Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Мнения
  3. Николов пред Tribune: Алтернативата на „Турски поток“ беше да мине през Гърция, Ципрас ходи при Путин

Мнения

Николов пред Tribune: Алтернативата на „Турски поток“ беше да мине през Гърция, Ципрас ходи при Путин

Николов пред Tribune: Алтернативата на Турски поток беше да мине през Гърция, Ципрас ходи при Путин - Tribune.bg
Снимка:

За цените на природния газ и електроенергията, за големите проекти в енергетиката Tribune.bg разговаря с бившия изпълнителен директор на БЕХ Валентин Николов

Нашият премиер е изтъкнал вчера на срещата си с американския президент, че проектът „Турски поток“ е пример за корупция и сме дали 3 млрд. за чужда тръба, Вашият коментар? 

Това са политически изказвания, нямам коментар. Въпросът беше такъв - алтернативата на „Турски поток“ беше тръбата да мине през Гърция. Спомняте си, че Ципрас ходи при Путин. Всъщност ние нямаше да има откъде да получаваме газ, защото „Балкански поток“ нямаше да се случи. Така че нямахме кой знае какъв избор – трябваше да решим да минава или да не минава през нас тръбата. Най-хубаво от цялата работа е, че тръбата е българска и може да се ползва за други източници, а не само за руски газ.

Председателят на ЕК Юнкер също подкрепяше този проект?

Те казваха, че няма финансово да го подкрепят, но Европа не е против.

Проблемът с доставката на азерски газ единствено от интерконектора ли зависи?

Договорът за доставка на азерски газ е с точка „Александруполис“ и понеже тази точка не може да се използва, затова договорът не се изпълнява в цялост. Иначе има техническа възможност да се поеме тази газ, но просто не ни я дават. Реално погледнато, ако стане интерконекторът, тръбата е с капацитет 5 млрд. куб. м – в началото 3 млрд. куб. м., а после 5 млрд. куб. м. Проблемът е, че няма откъде да я запълним, ако не стане терминалът за втечнен газ в Александруполис, защото тръбопроводът ТАП е с пълен капацитет – там 15 млрд. куб. м се разпределят по един за нас и за Гърция, а останалото е за Италия. Ние и да искаме, азерски газ в повече, няма как да дойде.

Какво ще кажете за Булгаргаз и проверките в дружеството? Какви ще са цените след падането на мораториума?

Първо, проверките показаха, че няма никакъв проблем със сделките, така че оневиняват и предното ръководство, и новото ръководство. Прогнозата ми за цените на природния газ е, че ще вървят нагоре, независимо от топлото време в предстоящия сезон. За съжаление, времето ще се използва за пълнене на капацитетите в хранилищата. Поради тази причина цените няма да паднат. Европа си поставя за цел да ограничи до края на годината ползването на руска газ, обаче, не съм сигурен , че има достатъчен капацитет за алтернативи.

По отношение на договора с Газпром, там нещата предрешени ли са според вас?

Да, според мен са предрешени, имам предвид за Булгаргаз и не само. Това е една от 10-те точки, които ЕК е приела: да не се сключват нови договори с Газпром. Ако няма някакво ограничение на капацитети от Русия, то може да бъде запълнено от частни фирми.

А прогнозата ви за цената на електроенергията?

Европа пак планира ускорено включване на ВЕИ мощности като алтернатива на газа. Те се изпълняват бързо спрямо другите енергийни проекти, но те са по-скъпи и не могат да заменят газа, така че не виждам скоро цената на електроенергията да намалее.

Имате ли яснота за този ядрен проект, за който бърза и гръцкото, и българското правителство? Говори се за АЕЦ „Козлодуй“ само?

Няма къде другаде, защото „Белене“ е с руско гориво и Европа категорично се противопоставя. Единствената алтернатива е в „Козлодуй“. Въпросът е дали ще се ползват реакторите от „Белене“, но да се запълват с гориво на Уестигхаус или ще се работи за АР 1000, което малко ще забави проекта. А и не само, знаете че металът за тези реактори поскъпна няколко пъти.

15 години пресмятат експерти до пуска на нов блок в АЕЦ „Козлодуй“?

Не са прави, защото централата има лицензирана площадка за 7-ми реактор. Одобрена е и технологията „вода под налягане“, а не само ВВЕР. Проблемът е изработката на този реактор предвид цените на метала. Той най-вероятно ще се изработва в Южна Корея. Логистиката е много трудна в момента и това ще забави проекта. Но „Белене“, забележете, ако тръгнем да го правим, трябва да съгласуваме всичко с ЕК и тя най-вероятно ще каже, че старият ОВОС не важи и ще почне ново лицензиране на площадката. ЕК ще направи всичко възможно този проект да не се осъществи. „Белене“ не го виждам.

Дано и в „Павец Чаира“ се оправят нещата.

За съжаление, много политически говорят. „Павец Чаира“ се наблюдава от ЕИБ, която дава парите. Ремонтите са много, много трудни, защото има един тунел и всичко се работи на място. Така че, за съжаление, трябва да спрат да говорят политически, а да се опитат да помогнат там.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети