Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Мнения
  3. В навечерието на първия мандат за кабинет и антилогиката на „промяната“

Мнения

В навечерието на първия мандат за кабинет и антилогиката на „промяната“

В навечерието на първия мандат за кабинет и антилогиката на промяната - Tribune.bg

Димитър Стоянов, коментар за Tribune.bg 

В своето участие в „Лице в лице“ министърът на отбраната в служебния кабинет „Донев“ Димитър Стоянов заяви, че очаква президентът Румен Радев да връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство през текущата седмица. Съгласно конституционната процедура по чл. 99 от основния закон това трябва да се случи на кандидат за министър-председател, който е излъчен от най-голямата по численост парламентарна група – тази на ГЕРБ-СДС. И докато името на този кандидат все още не е известно (при предишната процедура от коалицията излъчиха много силната кандидатура на проф. Николай Габровски), то остават и много въпросителни как може да се осъществи парламентарната конструкция за избирането на премиера и състава на правителство.

Във времето след парламентарните избори от 2 април 2023 г. и свикването на 49-то Народно събрание се проведоха срещи в различни формати най-вече между представители на ГЕРБ-СДС и „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ с цел да бъде намерена обща формула за излъчването на редовно правителство, което да управлява в някакво обозримо бъдеще и да реши най-належащите проблеми пред страната. По линия на конкретните политически приоритети като че ли разминавания не съществуваха – приемането на държавен бюджет с дефицит под три процента, влизането на България в Шенген и еврозоната, приемането на необходимото за Плана за възстановяване и устойчивост законодателство, действия по провеждането на правосъдна реформа и др. Проблемна продължава да бъде обаче формулата, по която ще се структура бъдещето управление и кои ще бъдат главните действащи лица в него.

От „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ настояват ГЕРБ-СДС да върне първия проучвателен мандат и да ги подкрепи, след като вторият мандат дойде при тях. В същото време излезлите в публичното пространство имена за възможен техен състав на правителство говорят, че нищо ново не е научено от тях и нищо старо не е забравено – настояването за подкрепа върви с един напълно неприемлив за ГЕРБ състав на кабинет пълен с политически лица за сметка на експертизата. Ситуацията, в която не се вижда как изобщо ГЕРБ-СДС биха дали подкрепа за подобна управленска конструкция, в която Асен Василев отново да прекроява бюджета на държавата, оставен от него с огромен дефицит и недофинансирани публични разходи. Или пък с Кирил Петков с портфейл „служби за сигурност“ и кресло на вицепремиер. И още – какво спира в същото време от ПП-ДБ да подкрепят експертен кабинет с мандат на ГЕРБ-СДС от първия проучвателен мандат? Каква е причината те да искат подкрепа, която да се изразява с подписването на празен чек на коалицията и гласуването за едно предварително провалено правителство?

Тук е редно да се отбележи, че единствената формула, която би имала успех сред бурните води на политическа криза е експертно-програмно правителство, което да има ясно разписани ангажименти за реформи по ясно установени срокове и което да реши най-належащите пред страната въпроси. Опитът е доказал, че ГЕРБ-СДС могат да излъчат такъв министър-председател, който да предложи такъв състав на кабинет – проектокабинетът „Габровски“ беше доказателство за това. В същото от „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ показват, че не са способни на подобно решение, но изискват дадена в аванс подкрепа, което може да се опише само като безотговорно поведение, заплашващи да задълбочи и продължи политическата криза. Подобно поведение вероятно е продиктувано от чувството им за политическа незаменимост, което се е превърнало в последен пристан на фона на спадащата им електорална подкрепа и невъзможността на втори поредни избори, независимо от коалиционния формат, да вземат първото място като победители. Разбира се, пътят на логиката изисква загубилият изборите да проявява повече смирение и диалогичност, когато се отнася до бъдещето на държавата и извеждането ѝ от продължаваща криза, но пък и практиката показва, че „промяната“ доста пъти е била скарана именно с логиката. Подписването на празен чек за подкрепа може да значи например, че те могат да предложат и Емили Тротинетката за министър-председател.

Подходът, който Бойко Борисов и ГЕРБ-СДС предприеха до този момент от своя страна е правилен – диалог около политики и търсене на подкрепа, намирането на умерен тон доколкото е възможно според политическата обстановка, разговори с цел Народното събрание да заработи (политическото разделение отново се превърна в проблем при избора на председател на парламента). Той опроверга и в пълна степен твърденията, че ГЕРБ и техния лидер са в изолация. В реална изолация и в политическа безпътица всъщност се намира коалицията на „промяната“, чийто ходове до този момент се базират единствено на собствената им антилогика, липсата на последователност, дребнавост. И, за да започне да излиза от нея, „промяната“ трябва да промени своето политическо поведение и да излезе от илюзиите, че те представляват някаква месианска управленска алтернатива, която гражданите очакват с отворени обятия (а всъщност за втори пореден път гласуваха „вот на недоверие“ на тях и техните политики). „Промяната“ трябва да поеме отговорност. А отговорност не се поема, когато лансираш за министри същите имена, които стоят в основата на настоящата криза.

 

***

Димитър Стоянов е юрист, специализиращ в областта на конституционното право и административното право и процес. В периода 2017-2021 г. е експерт в тази област към политическия кабинет на вицепремиера по правосъдната реформа.

Автор е на публикации по правна, историческа и външнополитическа тематика. 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Правилно ли е решението за отпускане на великденски добавки за най-бедните пенсионери?
Покажи резултати Скрий резултати