Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Мнения
  3. Руслан Стефанов: Напускането на големите компании от Русия е нормална пазарна реакция

Мнения

Руслан Стефанов: Напускането на големите компании от Русия е нормална пазарна реакция

Руслан Стефанов: Напускането на големите компании от Русия е нормална пазарна реакция - Tribune.bg
Снимка:

Инвазията на Русия може да има по-тежки последици за българската икономика, допълни икономистът

Как напускането на големите компании ще се отрази на Русия и Европа, как войната в Украйна ще засегне и българската икономика, Tribune.bg разговаря с програмния директор и главен икономист на Центъра за изследване на демокрацията Руслан Стефанов.

Морален жест или действие, продиктувано от икономическите реалности, е напускането много глобални компании от Русия?

Аз не мисля, че това е емоционална или морална реакция. По-скоро е нормална пазарна реакция. Русия наруши редица договори и разруши граденото десетилетия доверие, например, това с Германия, която е най-големият им партньор в Европа. Ако наблюдавате какво се случи в Бундестага миналия уикенд, реално всички политически партии, без финансираните от Кремъл, обявиха, че Русия е излъгала и е навредила на десетилетна политика на т.н. „източна политика“ на Германия. Не бива да забравяме и казаното от редица анализатори, че Русия никога не е била икономика за европейския бизнес. Тя е икономика за големия и едрия бизнес, за т.н. национални шампиони на Европа. Там бизнес средата е такава, че винаги целта на тези компании е била бързо извличане на печалби и излизане от пазара, защото е изключително несигурно и защото реално няма върховенство на закона. И от тази гледна точка мисля, че фундаменталното нарушаване на тези принципи на доверие води до този отлив на компании. Разбира се, това ще има негативни последици, както за руската икономика, така и за всички останали.

След циничното изявление на Владимир Путин, че те ще направят пълна декомунизация на Украйна, което е сериозна заплаха за премахване на нейната държавност, бих казал, че тези отговори като икономически санкции, които Западът даде, всъщност ще върнат Русия в лелеяната мечта на Съветския съюз, а именно недостиг на стоки, на капитали, на валута и т.н.

А какво ще се случи с Европа?

Разбира се, и Европа ще обеднее. Ще има намаляване на оборота. И забележете, това не е толкова непосредствено свързано със самото изтегляне и самите санкции, колкото със създалата се несигурност, която Русия наложи с пълно мащабната си инвазия в Украйна.

И други анализатори отбелязват, че санкциите ще засегнат основно Европа, защото Русия е огромен пазар?!

Несъмнено, въпреки че Русия не е огромен пазар. Русия е пазар, който като големина през последните няколко години е колкото Испания като икономика. Разбира се, има европейски компании, които са сериозно поставени на този пазар, но примерно от германските компании 10-15% са най-сериозно изложени на риск от санкциите. Това не е нещо, което да застраши здравето на дадена компания, така че не мисля, че можем да говорим чак за такъв ефект. Пак казвам, за мен по-големият ефект за европейските компании не идва непосредствено от санкциите. По-големият ефект е от неяснотата какво се случва след тази инвазия, след тази война, защото не знаем къде ще спре Кремъл. Това е несигурност, както за европейската, така и за световната икономика. Мисля, че точно заради това Китай внимателно следи развитието на конфликта и се стреми да предотврати апокалиптично развитие. Забележете, компаниите излизат от Русия не заради санкциите, а защото се създава изключителна правна несигурност за техните действия, след като Русия наруши редица двустранни и многостранни договори. Знаете че фундаментът на бизнеса е спазването на договорите.

При положение, че правителството на една огромна мощна държава нарушава тези договори, всяка разумна компания с елементарна оценка на риска би се изтеглила от такъв пазар, дори и без налагането на санкции. Аз бих казал, че по-сериозните санкции тук са върху Руската централна банка и върху банките, извадени от SWIFT системата.

Смятате, че финансовите санкции срещу Русия са най-тежките?

Определено, те вече са. На практика руската икономика вече функционира в режим на капиталови ограничения от момента, в който бяха наложени санкциите и гражданите, например, не могат да имат достъп до своите спестявания, особено в чужда валута. Това, с което хората сравняват ефекта от санкциите върху руската икономика, са периодичните кризи в Аржентина. Ефектът е същият. Страната, на практика, изпада в неплатежоспособност. Забележете, и преди санкциите руската икономика вече изпитваше сериозен натиск поради това, че компаниите реагираха преди правителствата и им беше ясно, че фундаменталното нарушаване на договори означава за тях, че не могат да правят бизнес. Още в началото на войната имаше изтегления на бизнеса. По същия начин те излязоха и от Украйна. В началото на войната всички западни компании бяха принудени от тази руска инвазия да се изнесат от украинския пазар.

А последствията за България?

Инвазията на Русия може да има по-тежки последици за българската икономика. Знаете последните години украинските туристи са доста повече.

Смятате, че туризмът ни ще бъде сериозно засегнат?

Несъмнено. Енергетиката и туризмът ще бъдат засегнати. България е много зависима от внос на газ и петрол от Русия. Най-голямата петролна рафинерия на Балканите – Лукойл, е собственост на руска компания. Там нивото на несигурност е много голямо. Днес Международната енергийна агенция излиза с предложение за намаляване на зависимостта от руски газ и първа точка е прекратяване на дългосрочните договори с Газпром. Най-вероятно това, което можем да очакваме, е, че ще има натиск българското правителство да не подпише дългосрочен договор с Газпром, който се очакваше да стане до края на тази година. Дали имаме възможността да се справим с алтернативни източници, това е сериозен въпрос пред българската икономика. В дългосрочен план стои и въпросът за подготовка при по-нататъшно ескалиране на конфликта със санкции и контрасанкции, както и за доставката на нефт в цяла Източна Европа. България трябва много внимателно сега, днес, без да се губи време, да започне да подготвя много внимателно своите сценарии, в т.ч. и за най-лошия случай с прекратяване на всякакви доставки. Отбелязвам, че това е само подготовка. Нищо не пречи да си готов за най-лошото, а да очакваш добра развръзка.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети