Lockheed Martin за сделката за F-16: Гласуваната цена от Конгреса на САЩ не е финална
Разумната цена е около 2 млрд. лв., посочва Красимир Каракачанов
Гласуваната цена от Американския конгрес за сключването на сделка с България за F-16 не е финална. Това обясниха от Lockheed Martin по повод на новината, че Конгресът на САЩ е дал разрешение България да получи възможност за закупуване на цялостен пакет за 8 многоцелеви изтребителя F-16 Блок-70 на стойност 1,6 млрд. долара.
„Тази цена обаче не е показателна за крайната стойност на договора и не трябва да се разглежда по този начин“, пишат в позицията си производителите на изтребителите.
„Важно е да се уточни, че оценките за разходите, включени в нотификацията на Конгреса, дават максималната обща цена. Така се предоставя възможност за допълнително разширяване на програмата, без да се изисква повторно одобрение от американския Конгрес“, обясняват още от Lockheed Martin и подчертават, че преговорите продължават.
„Ние сме уверени, че F-16 Блок 70 е най-добрата комбинация от оперативни способности, най-ниски разходи за експлоатационния цикъл и цялостни разходи за програмата, която ще отговори на изискванията на българските военновъздушни сили в бъдеще”, се посочва в позицията им.
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов обяви, че според него разумната цена за F-16 е около 2 млрд. лв.
„Имаме една рамка, която ни е гласувал парламентът – 1,8 млрд. лв. Той ни е гласувал и възможност да се отклоним леко. Смятам, че може да се отклоним в рамките на разумното и изгодното за България – около 2 млрд. лв.“, коментира той пред bTV.
Каракачанов също посочи, че одобрената финансова рамка от Конгреса на САЩ е таван и ще се преговаря за намаляването ѝ.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/lockheed-martin-za-sdelkata-za-f-16-glasuvanata-tsena-ot-kongresa-na-sasht-ne-e-finalna/
Коментари (1)
05.06.2019 14:09 / Отговор
Добави коментар