Трендафила Трендафилова с „Фантастичен романс“ в Арт галерия „Нюанс“
Трендафила след дигиталното е по-илюстративна и примамлива от всякога
Арт галерия „Нюанс“ ни кани на поредното въздействащо приключение в света на необятното изкуство - изложбата „Фантастичен романс“. След дълга живописна пауза, животопроемнящи обстоятелства и години дигитално бродене Трендафила Трендафилова – ТРЕ се завръща към боите и платното в един зашеметяващ пост-дигитален романс.
Вечно търсещата и трансформираща се художничка сега ни предлага нова страница от своя талант. Трендафила след дигиталното е по-илюстративна и примамлива от всякога. Разбира се, темите, свързани с общуването в съвременния свят, духовността, изразяването на чувствата днес, продължават да я вълнуват дълбоко и заемат централно място в нейното творчество.
„Fantastic romance“ е пост-дигитална серия живописни платна, в която представям моите лични преживявания и чувства, свързани с това да живееш в съвременния свят на предимно виртуален и дистанциран начин на общуване. Развитието на дигиталното като визия в творбите ми е и паралел с една утопия на живия свят. Фантастично защото намирам нещо свръхнеобикновено в запазената до момента триизмерна реалност в контекста на виртуалното ни съществуване. Вдъхновението ми главно произлезе като някакво следствие от дигиталното рисуване и преглеждане на реалността през монитора“, разкрива пред Tribune.bg Трендафила.
От 14-те платна, които можете да видите в Галерия „Нюанс“, надничат автопортрети и смътни виртуални проекции. Сякаш се е опитала да вплете в композицията самата безбрежност на Мрежата.
„Темите за дублирането, транспортирането на физическата реалност във виртуална, обсесивността с преносимия монитор-дивайс, придаването на стойност на образа ни чрез маниакалното му споделяне и публикуване в социалните мрежи ме вълнуват не само като визуален материал. Обожавам да вплитам символиките на спиритуалното, трансцендентното с тези на съвременния технологичен свят. За мен виртуалното е някакъв вид ново измерение, което е паралел с магическото, с желанието да усвояваме свръхспособности, свързани с духовно пробуждане. Тревожното е че виртуалното и всички технологични иновации са външни средства, които са започнали да упражняват силен контрол върху нас, вместо да се явяват помощни средства“, споделя още художничката.
Проектът е реализиран в период от 18 месеца (2018-2020 година), заедно с куратора Ралица Герасимова и нейния лейбъл „ERG0 – Изкуството като следствие“. Няколко от произведенията бяха поместени в конкурса за съвременно изкуство, организиран от Галерия Нюанс „Миналото – Начин на употреба“ (2020 година), където пост-дигиталните приказки на Трендафила ѝ спечелиха първото място. Настоящата експозиция е част от наградата, предоставена от Галерия „Нюанс“.
„От скоро започнах да вярвам, че мога да създавам сюжетите си и с присъствието на човешки фигури в тях. Освен това след като започнах да рисувам дигитално, в този период развих силен интерес към детайла и някакъв вид перфектност на линиии и нюанси. В по-ранните ми работи не влагах толкова търпение, не подготвях толкова дълго даден проект преди да бъде пренесен на платното. Всичко това се отключи и след едно определено лично събитие. В по-ранните ми работи има едно много директно и експресивно отразяване на реалността. В новите има период на изследване, преодоляване, сблъсък, има силен процес на преживяване“, разказва за своята промяна в творческия подход художничката.
За да видите и вие предизвикателствата на съвременния свят през очите на една млада и талантлива художничка, заповядайте в Галерия „Нюанс“ в столицата на ул. Иван Денкоглу No 42.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/multimediq/trendafila-trendafilova-s-fantastichen-romans-v-art-galeriya-niuans/
Коментари (0)
Добави коментар