Мерки срещу чумата спрени от „еколозите“
През 2017 г. групата на Тома Белев попречила на промените в Закона за лова, бившият земеделски министър Порожанов също носи вина
Предварителните мерки срещу разпространението на африканската чума по свинете са спрени още през 2017 г. с помощта на нелегитимния председател на Асоциация на парковете Тома Белев и още няколко организации от коалицията „За да остане природа в България“, пише в. „Труд“.
Проверка на вестника в архивите на парламента показа, че преди 2 г. „Обединени патриоти“ внасят промяна в Закона за лова. Корекциите дават правомощия на земеделския министър при форсмажорни обстоятелства да разрешава намаляване на популацията на дивите прасета.
От стенограма на заседанието на Комисията по земеделие от 2017-а се вижда, че на него присъства Тома Белев и Николай Петков от Българското дружество за защита на птиците, като и двамата се обявяват против.
Пред медията депутатът от „Обединени патриоти“ Александър Сабанов разказва, че е предупреждавал за опасността и именно заради това са били внесени законовите промени.
„Против се обявиха „зелените“, чиято позиция винаги е такава. Неодобрение имаше и от Съюза на ловците и риболовците“, каза Сабанов. И добави, че щетите за икономиката ще бъдат огромни.
Промените не минават, но през 2018 година са предложени отново и се приемат. Но тогавашният министър на земеделието Румен Порожанов, под натиска на „еколозите“, издава заповед, с която на практика обезсмисля новите текстове и се стига до настоящата бедствена ситуация.
Това не е първият път, в който „зелените“ начело с Тома Белев причиняват щети за природата, обществото и бизнеса.
В момента всички смърчови гори в България се унищожават от корояд, тръгнал от Природен парк „Витоша“ по времето на управлението на планината от Белев.
През 2001 година голям ветровал събаря 600 декара смърч в местността Бистришко бранище. Вместо дървесината да бъде изнесена, както настоява научната общност, тогавашните управници се поддават на „зеления“ натиск и не взимат необходимите мерки.
Заради това сега 12 000 дка смърч са унищожени на Витоша, а заразата е тръгнала в Рила, Пирин и Родопите. Налице е реална опасност да бъдат изгубени всички смърчови гори в България.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/merki-sreshtu-chumata-spreni-ot-ekolozite/
Коментари (7)
29.07.2019 12:15 / Отговор
29.07.2019 13:55 / Отговор
29.07.2019 15:25 / Отговор
29.07.2019 17:38 / Отговор
30.07.2019 16:16 / Отговор
Добави коментар