Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Сиренето пълно с вода и химикали – под 10 лева вече е опасно за здравето, сочи проучване

Общество

Сиренето пълно с вода и химикали – под 10 лева вече е опасно за здравето, сочи проучване

Сиренето пълно с вода и химикали – под 10 лева вече е опасно за здравето, сочи проучване - Tribune.bg
БГНЕС

Сиренето се оказва най-проблемната хранителна стока произвеждана в България и сагата продължава вече над 10 години. За съжаление през годините качеството се влошава и некоректни производители измислят нови и нови технологии за понижаване на себестойността на млечния продукт. Тези „иновации“ в отрицателния смисъл на термина, понижават хранителната стойност на сиренето и представляват риск за здравето на потребителите.

Това сочи проучване на Българската асоциация „Активни потребители”, които са изследвали 48 марки краве сирене през септември и октомври 2022 г. Анализът сочи, че най-изложени на риск от фалшифициране са сирената, които се търгуват в магазините под 14 лева за килограм. 34 от пробите са закупени от 4 града – София, Пазарджик, Перник и Симитли.  Част от пробите са придобити от малки квартални магазини. Били са тествани и още 14 марки в ценова категория над 15 лева/килограм от 4 супермаркета в София.

Резултатите са следните  -  при 35 се установява водно съдържание над 60%, а в 12 от тях е над 70%.

Активни потребителиАктивни потребители

Активни потребителиАктивни потребители

Изразено в проценти 73% от сирената са оводнени, а 25% са свръховоднени. Рекордьор е продуктът наречен „Свежо сирене“, и произведен от Ракево Милк Трейд ЕООД, който съдържа 86,95% вода – това е невиждана стойност в българската и световната практика, пишат от „Активни потребители”.

Резултатите при двете категории сирена са различни.

При 34-те евтини марки, селектирани на база оценка на риска, оводнени са 29 (85%), а от тях 10 (29%), са в червено с вода над 70%. При по-скъпите, подбирани случайно сирена, оводнените са два пъти по-малко – общо 6 (43%), от тях 2 (14,3%) са свръховоднени.

За анализ на немлечни мазнини бяха подбрани 6 продукта и положителна за такива се оказа един от тях. За изненада на „Активни потребители” 43% съдържание на немлечни мазнини се откриват в марка продавана неопакована в магазин на Била под името „Даная“. Имитиращият продукт се предлага на скандалната цена от 20,90 лева на килограм.

Нарушенията са две -  първо - предлагат сирене с водно съдържание над 60%, които не са етикирани правилно и второ - оводнени продукти, с изключение на 3 марки, се продават насипно.

През 2020 година 87% от проучените сирена бяха оводнени, а сега резултат е аналогичен – 85%. Това показва, че приемането на новото законодателство не е стреснало производителите и те продължават да произвеждат натъпкани с вода и химикали продукти, алармират от „Активни потребители”

ИЗВОДИ

При 73% от генералната извадка на сирената се открива водно съдържание над 60%. При евтините и по-рискови продукти делът достига до 85%. Все още на пазара се установява измамата с добавяне на немлечни мазнини. От асоциацията напомнят, че консумацията на оводнени и имитиращи (с немлечни мазнини) „сирена“ повишава заплахата от развитие на някои заболявания при хората. При закупуване на евтини млечни продукти, сирене до 14 лв/килограм за 09.2022 г., рискът те да са некачествени / подправени е двойно по-голям. При марки продавани под 10 лева / килограм не може изобщо да се говори за сирене и здравето на консуматорите е изложено на риск. За съжаление високата цена също не е гаранция за качество и при скъпите сирена половината марки са умишлено подправени от производителите с добавяне на вода или немлечни мазнини.

Опасна ли е водата в сиренето?

Количеството на водата в сиренето е изключително важен показател защото от него зависят биологичните и физико-химичните му свойства, поясняват от Асоциацията.

Малка промяна в съдържанието на вода може да доведе до драстични изменения в качеството и безопасността. Разбира се водата в случая е и едни спестени пари за производителя. Повишаването на водата в сиренето е опасно поради следните причини:

- Нарасналото водно съдържание активира нежелателни химични процеси в млечните продукти. При тях се образуват вредни, а понякога и токсични и канцерогенни химични съединения. Колкото повече е водата, толкова по-бързо протичат тези реакции и нарастват рисковете за потребителите.

- В сирената обикновено се развиват млечно-кисели бактерии и се подтискат болестотворните такива. Промяната в съдържанието на водата измества равновесието между бактериите и позволява растежа на нетипичини за сиренето микроорганизми. Някои от тях може да са патогени, опасни за здравето на потребителите.

- Както споменахме по-горе за да се задържи водата в сиренето се използват редица химикали и ензими, всичките нетрадиционни за млечните продукти. Дори когато са разрешени за влагане в други храни, не е напълно ясно дали са подходящи за сирене. Научни изследвания по тези проблеми липсват, защото официално те не се използват по този начин. Затова всяко нарушаване на класическите технологии трябва да се прави внимателно и след предхождащи проучвания. За съжаление у нас единствените изследвания на тези „иновации“ изглежда са на тема колко пари могат да се спестяват. 

След резултатите от проучването БАБХ обявиха, че засилват контрола. BILLA Бългapия пък спря oт пpoдaжбa мapĸaтa cиpeнe „MAKЛEP – ДAHAЯ”. 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети