Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Мрежата
  3. Борислав Цеков разясни на Нинова присъствието на Радев на клетвата на новите конституционни съдии

Мрежата

Борислав Цеков разясни на Нинова присъствието на Радев на клетвата на новите конституционни съдии

Борислав Цеков разясни на Нинова присъствието на Радев на клетвата на новите конституционни съдии - Tribune.bg
Снимка:

От Фейсбук профила на конституционалистът Борислав Цеков

ЧАСЪТ НА КОНСТИТУЦИОНАЛИСТА

Днес една партийна лидерка, г-жа Нинова, призовала Президента на Републиката да осуетял встъпването в длъжност на избраните конституционни съдии, като не присъства на клетвата им в Конституционния съд (КС). Подобни разсъждения бяха изложени също тук и там в печата. Всички те се опират на т.нар. "прецедент на Плевнелиев" - когато президентът Плевнелиев отказа да присъства на клетвата на избраната от Парламента г-жа Марковска, поради което председателят на КС тогава прекрати процедурата. Според лансираната в онзи момент теза (напр. от Неделчо Беронов) изборът бил сложен фактически състав, поради което неприсъствието на Президента на клетвата било пречка за встъпването на конституционния съдия в длъжност.

Подобна теза е неправилна от конституционоправна гледна точка. Писал съм още тогава, през 2012 г.: "Прецедентът Плевнелиев" беше лош прецедент, при който, за съжаление, КС се подчини на политическата конюнктура, а не защити върховенството на Конституцията. Да, вярно е, че имаше репутационен скандал около Марковска, имаше образувани наказателни производства срещу нея и пр. Но всичко това е въпрос на преценка от органа, който избира, а не от органите, които са задължени да присъстват на клетвата.

Това е така, защото:

Конститутивно значение за избирането на конституционни съдии от трите квоти - на НС, на Президента и на съдебната власт - е именно изборът, който се прави, респ. с: решение на НС, указ на Президента или решение на общото събрание на съдиите от ВКС и ВАС. Полагането на клетва обуславя само встъпването в длъжност на вече избраните с влезли в сила решения конституционни съдии. Неслучайно, Конституцията не съдържа разпоредби, които предвиждат такава клетва, а редът за нейното полагане и нейното съдържание са уредени на законово ниво - в Закона за Конституционния съд (ЗКС).

Първият съществен момент в законовата уредба на клетвата (чл. 6, ЗКС) е, че клетвата се полага не "пред" президента, председателя на НС и председателите на ВКС и ВАС, т.е. не те са адресатите на клетвата. Полагането на тази клетва е - чуйте внимателно! - в тяхно "присъствие".

Това "присъствие" има само технически и церемониален характер. Това е така, защото на този етап от процедурата, при който имаме избрани с влезли в сила решения конституционни съдии, нито президентът, нито председателят на НС, нито председателите на ВКС и ВАС имат някакво право на преценка или на "вето" върху избраните конституционни съдии. В случай че се приеме, че с отсъствието на някой от тези субекти от церемонията по полагане на клетва той може да препятства встъпването в длъжност, то това би означавало, че на тези субекти се дава право на преценка и възможност за своеобразно "вето" върху решението за избор. Конституцията обаче не предвижда подобна власт и подобно "вето" нито за Президента, нито за останалите субекти, в чието присъствие трябва да се положи клетвата. Нещо повече, тезата, че те имали право на такава преценка, освен че няма никаква опора в Конституцията, би могла да доведе и до прекомерна и непропорционална намеса в статуса и дейността на КС от страна на президента, НС или съдебната власт, което ще съставлява грубо нарушаване и дори погазване на независимостта на конституционната юрисдикция. Представете си, например, че днес Президентът реши да "оспори" по този начин решението на Парламента, а утре председателят на НС реши да блокира избраните от Президента или от съдебната власт. Или пък съдебната власт да блокира останалите. Какво - тези институции ще блокират с това "вето" работата на КС и ще оспорват влезли в сила решения на висши конституционни органи? Кое е конституционното основание за всичко това? Няма такова!

В резюме - присъствието на президента, на председателите на НС, ВКС и ВАС на клетвата на конституционните съдии има само технически и церемониален характер. След избирането на конституционните съдии по установения в Конституцията ред, органите и институциите, които според ЗКС са задължени да присъстват на клетвата, нямат право нито преценка, нито на "вето" спрямо избраните конституционни съдии. Присъствието на клетвата е тяхно законово задължение, а не правомощие. Неизпълнението на това законово задължение не може да бъде обвързвано с правни последици, които по същество бламират легитимно и конституционосъобразно решение за избор, направен от предвидените в Конституцията органи. Няма и една запетая в Конституцията (а и в ЗКС), която да дава подобна екстраординерна власт на присъстващите на клетвата.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети