Даниел Лорер без документи за ремонт на апетитния имот в центъра на София
„Не може жилище да се отремонтира от нищото и стойността му да се увеличи 5 пъти“, коментира репортерът на „Сега“ Таня Петрова
„Депутатът Даниел Лорер успява да си купи офиси и допълнителни помещения на много ниска цена от бивша фирма на Асен Василев като тогава компанията „СТВ Консълтинг“ е прехвърлена на друг човек. Към момента на сделката обаче тя е била на сегашния финансов министър. Лорер купува апетитен имот в центъра на София евтино и го продава 2023 г за 1 милион и 800 хиляди лева, твърдейки че няма нищо нередно. Има обаче доста учудващи неща“, заяви в интервю пред „Сега“ репортерът на медията Таня Петрова по повод на имотния скандал около водещите фигури в „Продължаваме промяната“. Лорер не е участвал финансово в ремонта на собствеността си, а после твърди, че това е причина да го продаде по-скъпо.
„Фирма СТВ Консълтинг взима кредит за 2,6 млн., ремонтира апартамента като Лорер казва, че е купил имот в окаяно състояние, на груб строеж. Няма документи обаче, че го е обновил. Не може жилище да се отремонтира от нищото и стойността му да се увеличи 5 пъти“, коментира Таня Петрова.
Интересна по думите ѝ е сделката по препродажбата на имота на „Чаталжда“.
„Цялата къща е продадана едновременно от двама купувачи – бившата фирма на Асен Василев и Лорер. Сключва се на много различни цени – Лорер на 5 пъти повече, а „СТВ Консълтинг“ – на двойни цени. Много интересни са данъчните оценки на имотите. Продават се 2023 г и в тях са вкарани 3 милиона от кредит за ремонт, но данъчните оценки намалят сериозно от 2019 г. За първи път виждам имот, който поскъпва след луксозен ремонт данъчната оценка пада. При Лорер е фрапиращо – данъчната оценка при продажбата е 180 хиляди, а той продава за 1,858 млн. лв“, уточни журналистът.
Продажбата в случая с Лорер е с лицето Станислава Арнаудова, а през бившата фирма на Асен Василев е на компания „Си Трейдинг 2016“.
„Човек, който е свързан с бизнес пряко обвързан с държавата, купува от политически лица, само по себе си показва повишено внимание. От репортаж на „Дойче веле“ пък стана ясно, че сделката е станала в момент, когато фирмата на Арнаудова „Интелигентни трафик системи“ е обсъждала с финансовото министерство по изменение на закона за обществените поръчки“, обясни Таня Петрова и добави, че Министерството на финансите е внесло промени в закона за обществените поръчки /ЗОП/, които предвиждат да отпадне съществуващо изключение ЗОП да не се прилага при договори за събиране на пътни такси. Т.е. посредниците за винетките да започнат да се избират с обществена поръчка, което съществено би засегнало приходите на „Интелигентни трафик системи“. Арнаудова обаче възразява и МФ се съгласява с нея и се отказва от поправките.
„Точно юни месец е задвижена сделката за имотите. МФ твърди, че няма нищо проблемно в текстовете в ЗОП с прилагането на изключение за фирмите с ТОЛ таксите. Те твърдят, че проблемът е формален, защото така или иначе ЗОП бил неприложим за такива договори и има проблем от правно-технически характер със самото посочване на това изключение в закона. Затова МФ първо предложило изключението да отпадне, а после се съгласило да го остави, както настоява фирмата. Дори да приемем тези обяснения, моментът, в който се случва тази комуникация, е ключов“, коментира Петрова.
Журналистът от „Сега“ попита и от кого Арнаудова е разбрала, че къщата се продава.
Остава без отговор и най-важният въпрос - за съдебния спор с американския гражданин Себастиян Бретшнайдер, който фигурира като директор по корпоративното развитие на базираната в Ню Йорк фирма със същото име СТВ, а адресът в сайта ѝ е на „Чаталджа“ 3.
Имотите са били продадени малко преди Бретшнайдер да защити пред съда обезпечителна заповед в размер на 730 602 лв. по бъдещо вземане в размер на 5 млн. лв. Във връзка с тази заповед и други финансови проблеми фирмата е подала молба за обявяване в неплатежоспособност, казва още репортерът Таня Петрова.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mrezhata/daniel-lorer-bez-dokumenti-za-/