Любен Дилов за Бюджет-2022: Остава ни да се надяваме на плацебо-ефекта
От Фейсбук профила на Любен Дилов
Твърди се, че думата плацебо произхожда от латинското placebo, сиреч - "да угодя". Разбира се, най-просто би могъл да го обясни един министър-председател, който продава плацебо на определен пазар, а сега е изкарал и политическо плацебо. Бюджет`22 е точно това - плацебо бюджет. Той се е наел да угоди на всички, вследствие на което никой няма да се почувства по-добре.
Повечето пари за социални разходи всъщност вече са изядени от инфлацията. Уж повечето пари за култура - също. Инфраструктурните инвестиции са в пълен дисбаланс. Санирането и енергийно-спестителните програми са практически спрени.
Твърдя, че инфлационният натиск щеше да бъде много по-малък, ако навреме бяха приели предложението за ефективно компенсиране на бизнеса с енергийни помощи в размер на 75% от разликата със сметките от декември 2020-а. Сега и да ги приемат, струва ми се вече късно. С две думи - не само краставиците, но и изобщо храната ще стане по-скъпа от хранителните добавки. Така, че остава ни да се надяваме на плацебо-ефекта. Журналистиката да помага в това начинание!
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mrezhata/liuben-dilov-za-biudzhet-2022-ostava-ni-da-se-nadyavame-na-platsebo-efekta/