Зърнопроизводителите против отпадне забраната за внос от Украйна
Парламентът пък взе противоположно решение
Националната асоциация на зърнопроизводителите изразява своето възмущение от депозираното решение на Комисията по икономическа политика и иновации относно отмяна на забраната за внос от Украйна, пише в декларация на организацията, изпратена до медиите.
„Да помагаш на хора в бедствие е благородно, да помагаш на окупирана държава, намираща се в тежка икономическа криза, е солидарно, но да пренебрегваш нуждите на собствената си държава за сметка на друга, прилича повече на предателство“, се казва още в позицията на организацията.
Според НАЗ отпадането на забраната за внос от Украйна е най-бързият и сигурен начин да загине родното земеделие.
Асоциацията припомня, че сектор "Зърнопроизводство" е най-големият платец на рентни плащания и всяко сътресение в сектора рефлектира върху продоволствената сигурност на Република България.
В разписаното проекторешение от 11 септември т.г. народните представители твърдят, че премахването на забраната няма да постави в риск конкурентоспособността на българските производители. "Всъщност свалянето на забраната не просто би поставило в риск всички фермери, а би довело до фаталния край на целия сектор „Земеделие“, посочва НАЗ.
Организацията напомня, че над 15 000 зърнопроизводители изплащат над 2,5 млрд. лева ренти и произвеждат продукция за над 7 млрд. лева на годишна база - това са инвестиции пряко в икономиката на България. За сметка на това помощите, които са получили от държавата за последиците от войната в Украйна, до този момент са в размер на 0 лева.
Проектът на решение за позицията на Република България относно удължаването на превантивните мерки по отношение на определени продукти с произход от Украйна след 15 септември 2023 г. бе внесен преди ден от Кирил Петков, Делян Пеевски, Атанас Атанасов, Хамид Хамид, Румен Христов и Александър Иванов.
На извънредно заседание във вторник Икономическата комисия в Народното събрание подкрепи решението, че позицията на България трябва да бъде за отпадане на забраната за внос на зърно от Украйна.
В същото време парламентарната комисия по икономическа политика и иновации прие проекта на решение за позицията на България относно удължаването на превантивните мерки по отношение на определени продукти с произход от Украйна след 15 септември 2023 г.
Окончателното решение предстои да бъде взето в пленарна зала. Проектът на решението бе внесен преди ден от Кирил Петков, Делян Пеевски, Атанас Атанасов, Хамид Хамид, Румен Христов и Александър Иванов.
Десет от членовете на комисията гласуваха „за“ проекторешението, четирима бяха „против“, а двама се въздържаха.
В проекта на позицията на България се посочва, че страната ни не подкрепя продължаването след 15 септември 2023 г. на извънредната мярка за забрана за внос в България, Полша, Унгария, Румъния и Словакия на пшеница, царевица, рапица и слънчогледово семе от Украйна и се възлага на Министерския съвет да предприеме необходимите действия за изразяване на позицията.
След протести на фермери в тези държави Европейската комисия въведе ограничение до 15 септември през тези страни да преминава транзитно пшеница, рапица, слънчоглед и царевица, но не и да могат да се предлагат на техните вътрешни пазари.
Проектът на решението предизвика оживен дебат в комисията, като против него се обявиха браншови организации, които присъстваха на заседанието на Комисията.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/zarnoproizvoditelite-protiv-ot/