Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. България започва изграждането на нова модерна лаборатория на Антарктида

Общество

България започва изграждането на нова модерна лаборатория на Антарктида

България започва изграждането на нова модерна лаборатория на Антарктида - Tribune.bg
Снимка:

Новата база – лаборатория трябва да бъде завършена в рамките на следващите две до три години

Тази година България започва изграждането на нова модерна научноизследователска лаборатория на Антарктида. Тя ще се намира в съществуващата българска полярна база. Страната ни получи признанието да бъде домакин на ежегодното съвещание на Съвета на мениджърите на националните антарктически програми.

„България вече 30 години е уважавана полярна нация. Неслучайно, поради нейния авторитет, тя беше избрана да бъде домакин на това съвещание, което е изключително важно и определя насоката на полярните изследвания на всички велики държави, които изследват този континент, в това число и България“. Това заяви пред БНТ проф. Христо Пимпирев.

По думите му досега нашата база е била изграждана по "виладжийския принцип".

„От някъде се намират някакви пари, с помощта на някой спонсор се построява една къщурка, след това се доизгражда, прави се пристройка. Другите бази, които сериозно работят на този континент, не случайно хвърлят в него десетки и стотици милиони долари всяка година. Те имат бази, които са като космически станции. Важно за нас е да имаме една сграда, в която да се извършват научните изследвания, които са най-важни във всички полярни експедиции. Без инвестиции в науката няма да има прогрес на човечеството. Това го разбират всички страни. Неслучайно бюджетите им за наука непрекъснато се увеличават. Ако искаме да бъдем една европейска държава за каквато се считаме, трябва да имаме и това, което имаме на Антарктида, защото това ни е лицето пред света“, посочи проф. Пимипирев.

„Това наложи построяването на тази лаборатория. Тук помогна фактът, че България се включи към Европейската пътна карта за научна инфраструктура и ние имаме Национална пътна карта за научна инфраструктура, финансирана от Министерството на образованието и науката, където е и българската база заедно с още 14-15 инфраструктурни проекти от цялата страна“, допълни още той.

Новата база – лаборатория трябва да бъде завършена в рамките на следващите две до три години.

„Целта на моя проект беше веднъж да повтори формите на съществуващите сгради, втори път да бъде опростена, модулна, да има повтаряемост, за да позволи по-лесен монтаж при тези доста сурови условия. Най-общо това са принципите, към които съм се стремяла. Няма ефектът „уау“. Ефектът „уау“ ще дойде от това, което ще се случва вътре, както винаги е било до сега. Тези учени досега са работили в едни много примитивни условия и са постигнали изключително сериозни научни резултати. Целта е да се запази духът на мисията. Наистина е приятна изненада, че поверяват на мен този проект на края на света. Щастлива съм от това, че печеля проекта“, заяви Петя Станчева, проектант на българската лаборатория в Антарктида.

„Българската лаборатория на Антарктида ще се отличава с това, че ще е човешка, ще е нещо, което повече прилича на дом, отколкото на космически кораб. Така усещам и съществуващата архитектура на сградите там. Атмосферата, която те създават.Условията температура, ветрове, сняг – това са нещата, с които трябва да се съобразяваме и логистиката в посока как да се откарат материалите и как да се монтират най-лесно“, отбеляза Петя Станчева.


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети