Българите сме на трето място в ЕС по бедност и социална изолация
През 2021 г. в Европейския съюз жителите под 18-годишна възраст, които са били изложени на риск от бедност или социално изключване са представлявали 24,4 на сто от всички в тази възрастова група, предава БТА. Същевременно този дял при пълнолетното население на Съюза е бил 21,1 на сто, сочат най-новите данни на европейската статистическа агенция Евростат, публикувани днес.
Сред страните членки на Евросъюза през миналата година най-висок дял на непълнолетни лица в риск от бедност или социално изключване е регистриран в Румъния (41,5 на сто), Испания (33,4 на сто) и България (33 на сто). На другия край на скалата, страните с най-ниски подобни дялове сред непълнолетните си граждани са отчетени в Словения (11 на сто), Финландия (13,2 на сто) и Чехия (13,3 на сто).
Данните сочат, че в България 33 на сто от непълнолетните са били застрашени от бедност или социално изключване през 2021 г. Така страната ни заема третото място сред страните от ЕС с най-голям дял на непълнолетните, изложени на подобен риск. Този дял сред пълнолетното население на страната е бил 31,4 на сто. Двата показателя представляват съответно около 400 хиляди непълнолетни и около 1,794 милиона пълнолетни българи. И при двете възрастови групи нежния пол е бил по-застрашен, като 204 хиляди момичета под 18 години са били изложени на подобен риск, както и 1,006 милиона пълнолетни дами.
През 2020 г. делът на непълнолетните българчета, застрашени от бедност или социално изключване е достигнал 36,2 на сто, с което страната ни е била на второто място (след Румъния - 40,7 на сто) сред страните членки с най-голям подобен дял. Отново през 2020 г. делът на застрашените от бедност пълнолетните нашенци е бил 33,1 на сто.
В 18 от 27-те страни членки през миналата година непълнолетните са били изложени на по-висок риск от бедност или социално изключване в сравнение с възрастните. Най-големи разлики в индикаторите, обхващащи двете възрастови групи, са регистрирани в Люксембург (10,5 процентни пункта), Румъния (8,7 п.п.), Испания и Австрия (6,8 п.п. за всяка), като във всяка от изброените нивото на застрашените непълнолетни надскача това на пълнолетните лица.
Противно на това, в 9 от страните от Съюза възрастните са били изложени на по-висок риск от бедност или социално изключване в сравнение с непълнолетните: Латвия, Естония, Дания, Хърватия, Словения, Литва, Холандия, Финландия и Полша. Най-големи разлики между двете възрастови групи сред тези 9 държави са се наблюдавали в Латвия (7,4 п. п.), Естония (6,0 п.п.) и Дания (4,0 п. п.).
ЕС си е поставил за цел да намали броя на хората, изложени на риск от бедност или социално изключване, с поне 15 милиона до края на десетилетието, като от тях поне 5 милиона трябва да са под 18-годишна възраст, посочва на сайта си Евростат. Децата, които растат в бедност или в риск от социално изключване, срещат трудности да се справят добре в училище, да се радват на добро здраве и да реализират пълния си потенциал по-късно в живота.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/balgarite-sme-na-treto-myasto-v-es-po-bednost-i-sotsialna-izolatsiya/