Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Мнения
  3. Валентин Николов: В момента България ползва руски газ през фирми свързани с директори от БЕХ и „Булгаргаз“

Мнения

Валентин Николов: В момента България ползва руски газ през фирми свързани с директори от БЕХ и „Булгаргаз“

Валентин Николов: В момента България ползва руски газ през фирми свързани с директори от БЕХ и Булгаргаз - Tribune.bg
Снимка:

За цените на електроенергията и природния газ, за промените в Закона за енергетиката и мерките на правителството Tribune.bg разговаря с бившия изпълнителен директор на БЕХ Валентин Николов.

Г-н Николов готви ли се политически натиск на цените на ток, вода и парно? Затова ли КЕВР не обявяват поисканите цени от дружествата и няма ли да ни излезе „през носа”, ако се осъществи?

Де факто, КЕВР увеличиха квотата на АЕЦ ”Козлодуй” в енергийния микс за регулиран пазар, което ще ощети бизнеса. Защото вземаш евтина енергия от свободния пазар, на който предприятия, общини и болници купуват ток, а го вкараш на регулиран пазар, където се снабдяват домакинствата. На всичко отгоре, НЕК също я натиснаха при изчисленията на КЕВР надолу, за да може преносните предприятия да не вдигат много електрическата енергия. И по този начин задържат цените, но за много кратко, защото ангажиментите, които е поело правителството в Плана за възстановяване и измененията в Закона за енергетиката, които трябва да се случат до края на годината, ще реграментират Общественият доставчик/ какъвто е НЕК/, да не е обществен доставчик и потребителите да се снабдяват от свободния пазар. Така че, неминуемо, еуфорията от това, че са задържали цената на тока, ще бъде кратка. Затова те търсят вариант да бъдат двойни тарифите – до определена консумация да бъде ниска цената, а оттам нататък ще бъде висока цената, т.е. цените на регулирания пазар, които КЕВР ще обяви, ще бъдат за много малко време.

Вие очаквате след промяната в Закона за енергетиката, цените да се повишат?

Да, доколкото разбрах и бизнесът е настоял цената на електроенергията за бита да е двутарифна, т.е. да не субсидират регулирания пазар те, защото това се случва в момента.

Ако дружествата в енергетиката се обезкървяват и се изземват печалбите им, те как ще изпълняват ангажиментите си?

Това е добър въпрос, защото те и в момента взимат пари от дружествата. От една страна, Министерството на финансите взе две години предсрочно от НЕК заема, който бяха предоставили, а на АЕЦ”Козлодуй” също наскоро му взеха 900 млн.лв. На практика дружествата, слава Богу, имат износ на ток и така компенсират. Но сега, когато ще вземат от АЕЦ-а големи количества за регилиран пазар на себестойност по 63лв.за МВтч, то и дружеството, и бизнесът ще се затруднят. Като гледам са тръгнали с голямата кошница и чета какви ли не неща са обещали, бюджетът ще отиде на дефицит и ще влезем в дългова спирала.

Предлагат домашни соларни инсталации като алтернатива, но възможно ли е да се случат? За 8 етажен вход етажна собственост инвестицията в соларни панели на покрива е към 70 000лв. Без ангажимент на ЕРП-то да изкупи ток.

В Плана за възстановяване няма да има грантове за това, ще има грантова схема за ВЕИ за собствено ползване, т.е. цялата етажна собственост трябва да вземе решение и да се изготви план, но при всички случаи ще трябва да се направи обследване за енергийна ефективност.

Не е толкова лесно като при покрив на къща?! Но нека да погледнем пазара на газ, къде са тези два танкера с американски втечнен газ, които правителството договори?

Тези танкери бяха предназначени за другаде според мен ги пренасочипа. Аз лично си мисля, че или ще бъдат разтоварени в Италия, а със суапови сделки азерски газ, предназначен за Италия, ще остане тук, или ще ги разтоварят в Ревитуса. В гръцкия терминал няма заявен слот, така че най-вероятно ще ползват заявен от Мет Енерджи и пак със суапова сделка у нас ще влезе руски газ, закупен от въпросната компания. Да видим! Аз видях отговор на зададен въпрос от народни представители, всъщност в момента у нас най-голям е дялът на руска газ от Мет Енерджи и от OMW Gas. И двете фирми са обвързани с членове на Борда на Български енергиен холдинг, с шефове на Булгаргаз.

Което е конфликт на интереси?!

Точно така. И двете фирми са обвързани с членове на Бордовете.

Външният министър на Азербайджан беше тук и посочи, че можем да получим цялото количество азерски газ, ако интерконекторът с Гърция стартира? Това ще се случи ли следващия месец?

Не. Търговски обмен аз лично не очаквам преди ноември, иначе се спекулира, че газ ще потече, но това ще бъдат проби. Търговски обмен ще има, след като се получат лицензиите от гръцкия регулатор и КЕВР, а затова трябва да се спазят конкретни процедури. Това, което говореха, че сме се отказали от азерска газ, не е така. Всичко е лъжа.

Що се касае за азерската газ, ние нямахме възможност да я взимаме?!

Абсолютно. Тъй като е сменена точката на достъп поради забавяне на интерконектора с Гърция, този договор не е валиден и ние получаваме, колкото ни дадат. Няма документ, в който някой да се е отказал от каквото и да е. Как ще се откажеш от газ в наше враме.

Получихме и отсрочка за руски петрол?

То е някаква шизофренна формула. От една страна казваш – руснаците ни спряха газа. Като отидеш в Европа казваш – ние се отказахме от руската газ, което при едно арбитражно дело ще се вземе предвид, каквито ги говори премиерът Кирил Петков. От трета страна казваш – ние не можем без руски петрол, при условие, че имаш пристанище и рафинерии на юг и на север. Много хора не помнят, но едно време имаше програма „Петрол срещу храни” в Ирак и имаше български компании, които изпълняваха тази програма на ООН и прерабогвахме иракски петрол в рафинерията в Бургас. Така че много ми е странна цялата тази ситуация. Не мога да разбера, в един момент твърдиш, че не ползваш руска газ, а реално ползваш и от дурга страна си зависим от руски петрол, странна работа.

Пак някакви обвързаности произтичат?

При всички случаи дяволът е в детайлите, защото рафинерията в Бургас изнася 40% от продукцията си. Всъщност ангажиментът е само за вътрешния пазар или за цялото производство на рафинерията, и защо тогава имаме дерогация, т.е. изключение?!

Последно ще сменят представителя на държавата в Лукойл?

Най-вероятно има ново настаняване на някакви посредници. Май важи за всички потоци.

А за натиска на американската Уестингхауз да продава ядрено гориво за блоковете в АЕЦ”Козлодуй”?

В момента регулаторът – Агенцията за ядрено регулиране, проучва възможността гориво на Уестингхауз да влиза в единия от блоковете на централата и това ще стане от 2024г. Върви лицензът, така че няма нищо драматично в това. Добра диверсификация.

 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети