По-полека, г-н О’Брайън. Закон за разследване на главния прокурор ще има
Прокуратурата клъвна дипломатично шефа на Службата за контрол на чуждестранните активи на Министерството на финансите на САЩ Джеймс О’Брайън. В понеделник в София той реално разпореди новият български парламент „веднага да приеме закон за независим главен прокурор“. Явно висшият служител в американската администрация визира отложения за приемане от мнозинството депутати законопроект на правосъдното министерство за разследване на главния прокурор. Този, който в оригиналния си вид съвсем не прави обвинител №1 независим, а поставя прокуратурата и съдебната власт в зависимост от другите власти. Нещо, което действащата българска Конституция и правна уредба не допускат.
В нарочно съобщение от прокуратурата припомниха, че България е суверенна държава - част от европейското правно пространство, че прокуратура стриктно спазва основните европейски и евроатлантически ценности, най-важни сред които са върховенството на закона и правовата държава. Както и, че по Конституция главният прокурор е част от независимата съдебна власт и е независим от изпълнителната и законодателната власт. Обратното би било нарушение на принципите на демократичната държава. И поглеждайки към уроците на историята, би довело единствено до репресии с дългосрочен ефект, засягащи правата и на българските, и на европейските граждани.
Подобно разяснение със сигурност изглежда помпозно, но е дължимо както за партньорите на България в ЕС и НАТО, така и за онези, които са ни обявили за врагове. То трябва да се знае, и, ако е нужно, да се повтаря. Без да се хвърлят критики за това, че висш служител на приятелска държава не познава в детайли (а и не е длъжен да познава) действащата у нас правна уредба, механизмите на водене на политика и на приемане на законодателство в страната ни. Важно е обаче на кого и за какво се доверява, влагайки добронамерено усилия с идеята да помогне.
Щяха ли думите на г-н О’Брайън да предизвикат усещане за предубеденост към българската прокуратура, ако човек от екипа му бе попитал държавното обвинение дали разследва, откога и за какво лица от втория списък със санкционирани по закона „Магнитски“ българи? Щеше да е известно, че всеки от тях е или е бил обект на разследване (и вече е предаден на съд) тъкмо по съображенията, изложени от Службата за контрол на държавните активи.
Сигурно е едно - закон за разследване на главния прокурор в България ще има. Едва ли веднага след конституиране на 49-ото Народно събрание, както настоя г-н Джеймс О’Брайън, но скоро. Зависи колко бързо бъдещите депутати ще отстранят непреодолимите пороци във внесения за обсъждане законопроект или ще гласуват нов в условията диалог и консенсус.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mneniq/po-poleka-g-n-o-brayan-zakon-z/