Сравняват храни и напитки в България и пет страни от ЕС
Резултатите ще послужат за колективни искове, ако производителите прилагат двоен стандарт
Проект на Комисията за защита на потребителите (КЗП) и Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) ще изследва наличието на двоен стандарт при храни и напитки. Той ще работи до 31 януари 2020 г., а за целта ще се използва методика, одобрена от Брюксел, съобщи пред медиите председателят на КЗП Димитър Маргаритов.
България вече е защитила проекта и е спечелила близо 180 000 евро от Европейската комисия (ЕК).
Хранителната индустрия прави оборот от над 1 трилион евро на година в ЕС, а в България – по 5 млрд. евро на година.
Председателят на КЗП Димитър Маргаритов разясни, че проучването на състава, качеството и цените на стоките ще е за нашата страна и още пет страни от ЕС - Португалия, Испания, Германия, Гърция и Унгария. В началото на юни екипи на КЗП ще закупят от пазара на тези страни спиртни напитки, макаронени изделия, млечни продукти, сладкиши, подправки и консерви, сред които и детско пюре.
„Само със събирането на информация ще можем да приложим приетите на първо четене от Европейския парламент (ЕП) промени в директивата за нелоялни търговски практики. Това беше и нашата амбициозна задача и кандидатствахме за директно осигуряване на средства за проекта“, посочи председателят на КЗП.
Според Димитър Маргаритов разделението и двойният стандарт при храните не са само по линия изток-запад, а и в резултат на групиране в маркетинговите стратегии на компаниите за различните части на пазара.
„Има политическа аргументация проблемът да намери своето решение, за да се противодейства на тази нова нелоялна търговска практика“, категоричен е председателят на КЗП.
Маргаритов посъветва компаниите да регистрират нова търговска марка за определен регион, ако искат да се съобразят с вкусовете на клиентите, а не да се оправдават, че продават стоки с различен състав в рамките на ЕС поради нагласите на клиентите си.
„Вкусът е едно от най-важните неща за потребителите за доказване на качество. Разминаване в съотношението, изписано на етикета и в продукта, се установява рядко. По-често има разминаване в съотношението на съставките у нас и в Германия, например“, припомни Димитър Маргаритов.
Председателят на КЗП е категоричен, че резултатите от проучването, които ще бъдат обявени в началото на следващата година, ще могат да се използват за завеждане на колективни искове, в т.ч. и от потребителски организации, срещу производителите, за които се установи нарушение.
„Резултатите ще са годно доказателство пред съда за нелоялна търговска практика. Новата сделка или новата правна рамка в ЕС дава възможност дори на неправителствени организации да завеждат дела за претърпени неимуществени вреди“, подчерта Маргаритов.
Моника Гаджанова
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/sravnyavat-hrani-i-napitki-v-balgariya-i-pet-strani-ot-es/
Коментари (0)
Добави коментар