а-Лаго в Палм Бийч, Флорида от агенти на ФБР, което е безпрецедентно като действие срещу президент, с обяснението, че се търсят и впоследствие са иззети строго секретни документи, които той задържал незаконно след края на президентския си мандат, всъщност даде тласъка, който липсваше на Тръмп, за да се кандидатира отново за поста а случилото се консолидира републиканската партия, която по-категорично застана зад него.

Най-важни са избирателите

Какви са нагласите сред немалка част от избиратели в САЩ, особено републиканците, говори категорично фактът, че едва 1/3 от тези, дали вота си в Айова на първичните избори, смятат, че Тръмп няма да е годен за президент, дори ако бъде осъден. Двойно повече са на мнение, че настоящият президент не е спечелил честно изборите през 2020 г. Тоест, както и Тръмп, хората вярват, че съдебната система в САЩ е под контрола на дълбоката държава.

Сред приоритетните теми на Тръмп са икономиката и миграцията, като те са натежали и при вота в Айова. Сред плановете му са да направи постоянни данъчните облекчения за физически лица от 2017 г., които въведе като президент. Те изтичат през 2025г., което ще окаже сериозен натиск, предимно върху собствениците на малки бизнеси.

Редица проучвания сочат като един от основните проблеми на Байдън именно икономиката. Красноречив е фактът, че буквално единици са тези, които заявяват, че под негово управление са в по-добро финансово положение. Напротив, това е било така преди настоящият президент да поеме кормилото на властта, а над 1/3 смятат, че политиката на Байдън е нанесла тежки щети на икономиката на страната.

Проучване на Bloomberg News сочи, че запитаните са посочили като огромен проблем нарастващите цени на стоките от първа необходимост - хората харчат много повече, което може и да е един от основните фактори кандидатът на демократите да загуби.

Миграцията е другата тема, която може да изстреля Тръмп на върха. Той винаги е водил постоянна и твърда политика. Съвсем наскоро отново подчерта, че нелегалните имигранти „тровят кръвта на САЩ”, обещавайки да се справи с тях – както тези от Южна Америка, така и от Азия и Африка, ако бъде избран през ноември,

Макар още с встъпването си в длъжност Байдън да се опита да отмени мерките, въведени от Тръмп, свързани с връщането обратно в Мексико на търсещи убежище лица, докато тече проверка на документите им, това се случи едва през август 2022г., поради съпротивата на редица щати, управлявани от републиканци. Сега надеждите на много хора са, че политиките на Тръмп, сред които и посочената, ще бъдат приложени с още по-голяма строгост, ако той се върне отново на власт.

Външна политика

Сред постоянните упреци срещу него са, че иска да изкара САЩ от НАТО и да остави Европа да се оправя сама. Но отвъд специфичния и леко агресивен начин на комуникация на Тръмп, който всъщност цели повече да предизвика разтърсване и промяна в статуквото, отколкото радикални промени , той желае да страната му да не поеме по-голямата тежест в Северноатлантическия договор, а Европа да поеме своята отговорност за сигурността на континента, защото европейците приемат всичко, идващо от САЩ, за даденост, като не допринасят достатъчно за бюджета на алианса.

Тръмп е категоричен, че има силите и потенциала да спре войната в Украйна, като успее да привлече към диалог президентите на Украйна и Русия. Прави впечатление, че за разлика от повечето европейски лидери, той е за разрешение на конфликта по мирен начин. Разбира се, това веднага бива определено от противниците му като „пропутинско говорене”, като най-крайните отдавна са го нарочили за агент на Русия, което макар и парадоксално с нелепостта си, успява от години да доминира в реториката на редица медии по целия свят, включително и наши.

Но Байдън губи и по тази линия, защото подкрепата на САЩ за Украйна, която дълго време беше постоянна величина, непрекъснато среща все по-голяма съпротива. Конгресът на САЩ спря помощта - и военна, и икономическа, като е под сериозен въпрос одобрението на пакета от близо 60 млрд. долара. А без Америка, Украйна не може да се справи - Европа няма капацитет да компенсира нито финансите, нито въоръжението, идващо отвъд Океана – Тръмп отлично го знае и разчита именно на този момент – с идването си на власт, ако дотогава войната не е приключила, всички ще са принудени да седнат на масата на преговори. Но това не означава, че кандидатът на републиканците подкрепя Русия, доста по-просто е – той просто не желае страната му да поема огромния товар на тази война повече, защото дори и да прозвучи егоистинчо, е (ще е) американски президент, който поставя на първо място интересите и нуждите на избралите го негови сънародници.

Случващото се в Израел е не по-малко критична тема за управлението на демократите, в частност на Байдън. И тук проблемът не са само републиканците – част от избирателите на Демократическата партия заеха позиция против действията на настоящия президент, а негови съпартийци открито го обвиняват в подкрепа на „геноцида над палестинския народ, извършван от Израел”.

Къде сме ние?

Макар винаги да сме били предимно в периферията на САЩ, в последните години ситуацията е малко по-различна – по един или друг начин неправителствени организации, финансирани отвъд Океана, оказват влияние върху политиката и медиите ни, а родни политици следват отдавна познати прийоми, като само сменят вратата на посолствата. И не толкова, че САЩ са опрели до нас, колкото в малки страни като нашата, винаги има хора, готови да се предложат на по-силния брат.

Вече споменатите НПО-та, които не от вчера финансират различни проекти, хора, управленци, са изцяло в кръга на неолибералните виждания и ценности, което обичайно се възприема критично от сравнително консервативния българин. Поради същата причина, често хората виждат ролята на САЩ в предимно черни краски. Това в някаква степен се промени при управлението именно на Доналд Тръмп, когато немалка част от средствата на фондации бяха орязани, намаля и патетичното сервилничене сред родните журналисти и властници, които иначе усърдно заработваха хонорарите си.

А влиянието на САЩ би могло да е наистина ползотворно, ако организациите, които действат тук, не са подчинени на неолиберални виждания, а напротив. Именно в това се крие и евентуалният позитив – не само финансов, който бихме могли да извлечем от евентуално управление на Доналд Тръмп.

.......................................................................

Тръмп не е системен политик, всъщност той не е типичният политик, поради което събира и толкова голяма и безрезервна подкрепа – въпреки грешките си, въпреки непремереното си говорене, въпреки липсата на типичното политическо лустро. Той обаче не е и популист, което често е и едно от обвиненията срещу него. За разлика от тези, които сменят вижданията си, опитвайки се да лавират сред настроенията на избирателите, той е последователен, често и краен. Но именно това се оценява от свикналия да бъде обикновено заблуждаван човек.

Той, както и милионите, заставащи зад него американци, си приличат най-вече в едно, но изключително важно нещо – търсят нормалност отвъд тяснопартийните интереси и властовите амбиции. Тръмп отлично съзнава, че Америка наистина може да бъде велика отново, без да ѝ се налага да бъде световният морален стожер, който раздава правосъдие по света, предимно подчинено на интересите на глобалисткия елит. Напротив! Америка може да бъде велика отново, когато защитава на първо място интересите на гражданите си.

* * *

Виктория Георгиева е завършила "Реализация и подготовка на ТВ предавания" към Софийския университет "Св. Климент Охридски", както и "Религията в Европа", направление "Ислям", отново в СУ. Изучавала е и психология. Заместник главен редактор в "Ах, тези медии!", редактор и автор в "Консерваторъ", автор във в-к "Труд".

Била е член на Студентски съвет при СУ, работила е като специалист маркетинг и реклама за водещи български компании.  

 

 

 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети