Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. ЕК прогнозира икономическият растеж на България да се забави през 2023 г. и да се повиши през 2024 г.

Парите

ЕК прогнозира икономическият растеж на България да се забави през 2023 г. и да се повиши през 2024 г.

ЕК прогнозира икономическият растеж на България да се забави през 2023 г. и да се повиши през 2024 г. - Tribune.bg
Снимка:

Икономическият растеж на България се очаква да се забави през 2023 година и да се повиши отново през 2024 година, обяви Европейската комисия в своята пролетна икономическа прогноза, публикувана днес, предава БТА.

Очаква се и забавяне на ръста на износа, който България ще реализира през тази година, поради ограничаване на търсенето в чужбина и „специфични за страната фактори с еднократно въздействие“, се казва в прогнозата.

Предвижда се растежът на потреблението на домакинствата в страната да намалее към края на 2023 година и първата половина на 2024 година, тъй като лихвените проценти се повишават в реално изражение, а ръстът на повишение на заплатите в страната се забавя.

Еврокомисията очаква инфлацията в България да се забави, но да остане сравнително висока през 2023 година.

Прогнозира се бюджетният дефицит да се увеличи през 2023 година на фона на приетите през 2022 година социални политики по отношение на доходите на българските граждани.

Обсъждането на държавния бюджет на България за 2023 година е в ход, отчита ЕК.

Реалният брутен вътрешен продукт (БВП) на страната ни е нараснал с 3,4 на сто през 2022 г., което е по-малко спрямо зимната прогноза на ЕК за ръст от 3,9 на сто.

В доклада се отчита, че растежът на българския БВП е обусловен от силното частно потребление в страната и от високите нива на износа.

„Растежът на реалното потребление на домакинствата се ускори през втората половина на 2022 г., подкрепен от увеличаването на разполагаемия им доход в условията на много свит пазар на труда (ниски нива на безработица и засилено търсене на работна сила - бел. ред.).

Износът (на България - бел. ред.) отбеляза силен ръст през първата половина на 2022 г., отразявайки както по-високите експортни цени, така и по-големите обеми на изнасяните стоки, особено на електроенергията. Вносът също бележи силен растеж, обусловен от високото вътрешно търсене. През четвъртото тримесечие (на 2022 г. – бел. ред.) бяха регистрирани ранни признаци на "охлаждане" на сектора на недвижимите имоти, който се характеризира със спад в броя на разрешителните за строеж и на новите сделки“, се казва в пролетната прогноза на ЕК.

За настоящата година Брюксел очаква растежът на икономиката ни да се забави до 1,5 на сто, а през 2024 година до 2,4 на сто.

Предишните оценки бяха за ръст от 1,4 на сто през 2023 година и 2,5 на сто за 2024 година.

На тримесечна основа се очаква растежът на брутния вътрешен продукт на България да стагнира след първите 3 месеца на 2023 година, но след това, през 2024 година, да поднови стабилното си нарастване, обусловено от износа, частното потребление в страната и инвестициите в публичния сектор.

След година на фискална консолидация бюджетният дефицит на България, който през 2022 година достига до 2,8 на сто спрямо БВП на страната, през 2023 година се очаква да се повиши до 4,8 на сто.

Консолидираният дълг на сектор „Държавно управление“ се очаква да се увеличи от 22,9 на сто от БВП през 2022 г. до 28,1 на сто през 2024 г., предвижда Европейската комисия.

Същевременно според прогнозата инфлация постепенно ще се понижи.

Средната инфлация според хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ- HICP) достига до 13,0 на сто през 2023 година в България (в съответствие с очакванията, заложени в зимната прогноза, бел. ред.).

Тя беше обусловена от цените на енергийните продукти и хранителните стоки, които оказаха натиск към повишение върху ръста на инфлацията през първата половина на годината. Това доведе до ръст на цените на транспортните и кетъринг услугите.

През втората половина на 2022 година инфлацията, която отразява динамиката на потребителските цени на услугите, започна да се повишава в България, констатира Еврокомисията. Тази тенденция се отчита и при услугите, които не са силно зависими от цените на хранителните стоки и енергийните продукти.

На този фон поскъпването на храните в страната продължава през разглеждания период, макар и с по-нисък месечен темп.

Инфлацията по ХИПЦ се очаква да се понижи до 9,4 на сто през 2023 година на годишна основа и до 4,2 на сто през 2024 година, се казва в прогнозата на Европейската комисия.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети