Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Близо 50 хиляди зрелостници ще се явят на матура в сряда, едва 8 ще са в отделна стая заради карантина

Общество

Близо 50 хиляди зрелостници ще се явят на матура в сряда, едва 8 ще са в отделна стая заради карантина

Близо 50 хиляди зрелостници ще се явят на матура в сряда, едва 8 ще са в отделна стая заради карантина - Tribune.bg
Снимка:

Студентите се връщат в режим на присъствено обучение

Няма причина учебната година да бъде удължавана, коментира пред БНТ служебният министър на образованието проф. Николай Денков. Той се аргументира с това, че учебният план е направен още в началото на годината. На 23-ти май ще завършат учениците от първи до трети клас, а на 30 юни – тези от четвърти до шести.

„Този график включва и допълнителната, и общата помощ, която е необходима за наваксване на материала“, уточни министър Денков.

По думите му утре се очаква заповед от министъра на здравеопазването за връщането на студентите в режим на присъствено обучение, а кандидатстудентските изпити ще се проведат както досега.

Матурата на дванайсетокласниците по български език и литература също ще се проведе в утрешния ден, а общата бройка на учениците, които ще се явят, е почти 49 500. От тях 48 100 са завършващите в момента и около 1400 са заявили желание да положат изпита, който са пропуснали миналите години.

„Очаквам изпитите да минат добре, защото организацията е много добра. В момента организацията върви, няма да се променя нищо от заложените мерки", твърди служебният министър. Той е обнадежден от статистиката, че обикновено около 95% от зрелостниците се явяват на изпит и около 90% от тях успяват да го изкарат и да завършат 12-ти клас.

„За момента информацията е за карантинирани 8 ученици в цялата страна, те ще бъдат поставени в отделни стаи, на практика ще бъде по един човек в стая. Ще влизат от отделен вход, квесторите при тях ще бъдат ваксинирани", увери проф. Денков.

Вторият приоритет за него от провеждането на матурите в утрешния ден е да се получи картина не само на общото ниво, а по региони в училища да се види къде има специфични дефицити.

„Някои от тях са унаследени отпреди това дистанционно обучение, но голяма част от тях бяха усилени от дистанционното преподаване. Започнахме този анализ, събираме информация от различни източници. Това, което сме обещали, до края на мандата на служебното правителство този анализ да бъде извършен и като информация, която идва по всички канали, и като списък от препоръки, които можем да направим за следващата учебна година", посочи проф. Денков.

Във връзка с изпита след 10-ти клас разликата с миналата година според него е, че когато за първи път изпитът е провеждан в условията на пандемия, е имало известно объркване и липса на технически средства, а тази година учителите споделят, че са имали повече време за преподаване, отколкото миналата година.

След връщането в училище всеки преподавател иска да компенсира с писменото оценяване и по този начин всеки ден учениците се товарят с по няколко контролни.

„Трябва да се подобрят методите за оценка по време на дистанционното обучение, за да не се претоварват след това психически децата, когато се върнат в училище", категоричен е служебният министър.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети