Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общини
  3. Връбница, София
  4. Младенов: Модерните европейски системи се концентрират върху ресоциализацията, а не толкова върху вече извършеното

Общини

Младенов: Модерните европейски системи се концентрират върху ресоциализацията, а не толкова върху вече извършеното

Младенов: Модерните европейски системи се концентрират върху ресоциализацията, а не толкова върху вече извършеното - Tribune.bg
Снимка:

Модерните европейски системи, които работят с малолетни и непълнолетни, все повече се концентрират върху промени на поведението в бъдещето – ресоциализация и връщане към нормалните правила на живот в обществото, а не толкова върху вече извършеното“.

Това обяснява кметът на район „Връбница“ Младен Младенов, който отговаря за програмата за превенция и противодействие на забранени вещества в столичния район.

Той разяснява каква е европейската практика:

В Дания съществува възможността за непълнолетните нарушители на закона да сключат социален договор със съответните служби. Чрез този договор непълнолетният поема задължението да положи общественополезен труд, който не се заплаща – косене на трева, почистване на сняг, работа в обществените паркове и градини. Във Франция и Австрия също се дава възможност за справяне с конфликта без съдебна намеса. В Германия има специализирани детски съдилища, но между тях и социалните служби действат т.н. съдебни помощници. В Шотландия система от комисии се занимава с детското асоциално поведение. Тя е подобна на българската. В Англия са създадени Национален борд и местни екипи, отново органи, които са сходни на съществуващите в България“, обясни той.

Кметът на район Връбница: Илинденско-Преображенското въстание е най-героичният епизод в българската история

Според Закона за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните (ЗБППМН) системата за превенция на детското асоциално поведение включва: Централна комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните към Министерски съвет (ЦКБППМН към МС), местни комисии за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните (МКБППМН), обществени възпитатели и социални работници, детски педагогически стаи (ДПС) и домове за временно настаняване на малолетни и непълнолетни (ДВНМН) към МВР, социално-педагогически интернати (СПИ) и възпитателни училища-интернати (ВУИ) към МОН, приюти за деца.

Съгласно Закона за БППМН Централната комисия към МС е орган за координация, ръководство и контрол на системата. Това е държавният орган, който организира, провежда и контролира държавната политика по превенцията и противодействието на детското асоциално поведение. Председател на Централната комисия е зам.-министър председател. В състава на комисията са включени и представители на неправителствени организации, чиято дейност се свързва с децата, които могат да бъдат полезни за противодействието на отклонения.

ЦКБППМН координира дейността на държавните органи, също ръководи дейността на местните комисии за БППМН в страната, прави предложения пред органи и институции, анализира и обобщава статистики, изследва тенденции, организира и осъществява проучвания и изследвания и работи по посока засилване на интереса на обществото към децата с проблеми.

Местните комисии за БППМН са органи за организация, ръководство и контрол на цялостната дейност по превенция и противодействие на детското асоциално поведение на местно ниво. Освен организацията на превантивната дейност, местните комисии и специфичната разглеждат простъпките на малолетните и непълнолетните.

До навършването на 14 години детето не носи отговорност при нарушение на закона, тогава могат да се приложат единствено възпитателни мерки. Дори и след навършване на 14-годишна възраст обаче, при престъпление, което не представлява голяма обществена опасност и е извършено поради лекомислие, детето не се изправя веднага пред съд. Местните комисии проучват конфликтите между детето и закона. Комисиите извънсъдебно въздействат върху децата с проблеми в поведението или разрешават конфликта между детето и закона. По този начин те предпазват както извършителя, така и обществото от извършването на по-тежки провинения. Предвидените от Закона и прилаганите от местните комисии мерки са само възпитателни, не се стига до наказателни такива“, коментира Младенов.

Местните комисии за БППМН определят проблемите в поведението на децата. Комисиите реализират различни програми и инициативи, свързани с ранната превенция на отклоненото поведение на непълнолетни. Комисиите помагат на родители, които срещат затруднения при възпитанието на децата си, грижат се за развитието на малолетните в специализирани заведения, съдействат за трудовото и битовото им развитие, упражняват контрол за спазване от работодателя на режима и условията на работа.

На много места в страната има кабинети за превенция. Там екипи от специалисти – психолози, юристи, лекари, социални работници осигуряват на деца и родители помощ и знания за отклонения в поведението на подрастващите и възможните начини за справяне с проблема. Например за отговорността и ролята на родителите при формиране на ценностните на детето; за социални теми като проституция, скитничество, наркомания и опасностите от рисково поведение, за психологическите проблеми на децата, за възможните конфликти в семейството и начините за тяхното решаване.

Детските педагогически стаи са структури в полицията, където работят инспектори с висше педагогическо, психологическо или юридическо образование. Те издирват и установяват деца с отклонено поведение. Като например деца, върху които е упражнено насилие или са оставени без надзор. В социално-педагогическите интернати и възпитателните училища се настаняват непълнолетни, които са извършили противообществени прояви. Настаняването в тези училища става от съда по предложение на местната комисия.

Превъзпитателният и учебният процес в тези училища са насочени към подпомагане и мотивиране на учениците в подобряване на общочовешките ценности и култура, в положително отношение, там се придобиват социални умения за приобщаване в обществото; възпитаване на учениците в уважение към законите, в толерантност и зачитане на правата на другите, тяхната култура, език и религия; ограмотяване, степен на образование и професионална квалификация.

Домовете за временно настаняване са структури на МВР. Там се настаняват непълнолетни, на които не може да се установи местожителството; които проституират; заловени в разпространение на наркотици, или самите те злоупотребяващи с наркотици; извършили противообществена проява и изпаднали в състояние на безнадзорност, което прави неподходящо оставането им при родителите.


Последвайте ни в Google News

 

Още новини от Връбница, София

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети