Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Мрежата
  3. Ружа Смилова има основателни съмнения били ли сме една нация с РСМ

Мрежата

Ружа Смилова има основателни съмнения били ли сме една нация с РСМ

Ружа Смилова има основателни съмнения били ли сме една нация с РСМ - Tribune.bg
Снимка:

"Слушам с половин ухо История.БГ и пламенната реч на един професор от СУ с предци от Македония, че имал втори и трети братовчеди в Скопие. Били сме една нация, изкуствено разсечена на две. Може и да е прав, че някога сме били една нация - макар че имам основателни съмнения. Само едно се чудя - той дали е питал своите втори-трети братовчеди в Скопие какво мислят по въпроса... българи ли се чувстват. Или това е без значение?! Този коментар е направен след вчерашното издание на предаването История.бг, което беше на тема за историческото минало, за борбите на за освобождение и настоящите взаимоотношения между държавите. Постът предизвика доста остър спор под публикацията".

Това пише в профила си във Фейсбук Ружа Смилова, преподавател по история на политическите идеи и съвременна политическа теория.

Под публикацията ѝ се разгаря интересен историческо-политически дебат.

Девора Давидкова пише:

Прадядо ми, Никола Мушмов, е бил от Струга. След Освобождението се е наложило майка му да ги прати, него и брат му, в освободената част на отечеството. Понятието македонец не е съществувало още. Определяли са се като българи.

Но днес вече е съвсем друга действителност. Имат си новата нация, държавата и самостоятелното развитие. Не може някой тук да ги нарича българи, нубийци или от Нгоро-нгоро. Докога ще го дъвчем този въпрос.

Искран Иванов:

Някой ще напомни ли на това същество кой даде 100 танка за да се защитават срещу Република Серпска?

Георги Станков:

Да, може да имате основателни съмнения за националната идентичност на някой чобанин в дебрите на Шар планина, живеещ по начина, познат ни от художественото пресъздаване на бита в "Козият рог", но нямаме никакви основания за съмнения за идентичността на Йоаким Кърчовски, Кирил Пейчинович, Теодосий Синаитски, Йордан Хаджиконстантинов - Джинот, братята Димитър и Константин Миладинови, Григор Пърличев, Кузман Шапкарев, Натанаил Охридски, Гоце Делчев, Даме Груев, Христо Татарчев, Пере Тошев, братята Христо и Милан Матови и още хиляди дейци на Възраждането и на революционното движение в Македония през 19 и 20 век.

Димитър Бечев коментрира:

В момента цяла Македония е в потрес заради убийството на 14-годишно момиче. Като гледам, това в България не е тема в общественото пространство. Толкова по въпроса дали сме една нация или две.

В спора се включи и икономистът Красен Станчев:

Най-странното (и заслужаващо внимание) в цялата история е, че подобни дебати все още биват организирани.

В разговора по БНТ участваха и ученици от публиката, които зададоха доста интересни въпроси. Едно от момчета смути присъстващите в студиото с питането „може ли България и Македония отново един ден да са една територия и една държава“ – вечният спор, който очевидно не може и няма да бъде разрешен по политически път.

Защото реалността под политическите крамоли и от двете страни на границата е много различна. Мразят се и се преследват политическите агитки, на чиито битки стават жертва обикновените хора, чиито предци някога са били един народ.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети