Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Няма потвърдени научни доказателства, които да свързват ибупрофен с влошаването на COVID-19

Общество

Няма потвърдени научни доказателства, които да свързват ибупрофен с влошаването на COVID-19

Няма потвърдени научни доказателства, които да свързват ибупрофен с влошаването на COVID-19 - Tribune.bg
Снимка:

СЗО, Европейската агенция по лекарства и здравните власти на Великобритания отбелязаха, че ибупрофен или парацетамол могат да бъдат приемани за лечение на симптомите на COVID-19

Наскоро се появиха множество източници, особено в социалните медии, които поставиха под въпрос връзката на ибупрофен със случаи, в които състоянието на заболелите от COVID-19 се влошава. Световната здравна организация (СЗО), Европейската агенция по лекарствата (ЕMA), Агенцията за контрол на храните и лекарствата в САЩ (FDA), както и повечето от останалите световни здравни власти, изпратиха становищата си за липсата на категорични доказателства и данни в подкрепа на тези притеснения.

Дезинформацията и погрешните схващания имат потенциала да доведат до вреди за общественото здраве и значително да ограничат приемането на мерки, базирани на доказателства, по препоръка на водещи експерти в областта на общественото здраве, информират от фармацевтичната компания, произвеждаща лекарството.

„СЗО се консултират със специалисти, които лекуват пациенти с COVID-19 и нямат данни за каквито и да е негативни ефекти от употребата на ибупрофен отвъд обичайно познатите странични ефекти, които ограничават употребата му в определени популации”, гласи доклад на организацията.

Ибупрофенът е активната съставка, която принадлежи към клас, наречен нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС). Този клас лекарства обикновено се използват за облекчаване на болката и/или намаляване на температурата. Ибупрофен е често използвано лекарство без и с рецепта. Въз основа на цялата налична информация понастоящем няма доказани научни данни, които да свързват употребата на ибупрофен без рецепта с влошаването на COVID-19 или с повишен риск от заразяване с болестта.

Както при всяко лекарство, има конкретни инструкции, свързани с това кой трябва и не трябва да използва ибупрофен и как трябва да се приема. Бихме напомнили на потребителите и техните близки внимателно да прочетат и следват инструкциите, предоставени на опаковката и в листовката с информация за пациента. Ако имате някакви допълнителни въпроси или притеснения, консултирайте се със специалист.

Има ли риск при деца с COVID-19 от тежка възпалителна реакция?

По принцип децата са склонни да бъдат слабо засегнати от новия коронавирус. Въпреки това по последни данни има информация за рядък и потенциално сериозен възпалителен синдром при деца, който е свързан с COVID-19, със 100 случая, идентифицирани в поне шест страни.

Има информация, че синдромът споделя функции с други педиатрични възпалителни реакции на кръвоносните съдове и други органи, като болестта на Кавазаки и синдром на токсичен шок.

Кралският колеж по педиатрия и детско здраве на Великобритания (RCPCH) препоръча на лекарите да бъдат нащрек за деца, които са с висока температура, ниско кръвно налягане и други признаци на възпаление като подути жлези или обрив.

Важно е да се подчертае, че този синдром, макар и сериозен, е много рядък. Професор Ръсел Винер, президент на Кралския колеж по педиатрия и детско здраве (RCPCH), казва:

„Родителите трябва да бъдат уверени, че е малко вероятно децата да се разболеят сериозно от COVID-19. Но ако по някаква причина са загрижени за здравето на децата си, те трябва да потърсят помощ от медицински специалист."

Ще се превърне ли COVID-19 в сезонно заболяване като грипа?

Учените разгледаха възможността COVID-19 да не бъде заличен и да се връща всяка зима, както обикновено прави грипът. Ще се превърне ли COVID-19 в сезонно заболяване като грипа?

Някои скорошни респираторни заболявания, причинени от нови вируси, като SARS през 2002 г. и MERS през 2012 г., са били ограничени, преди да станат сезонни. С по-малко заразени хора е било възможно да се идентифицират и изолират хората с вируса бързо, като по този начин се предотвратява разпространението от човек на човек.

Един проблем при COVID-19 е, че много хора, пренасящи вируса, са имали леки или малко на брой симптоми и се смята, че без безопасно дистанциране един човек с вируса може да зарази други трима, които не са имунизирани. Това означава, че вирусът може да премине в много хора, без те да го осъзнават. Все още не знаем какво ще се случи по-късно в тази пандемия. Сега броят на случаите намалява поради строги мерки за социално дистанциране. Учените не могат да предвидят какво ще се случи, след като мерките бъдат облекчени, но е възможно вирусът да остане години напред.

Лекарите съобщават за необичайно явление в COVID-19, където пациентите имат критично ниски нива на кислород в кръвта, но са без задух. Това е описано като „тиха хипоксия“ или „хипоксемия“ – което означава ниско съдържание на кислород в кръвта.

Мит: Вирусът, който причинява COVID-19, е само мутирала версия на обикновената настинка. Този мит възникна, защото има много видове коронавирус, а някои от тях причиняват настинки. Коронавирусът, който причинява COVID-19, обаче е нов и не възниква директно от коронавирусите, които причиняват настинки

Много хора вероятно смятат, че трябва да си в пряк контакт с някого с COVID-19, за да се заразиш с вируса. Но COVID-19 може да се задържи до няколко дни на повърхностите. Този известен факт накара Kings College London да определи това погрешно схващане като опасен мит.

Мит: Машините за изсушаване на ръце убиват коронавируса

Различни източници съобщават, че горещият въздух от машини за изсушаване на ръце могат да убият коронавируса. Един видеоклип (вече премахнат) дори предложи хората да насочват горещия въздух нагоре към носа. Въпреки това няма научни доказателства зад това твърдение, което е развенчано от Световната здравна организация.

Най-добрият начин да се уверите, че премахвате коронавируса, който причинява COVID-19 , е да измивате ръцете си за поне 20 секунди със сапун и вода и да ги сушите старателно.

Вестник The Sun съобщава, че ново проучване е установило, че „пациентите с коронавирус са най-заразни, когато имат леки симптоми“.

Твърдението може да бъде подвеждащо, тъй като това малко проучване не сравнява колко заразни хора имат тежки или леки симптоми.

Изследователите са взели редовна проба от гърлото и други проби от 9 пациенти в Германия с коронавирус. Всички пациенти са имали тесен контакт с хора с COVID-19, така че те са  тествани рано. Симптомите им като цяло били леки.

Изследователите тествали както за генетичния материал от вируса (стандартният тест), така и за живия вирус. Тестовете показват, че живият вирус присъства в устата, носа и гърлото на пациентите през първата седмица на проявяване на симптомите, но не и след това. Това

предполага, че хората с коронавирус са по-заразни през първата седмица, след като започнат да проявяват симптоми, отколкото по-късно.

Изследването наистина потвърждава важността на самоизолирането веднага след като развиете симптоми и нуждата от самоизолация в продължение на 7 дни, дори ако симптомите ви са леки.


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети