Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Планират електронната система в здравеопазването да заработи от 2019г.

Общество

Планират електронната система в здравеопазването да заработи от 2019г.

Планират електронната система в здравеопазването да заработи от 2019г. - Tribune.bg
Снимка:

Бележките за преглед и ваксини от джипито остават безплатни

Електронната система в здравеопазването ще заработи през следващата година. Това увери заместник министърът на здравеопазването Жени Начева на среща с медиите. Така медицинските бележки от личния лекар, удостоверяващи, че детето е преминало всички профилактични прегледи и са му поставени нужните ваксини, няма да се заплащат. Платено остава само медицинското за брак и работа.

5% повече направления за специалист са заложени в бюджета на Националната здравно осигурителна каса /НЗОК/. През 2019 г. на всяко тримесечие ще има възможност за увеличение с още 10% на направленията за преглед при специалист на национално ниво, ако те не са усвоени за предходното тримесечие.

„Когато пациентът отива в болница, той или има изследвания, които са направени в доболничната помощ, или те са отговорност на лечебното заведение. Не трябва да се генерира дублиране на изследвания или връщане на пациента от болнична в доболнична помощ, за да се правят изследвания“, смята заместник-министърът на здравеопазването Жени Начева.

Без листа на чакащи за болнично лечение през 2019г., обещава здравното министерство. „Средствата за болнична помощ са повече, лечебните заведения осигуряват покритие на достъпа на територията на цялата страна, няма никакви основания за формиране на листи на чакащите, по което и да е заболяване, където и да е на територията на страната“, успокои Начева.

НЗОК ще наблюдава броя на леглата в отделните клиники и отделения, така както са определени в Правилника за устройство на лечебното заведение, за да не се допуска възможността един пациент или повече от един пациент да се отчитат неправомерно като брой хоспитализации. Освен необходимия брой легла за активно лечение, болниците са длъжни да поддържат и 10% легла за спешни състояния. В случай на крайна необходимост, ако се налага инцидентно прием на по-голям брой пациенти в конкретно отделение, това също ще бъде отчитано като разход и проверявано от здравната каса.

Инвазивната кардиохирургия в лечебните заведения ще е с видеонаблюдение. „Съгласували сме това с изпълнителите на болничната помощ. Считаме, че това ще доведе до по-добър контрол върху осъществяването на тези скъпоструващи и специализирани дейности“, твърди Жени Начева.

Директорът на НЗОК д-р Дечо Дечев потвърди, че за лечение на деца в чужбина здравната каса ще плаща, както го е правила досега. Ще се заплащат също транспортните разходи и престоя на родител, но това ще става не от бюджета на касата, а с трансфер на средства от здравното министерство.

Без фалити на болници през следващата година, прогнозира д-р Дечо Дечев. „Не смятам, защото част от промените в дейности са такива, които изцяло могат да се изпълняват от общински болници“, твърди директорът на НЗОК. На болниците ще се позволява да привличат медицински експерти от чужбина с уговорката, че плащането ще става в България и по този начин ще се повишава квалификацията на българските екипи, допълни д-р Дечев.

Автор: Моника Гаджанова


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Правилно ли е решението за отпускане на великденски добавки за най-бедните пенсионери?
Покажи резултати Скрий резултати