Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Асен Василев: Заради закона за личния фалит, банковото лоби блокира 653 млн. евро от Европа

Парите

Асен Василев: Заради закона за личния фалит, банковото лоби блокира 653 млн. евро от Европа

Асен Василев: Заради закона за личния фалит, банковото лоби блокира 653 млн. евро от Европа - Tribune.bg
Снимка:

Банковото лоби бави получаването на втория транш в размер на 653 милиона евро по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Причината - неприемането на Закон за несъстоятелност на физически лица, известен като закона за личния фалит, стана ясно от думите на министъра на финансите Асен Василев пред Mediapool. Във вторник той беше изслушан от парламентарната комисия за контрол на еврофондовете.

С близо година забавяне България поиска от Европейската комисия да ѝ бъде преведено второто плащане от 643 млн. евро по НПВУ, въпреки че не беше изпълнила 4 етапни цели. Това стана в началото на октомври 2023 г. Впоследствие страната ни се отказа от изпълнението на два от проектите в жп транспорта, тъй като парите бяха орязани от ЕС поради по-бързото възстановяване на икономиката.

Така остана за изпълнение единствено приемането на Закона за личния фалит, който отлежава по неясни причини в Народното събрание от април 2023 г. България е единствената страна в Европейския съюз без такъв закон.

Финансовият министър коментира, че ЕС може да ни преведе парите и без да изпълним този поет ангажимент, но те ще бъдат по-малко. Асен Василев заяви, че "банковото лоби в парламента бави приемането му".

Тогава депутати от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) отбелязаха, че имат уверение от страна на партньорите си в "некоалицията", че следващата седмица законът ще бъде разгледан на второ четене от правната комисия. След това се очаква да бъде приет и от парламента. Депутат от ПП-ДБ обаче отбеляза многозначително, че "не ние определяме дневния ред" на заседанията на Народното събрание.

Освен неприемането на този закон, ЕС има забележки и към приетия вече от депутатите Закон за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения, наречен за краткост от Василев закон за сигналоподателите. Брюксел иска да отпадне срокът от 2 години за давност на извършеното нарушение. Според евродирективата такъв срок не трябва да има, разясни Асен Василев.

Друга спънка за получаването на парите е свързана с Пътна карта за климатичната неутралност и приемането на няколко наредби с нея. Те са отговорност на Министерството на енергетиката и на КЕВР. България е била обещала да изпрати в ЕК чаканите документи до 17 януари 2024 г., но сега ще се забавим с няколко седмици, което не е проблем, каза Асен Василев.

Той даде да се разбере, че докато не изпълним тези задачи, ЕК няма да преведе второто плащане от 643 млн. евро.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети