182 години от рождението на Апостола на свободата Васил Левски
Датата се отбелязва тържествено в цялата страна
На днешния ден през 1837 г. е роден Васил Левски – Апостолът на свободата. Националният ни герой се ражда в Карлово в семейството на Иван Кунчев Иванов и Гина Василева Караиванова. Според пътя, начертан от близките му, момчето ще бъде свещенослужител и ще се покалудегери. Въпреки че тръгва по тази пътека, по-късно той се отказва да бъде Божи служител.
Когато е 25-годишен заминава за Сърбия, където се влива в редиците на Първата българска легия на Раковски. Именно там Васил Иванов Кунчев става Васил Левски – прозвище, което си печели с ловкост и храброст по време на военни упражнения. „Лъвският“ му скок и до ден днешен е една от легендите за светлата му личност.
И след разтурването на Легията Левски остава верен на революцията. През следващите години участва в различни чети и организации, а пред 1868 година създава Вътрешната революционна организация и тръгва по градове и села да буди народа.
Предаден е през зимата на 1872 г. Заловен е в Къкринското ханче до Ловеч. Съден е в София. Според легендата дори турските съдии са изненадани и възхитени от него. Обесен е на 19 февруари 1873 г. Гробът му не е известен.
Сред най-крилатите му изказвания са:
"Нашата работа зависи от нашите собствени усилия", "Народната работа стои над всичко", "Играем с живота на 7 милиона българи – трябва зряло да се постъпва", "Времето е в нас и ние сме във времето", "Ако спечеля, печеля за цял народ – ако загубя, губя само мене си".
Датата се отбелязва тържествено в цялата страна, като кулминациите са в родния му Карлово и в София. В Борисовата градина в столицата ще се проведе тържествено събитие от 11.00 ч. Церемонията ще се състои пред бюст-паметника на Апостола на свободата. В програмата ще участват актрисата Василка Сугарева, ученичката Жени Кринчева, мъжки камерен хор „България” и Гвардейският представителен духов оркестър.
Слово ще произнесе доц. д-р Тодор Чобанов, заместник-кмет на София. Тържественото честване е част от Календара на културните събития на Столична община.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/182-godini-ot-rozhdenieto-na-apostola-na-svobodata-vasil-levski/
Коментари (5)
Байовци,
Ето, че паднах в ръцете на враговете и ще напусна пътя на борбата преди да сме видели края на нашите въжделения. Но с моята кончина не свървшва пътят, който трябва да извървите, така щото да не изгубят смисъл усилията ни. Моята смърт не ще да спре бъдещето ни освобождение, нито трябва да скове сърцата и душите ви. Знайте, че борбата за освобождението ни ще погълне в жертвения си олтар много от вас, но още повече ще погълне борбата след освобождението ни.
18.07.2019 12:36 / Отговор
18.07.2019 12:37 / Отговор
За такива злоупотребяващи с народни пари, наказанието е само едно Смърт , смърт и пак смърт, както гласи и уставът ни.
За тези, които петнят името на отечеството ни наказанието е Смърт, смърт и пак смърт.
За тези, които се възползват от непросветеността на народа ни и го грабят, уж били по-умни и учени, а всъщност лукави и хитри наказанието е Смърт, смърт и пак смърт.
18.07.2019 12:37 / Отговор
За тези, които обещават много, само и само да ги изберете да ви управляват, а после се отметнат от думите си, като кажат, че времената били трудни и те видите ли не предполагали че такова е положението, наказанието е конфискуване на имуществото и изгнание извън пределите на Отечеството ни.
За тези, които под булото на родолюбието, градят закони, а самите те не ги спазват или пък ги използват с цел своето облагодетелстване, наказанието е Смърт, смърт и пак смърт.
18.07.2019 12:38 / Отговор
18.07.2019 12:39 / Отговор
Добави коментар