Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Мрежата
  3. Върви ли Корнелия Нинова към политическо самоубийство?

Мрежата

Върви ли Корнелия Нинова към политическо самоубийство?

Върви ли Корнелия Нинова към политическо самоубийство? - Tribune.bg
Снимка:

Няколко акцента от днешния пленарен ден и изводите от тях

Текст: Евгени Петров, vevesti.bg

Рядко коментирам конкретни пленарни дни, но този си заслужава. На днешното заседание ясно се видя загубата, която търпи БСП от напускането на парламента.

Но тя е с дългосрочни последици. И в партията, и в Народното събрание.

С инат и едва прикрита враждебност, надхвърлящи разумните граници на поведение, лидерката на БСП отново отказа да влезе с парламентарната си група на заседание, в което се дебатира ветото на собствения им президент и по този начин го бламира.

В залата не се чуха никакви аргументи в защита на ветото на държавния глава.

Отново БСП и Радев изпаднаха в тотална изолация.

Досега вето на президента не беше преодолявано с пълно единодушие.

Това е само върхът на айсберга. Поведението на Нинова няма как да не срещне неодобрение вътре в партията и то вече не само от традиционната червена опозиция.

Напускането на залата просто не проработи. Управляващите вече повече от седмица успяват да събират кворум, приемат си законите и си прокарват политиките.

Ама нямало опозиция… Ами да заповядат в пленарната зала. Точно за това настояват членове от Националния съвет на БСП начело с Красимир Янков и някои депутати.

С непремереното си, дори недопустимо парламентарно поведение Корнелия Нинова и партийното ръководство около нея стават все по-самотни и изолирани. В известен смисъл пикът на нейната двегодишна вербална агресивност премина и сега червената лидерка се харесва единствено на най-твърдия си електорат без перспектива за привличане на периферия. А това си е почти политическо самоубийство.

И за пореден път отсъствието на БСП от залата вдигна значението и тежестта на ДПС.

Вторият момент в днешния парламентарен ден с положителна перспектива, както биха казали рейтинговите агенции, беше изказването на Георги Марков от ГЕРБ.

С него той напомни, че партията има едно задължение, което е време да изпълни, а именно – да въведе смесената пропорционално-мажоритарна система от немски тип.

Да, референдумът на Слави поиска изцяло мажоритарна система, но малко гласове не достигнаха. Отхвърлено бе и предложението на ГЕРБ в този смисъл. После партиите се обединиха около въвеждане на смесената система. Такава, каквато беше приложена при избора на Велико народно събрание.

Крайно време е това да се случи. Да се изчисти веднъж за дълго време изборният процес – този най-важен елемент в парламентарната демокрация.

Нещо повече – дебатът по него трябва да започне още сега, с презумпцията, че управляващата коалиция ще изкара пълния си мандат. Две години са достатъчни, за да се изпипа законът, да се обособят едномандатните райони и 6 месеца преди изборите /както го изисква Венецианската комисия/ къщичката да бъде подредена.

И не на последно място е въпросът за сделките. Според изолираната и пренебрегната Корнелия Нинова имало сделка между ГЕРБ и ДПС с участието на останалите партии.

Нинова си затваря врата след врата, забравяйки, че ДПС няма вечни приятели, а вечни интереси.

Единствено в България изразът „политическа сделка“ се възприема в негативен, дори срамен план.

Няма парламентарна демокрация, в която управляващи и опозиция да не правят взаимни отстъпки в търсене на взаимноприемливи решения. Нарича се диалог за постигане на консенсус.

Така е и в Европа, така е и в САЩ. Достатъчно е да гледате няколко серии от култовия филм „Западното крило“, за да се уверите в това.

Днешният парламентарен ден ще се запомни и със своята нормалност. И опозиция в залата имаше. Имаше различни мнения, имаше и реплики, и дуплики, на няколко пъти председателката Караянчева предупреждаваше депутатите да внимават с езика, който използват, един дори отнесе официална забележка.

Но въпреки това работата вървеше без скандали и закани, процедури по начина на водене, игри с кворума и т.н., по които ще познаете кога БСП са по депутатските си места.

Което е добре за парламентарната демокрация.

И не на последно място – добре е да се види как ще работи Народното събрание, когато социалистите не влязат в парламента.

 


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (1)

Евгени Много са ти платили от ГЕРБ да ръсиш подобни не истини. Това е мафиотско-мутренско налагане в Цв.Цв. цирка , а не ГЕРберските партии, така са се впили във властта и парите, че ги е страх, ако са извън цирка, никой няма да ги избере.
06.03.2019 20:54 / Отговор

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети