Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Пролет Велкова и Симона Велева искат оставката на Соня Момчилова като председател на СЕМ

Общество

Пролет Велкова и Симона Велева искат оставката на Соня Момчилова като председател на СЕМ

Пролет Велкова и Симона Велева искат оставката на Соня Момчилова като председател на СЕМ - Tribune.bg
Снимка:

Двама от членовете на Съвета за електронни медии – Пролет Велкова и Симона Велева, призоваха председателката на съвета Соня Момчилова да подаде оставката си заради свое интервю. Предложението бе отправено в рамките на днешното заседание на СЕМ, което бе излъчено онлайн, предаде БТА.

"В интервю г-жа Момчилова е казала: "Така, както има руска пропаганда, не можем да отречем, че има и в обратна посока. Нали знаете за заболяването на Путин, за това, че е подменен, за това, че е умрял, Буча и т.н.”, аргументира искането си Велева.

„Тези позиции скандализираха три държави. Смея да кажа, че ни скараха с три държави – държавата Украйна, държавата САЩ и държавата България в лицето на нейното външно министерство“, каза Пролет Велкова. Тя припомни, че срещу това изказване на председателката на СЕМ са реагирали посолствата на Украйна и САЩ, правозащитници, свободно организирали се журналисти, както и от Асоциацията на европейските журналисти.

„Колеги, ако не искаме СЕМ да продължава да носи този срам, аз така го изживявам – като срам, моля, присъединете се и вие към този призив за оставката на г-жа Соня Момчилова“, призова Велкова.

Симона Велева обяви изказването на Момчилова като „проблематично, защото за пореден път в това интервю не са представени позиции, не са защитени позиции и положения, които съветът е приел, а се застъпват или се внушават друг тип послания, които съветът не припознава. За мен също се изпадна в една неприятна и срамна ситуация, в която съветът трябва да се разграничава от своя председател или да оборва своя председател“, каза тя.

„Ще се присъединя към призива за оставка, защото мисля, че на първо място, това е личен акт и че ако той бъде изпълнен, това няма да доведе до лична щета за г-жа Момчилова. Напротив – тя ще покаже, че представя органа пред себе си и пред собствените си интереси“, заяви Велева.

Соня Момчилова заяви: „Надявам се да сте гледали въпросното интервю. Въпреки добронамерените ви увещания да не давам интервю на това място в този формат, аз останах вярна на принципа си да не отказвам интервюта, защото това обещах още преди да встъпя в длъжност в СЕМ. Защото смятам, че дължим пълна прозрачност, яснота и и рапорт за всичко, което се случва в регулатора, затова и той работи по този начин. Това е най-прозрачният начин, най-работливият и беден регулатор“.

„Въпросът ми беше зададен в лично качество като журналист какво смятам за дезинформацията.  Какво мисля и как я намирам. И тогава аз казах това, което е казал още Ото фон Бисмарк, Чърчил, Екзюпери… Мога да продължа с Дебелянов, Йосиф Хербст и прочее хора, оставили младите си животи по бойните полета, а именно, че истината винаги пада първа поразена в една война и че има двупосочна дезинформация. И това мисля, че е най-нормалното нещо, което мога да кажа като журналист, който е отразявал, който е пускал информации от подобни събития в свои емисии“, обясни тя. 

„Казвам, че изреждам събития, факти и теми от полето на военния театър, от тях мнимата смърт на президента Путин, подмяната му, казах и Буча. Тук аз нищо повече не съм допълнила. По тази тема знаете, че имаше много интерпретации, вариации, инвенции, спекулации – затова я посочих“, заяви Момчилова.

Габриела Наплатанова обясни, че по повод темите, свързани с отразяването на събитията, свързани с войната на Русия срещу Украйна, предлага фокусиран мониторинг върху отразяването на събитията в руската федерация от 23 до 26 юни, провокирани от частната военна група „Вагнер“ да се изследва скоростта на реакция към събитията, представянето на хронологията им, използваните източници и представените интерпретации в новините и публицистичните предавания на електронните и онлайн медиите с видеосъдържание, които са регистрирани в публичния регистър на СЕМ. Предложението й е мониторингът да обхване новините и актуално-публицистичното съдържание в програмите на телевизиите „БНТ 1“, „Би Ти Ви“, „Нова телевизия“, „България он Ер“, „България 24“, „Алфа“, „Скат“, „7/8“, както и на радиата „Хоризонт“, „Дарик“ и други по заявка, вписани в регистъра.

Предложението на Габриела Наплатанова бе прието с четири гласа „за“ и един „против“. Симона Велева се изказа „против“.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети