Порожанов: Още не е сигурно откъде е дошла чумата
Румен Порожанов
Все още не е категорично установен източникът на инфекцията от чума по дребните преживни животни. Това каза земеделският министър Румен Порожанов по време на парламентарния контрол, предаде БТА.
Той посочи, че проучванията продължават, като предстои да се направи филогенетичен анализ на причинителя, който ще хвърли по-голяма светлина по въпроса.
Румен Порожанов отбеляза, че е налице неспазване на мерките по биосигурност в животновъдните обекти в страната от страна на собствениците.
Българската агенция по безопасност на храните /БАБХ/ незабавно предприе необходимите законови мерки за ограничаване и ликвидиране на болестта, каза министърът. Той допълни, че мерките са наложени със заповед на изпълнителния директор на Агенцията и включват умъртвяване на животните, забрана за предвижване на хора, животни и суровини, храни от животински произход, фуражни суровини и други.
Министърът припомни, че политиката на ЕС не предвижда извършване на профилактична ваксинация за особено опасните вирусни заболявания по животните, каквато е чумата по дребните преживни животни. Обяснявал съм в предходни изказвания за живата ваксина, която се взима по специален ред, допълни Порожанов.
Той отбеляза, че наложените от БАБХ мерки целят ограничаване и ликвидиране на заболяването в засегнатите райони чрез засилен надзор за ранно откриване и унищожаване на инфектираните животни и предпазване на останалата част от страната от разпространение на заболяването.
Министър Порожанов подчерта, че законодателството при издаване на заповеди е абсолютно спазено, като в закона е дадено разграничението кога министърът на земеделието подписва съвместно с министъра на вътрешните работи, кога има индивидуални заповеди от изпълнителния директор на БАБХ.
БАБХ изпълнява Национална програма за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болестите по животните и зоонозите/ 2016 -2018 година/. Част от тази програма включва и предпазни мерки по някои трансгранични болести по животните, каквато е чумата по дребните преживни животни и други. Правят се клинични прегледи, серологични и вирусологични изследвания, като основна цел е ранното откриване. Клиничните прегледи се извършват от официални ветеринарни лекари поне веднъж месечно в южните гранични и административни области на страната- Бургас, Ямбол, Хасково, Смолян, Кърджали и Благоевград, обясни министърът.
По време на тези прегледи се вземат кръвни проби от дребните преживни животни за откриване на антитела срещу вируса на шапа и чумата по дребните преживни животни. Извършваният от БАБХ до май 2018 надзор по линията на програмата за трансграничните заболявания показва, че заболяването чума по дребните преживни животни не е било налично в страната – няма установени антитела при направените лабораторни анализи. През юни тази година за първи път в България и в ЕС се е потвърди болестта чума по дребните преживни животни в непосредствена близост до турската граница, каза министър Румен Порожанов.
Огнищата са установени от Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт и след това потвърдени на 23 юни от референтната лаборатория за чума по дребните преживни животни лаборатория на ЕС – CIRAD, Франция. Общо за четири огнища имаме потвърждение от френската лаборатория, каза Порожанов.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/porozhanov_oshte_ne_e_sigurno_otkyde_e_doshla_chumata/
Коментари (0)
Добави коментар