Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Повече от половината деца в България са жертва на кибертормоз

Общество

Повече от половината деца в България са жертва на кибертормоз

Повече от половината деца в България са жертва на кибертормоз - Tribune.bg
Снимка:

„Необходими са конкретни препоръки и реални действия“, казва в своето приветствие вицепрезидентът Илияна Йотова

59% от децата в България са жертва на кибертормоз. Това заяви журналистът Славка Бозукова на Форума „Заедно в борбата с кибертормоза на деца“, част от програма „Киберзащитници“, който се провежда под патронажа на вицепрезидента на България Илияна Йотова, информира БГНЕС.

Бозукова допълни, че децата, които крият, че са били жертви на кибертормоз, са 12,5%.

„Необходими са конкретни препоръки и реални действия“, казва в своето приветствие вицепрезидентът Йотова, която не може да присъства на форума.

В приветствието си Мария Габриел отбелязва, че в световен мащаб едно от три деца съобщава, че е жертва на кибертормоз. „Правата на всяко дете трябва да бъдат защитавани както онлайн, така и офлайн“, казва още Габриел.

Владимир Димитров, ръководител на отдел „Киберпрестъпност“ в ГДБОП, отбеляза, че кибертормозът най-често се изразява в това възрастни хора да осъществяват комуникация под формата на чат в социалните мрежи, представяйки се за техни връстници, впоследствие искат децата да им изпратят снимки и започват да ги изнудват. „Основният проблем, който ние виждаме, е в семейството“, категоричен е той и допълни, че семейната среда е изключително важна и често съветите, които дават на родителите, е да бъдат по-близки с децата си.

„Държавната агенция обслужва телефон 116 111. Той е напълно безплатен, подават се и анонимни сигнали, той е много ценен за нас. Това каза д-р Теодора Иванова, шеф на Агенцията за закрила на детето по време на международния форум, цитирана  от  standartnews.com

Когато служителите получат сигнал, те го предават на 112, което отива към МВР. Там може да се получи и консултация.

 „Категорично подкрепям създаването на регистри с лицата, които извършват сексуални престъпления. Имаме готови текстове, готови сме да ги предоставим. Работим в сътрудничество с отдел Киберсигурност, както и с неправителствени организации. С Черноморската академия за сигурност бяха извършени анкети с деца“, посочи тя.

„Искам да насоча вниманието към 3 неща. 70% от децата казват, че са в нета между 1 и 3 часа. 60% казват, че са получили покани за приятелства от непознати. 30% казват, че са поканени на срещи навън“, каза още Иванова.

„Националната програма за превенция и сигурност е документ, който бе разработен миналата година. Едва сега през февруари бе приет от МС. Ще можем да даваме информация какво се случва с насилието в нета.

„Искам да чуя добрия опит на агенцията в Израел, да почерпим техния опит, за да вземем заедно мерки срещу кибертормоза“, каза още Теодора Иванова.


Последвайте ни в Google News

 

Етикети деца, България
Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети