Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Работодателите готвят протести на 22 и 29 юни

Общество

Работодателите готвят протести на 22 и 29 юни

Работодателите готвят протести на 22 и 29 юни - Tribune.bg
Снимка:

Работодателските организации могат да излязат на протести на 22 и 29 юни, ако дотогава ще бъдат приети адекватни кризисни мерки срещу инфлацията, които да подпомогнат бизнеса, обяви пред Нова нюз председателят на  Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев. По думите му предложените досега мерки от правителството нямат отношение или реално влияние върху компаниите. 

"Една от мерките - без акциз на електроенергия и на природния газ - е символична, тъй като акцизът на електроенергията представяла по-малко от половин процент от цената й. Прогнозната цена на тока за следващия ценови период на КЕВР е 431 лв. Като сложим и мрежовите такси - отива над 500 лв., а акцизът е 2 лв. на мегаватчас. Това е под половин процент”, отбеляза Велев. Според него по подобен начин стои и въпросът с акциза на природния газ.

"Намаляването на ДДС за бизнеса е неутрална мярка. Той е данък добавена стойност, който всъщност внасят предприятията, които са регистрирани по ДДС, а основната част от работниците работят в такива фирми, които не ползват данъчен кредит. Намаляване на ставката за парното пък облагодетелства само тези граждани, които имат парно – това е 1/5 в страната”, коментира председателят на АИКБ. Велев бе категоричен, че проблемът, който не е адресиран, е високата инфлация, която води до обедняване на хората и високите цени на енергоресурсите за предприятията и икономиката, което води до неконкурентноспособност, защото те са по-високи от тези при конкурентите. 

„Мерките, които чакаме, още не са се състояли. Те са свързани с решението на КЕВР и промяната в Закона за енергетиката, което да осигури несимволични и справедливи компенсации на свръхвисоките цени на електроенергията в следващия ценови период”, отбеляза Васил Велев. Той добави, че „очакваните от работодателите мерки трудно могат да се състоят, защото средствата се прахосват, без да са насочени целево към нуждаещите се".

Според него правителството разпределя средства към всички групи от населението, вместо да фокусира помощта. Велев изчисли, че 10% от хората нямат да усетят инфлацията чувствително заради високите си доходи. Други 40-50% ще "стегнат коланите", а само 30-40% трябва да бъдат подкрепяни.

След като им обещаха компенсации: Работодателите засега се отказват от протеста


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Правилно ли е решението за отпускане на великденски добавки за най-бедните пенсионери?
Покажи резултати Скрий резултати