Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Председателят на СОС Георги Георгиев: Съсредоточен съм в работата си за София, а не в предизборна кампания

Общество

Председателят на СОС Георги Георгиев: Съсредоточен съм в работата си за София, а не в предизборна кампания

Председателят на СОС Георги Георгиев: Съсредоточен съм в работата си за София, а не в предизборна кампания - Tribune.bg
Снимка:

„Били сме за кратко колеги, работили сме в една кантора, колеги сме от университета също. Дотам приключват допирните ни точки. Всичко друго е шега. Да не забравяме, че за любовта на "Продължаваме промяната" се борят поне петима колеги и от СОС, и районни кметове в София, според това, което се говори - на "Средец" Трайчо Трайков, на "Слатина" Георги Илиев, арх. Любо Георгиев, Борис Бонев, който най-отдавна работи по проблемите на столицата, и напоследък се спряга името и Васил Терзиев - основател на Телерик, за когото ми се струва, че обществото знае твърде малко. Аз не съм от тях.“ Това заяви председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев от ГЕРБ в интервю пред „Офнюз“ по повод работата му в адвоканската кантора „Георгиев, Тодоров и ко“ и познанството му с Лена Бориславова.  

Георгиев е категоричен за позицията си относно поведението на ПП в София. „На среща с представители общините попитах Кирил Петков като действащ премиер тогава кога София ще получи подкрепа за градския транспорт. Той ми отговори: „Съкращавайте линии“.

Но без съмнение политиците - особено в парламента, трябва да търсят път един към друг, иначе се обричаме на спирала, в която отслабва парламентарната република. Така че да си говорят партиите и политиците от различни групи е стандарт, а не изключение. Опитвам се да го налагам в Общинския съвет от първия ден. Неслучайно за огромна част от нашите инициативи съм канил колеги от ДБ, от БСП - да бъдем заедно вносители. Защото трябва да можем да си говорим - както с „Продължаваме промяната“, така и с „Демократична България“ и с другите“, допълни общинарят.

Запитан, че само той и Борис Бонев от „Спаси София“ правели предизборна капания, Георгиев е категоричен, че ако Бонев наистина прави кампания, това не важи за него. „Работя така, защото в резултат на избори преди три години съм избран за общински съветник, а преди малко повече от година - бях избран за председател на СОС.

В този смисъл нови хора правят неща по нов начин - с енергията си, със знанията си, с опита от частния сектор, университета. Работя, за да се опитам да отговоря на очакванията на хората, които са много високи към нас. Това ме стимулира, но и ме товари. Няма как човек да е спокоен и безгрижен към града си, след като има хора, които са му гласували доверие.

Аз съм начело на градския парламент в София - на практика на 1/4 от българите. Това за мен е тежка отговорност на 36 години. И сега да спра да работя, защото идват избори - дали ще е полезно за града? Или по-скоро ще успокоим някой потенциален претендент, че съм спрял да работя - ерго, не съм в кампания“, казва още Георгиев.

И допълва, че откакто е председател на СОС винаги сме в някаква кампания. Не е имало период без избори, но това не ни пречи да прокарваме идеи, които са много важни за града.

Георгиев отчита, че Борис Бонев е в кметската кампания от 6-7 години, като граждански активист и се е посветил на темата „гражданска политика“ от поне толкова години. „Той не работи нищо друго. Никога не е криел, че е кандидат за кмет. Но аз не съм - аз съм на работа всеки ден“, допълва Георгиев.   

Председателят на СОС коментира, че по същество в ГЕРБ не е обсъждат въпроса за кандидат-кмет на София. На този етап за него това не е на дневен ред, защото той отдава цялата си енергия на настоящия му пост.  

Запитан, че преди години именно той е седял до Фандъкова, когато Бойко Борисов е заявил, че в партията има млади и подготвени хора, Георгиев припомня:  

„Бяхме в правителствената резиденция в „Бояна“ на среща с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Конкретно темата беше дигитализация, бяхме в много напреднала фаза за електронната система за таксуване. Аз по неволя се наложи да се заема с нея като общински съветник, защото се опасявах, че ще се провали. Системата вече е успешна и да, Борисов първи от политическите лидери от 2 години постави въпроса за местните избори и за обновление на редиците на партия ГЕРБ по места.

Така че в голяма степен именно той започна този процес преди доста време. Аз съм от новите лица, които се опитваме с енергията си да правим нещо по-добро и различно в политиката. Това е смисълът нови хора да участват в политиката.  

На въпрос как се работи в СОС в предизборна кампания, председателя на местния парламент отговаря, че не се водят подобни дебати, а са там, за да взимат решения.  

„Очаквам да има точно толкова професионален дебат, колкото има и в момента. Разбира се, че ще има политиканстване и интриги, но те са, за съжаление, шлаката, която е неминуема и която не бива да пречи на града. Имаме квартали, в които се развива инфраструктура, имаме големи проекти - най-голямата програма за ремонт на тротоари, за 700 000 кв. метра. Какво да кажем - няма да се градят тротоари, защото има избори ли?!“

За повишения брой катастрофи в София и какви мерки може да се придприемат, Георгиев заяви:  

„Приехме пакет от 20 мерки. Събрах преподаватели, експерти по пътна безопасност, бивши полицаи, хора от системата на МВР и правораздавателната да кажат какво можем да направим.

Най-важната промяна ще дойда от законодателната поправка през общинските камери да се налагат глоби за нарушения по пътищата. Предстои да бъде внесено в народното събрание. Това ще развърже ръцете на общините. Не е борба всеки да бъде следен и за 2 км превишение на скоростта да бъде глобяван, а борба с убийците на пътя.

След случая „Семерджиев“ за месец има 100 нарушения за превишена скорост, а 10 души са се движили със 160 км/ч, което показва, че системата и контролът не работи. Целта не е да се изземат правомощия от МВР, а да има ефективен контрол. Трябва контрол и санкции. Ще купим 1000 теста за наркотици и ще ги дарим на МВР. И през деня на бул. "Черни връх" има нарушения, но са 10-12 км над позволената скорост, а вечер - от 22 ч. започва нещо ужасно, тогава са гонките и шофиране в нетрезво състояние. Трябва обаче и просвета, просвета, просвета на пътя.   

Сред другите мерки са нови бордюри на най-натоварените спирки, гумени полусфери преди пешеходните пътеки и тяхното осветяване, ограничители. Но не можем да превърнем София в бомбоубежище, защото шепа джигити побъркват живеещите тук.  

На въпрос за помощта от страна на София за украинските бежанци, Георгиев припомни, че именно столицата е реагирала първа. „Нашият общински контактен център работеше без прекъсване - 24/7. Лично съм търсил и оглеждал свободните ни общински помещения, за да създадем хуманитарен център за тях. Направихме организация, дарител ни даде хладилници, печки. Благодарение на страхотния екип на "Мати Украйна" създадохме център, който продължава да работи. Моята адвокатства кантора започна да дава безплатна правна помощ.

Сега ремонтирахме един етаж от училище в Дружба, който ще предоставим за детски център. Занималня, която ще заработи след Нова година. Защото майките трябва да работят, а някой да гледа децата им през това време. Те дойдоха без дрехи, без пари, с по един паспорт и по две деца на ръце.

Човек, като тръгне да прави добро, понякога му писва и спира. Ние, обаче продължаваме.“


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети