Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. КНСБ настоява за отлагане на либерализацията на електрическа енергия

Парите

КНСБ настоява за отлагане на либерализацията на електрическа енергия

КНСБ настоява за отлагане на либерализацията на електрическа енергия - Tribune.bg
Снимка:

КНСБ настоява за отлагане на реформата за либерализация на пазара на електрическа енергия с оглед осигуряване на достатъчно време за адаптиране към промените. Това се посочва в позиция на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ), изпратена до медиите, във връзка с приетите промени в Закона за енергетиката от 5 октомври, съобщава БТА.

Измененията предвиждат Националната електрическа компания (НЕК) от 1 юли 2024 г. да престане да бъде обществен доставчик и да се премахнат квотите на производители за регулирания пазар. Регулираните цени за крайните битови потребители ще се прилагат до 31 декември 2025 г. В закона има и възможност за компенсиране на битовите клиенти за разходите за закупуване на електрическа енергия в рамките на регулаторния процес за периода до 2026 г.

Преговори с Европейската комисия  

Предвид очакваното предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост, широкият обхват на предвижданата реформа и нестабилната геополитическа обстановка, КНСБ призовава управляващите да се водят преговори и да се настоява пред Европейската комисия (ЕК) за отлагането на реформата и осигуряване на допълнително технологично време за изпълнението ѝ.

Според КНСБ за изпълнението на такава реформа, като пълна либерализация на пазара на електроенергия за битовите потребители, е необходима цялостна оценка на въздействието върху всички участници на пазара на електроенергия – домакинства, производители, търговци. В позицията си те заявяват, че премахването на регулираните цени за битовите потребители ще доведе до тежки социални проблеми поради опасността от рязък скок на цените и невъзможността на битовите потребители да се адаптират към новите условия.  

От КНСБ обръщат внимание, че реформата касае около 1/3 от електроенергийния пазар в България и засяга над 4,6 млн. битови клиенти (по данни на Комисията за енергийно и водно регулиране от Годишния доклад до ЕК) и би следвало да е адекватно обмислена, както и да е предвидено достатъчно технологично време за изпълнението ѝ. По данни на Евростат над 2 млн. българи са енергийно бедни, 30% не могат да покрият разходите си за отопление, а 28% не поддържат дома си достатъчно топъл.

Мерки за битовите потребители и за крайните снабдители и производители  

В позицията си от КНСБ предлагат мерки за битовите потребители и за крайните снабдители и производители. По отношение на битовите потребители – създаване на фонд, който целево ще компенсира енергийно бедните домакинства; прилагане на диференциран подход и целеви компенсации за енергийно бедните домакинства, а не на всички битови клиенти; провеждане на допълнителна социална политика или план за действие за защита на енергийно бедните домакинства и уязвими клиенти; изготвяне на Стратегия за намаляване на енергийната бедност в България.  

По отношение на крайните снабдители и производители - създаване на адекватна схема за компенсиране на разликата между пазарната стойност на електрическата енергия и стойността ѝ, изчислена по регулирани цени под себестойност; запазване на „енергийния микс“ за регулирания пазар за по-дълъг период от време и запазване на възможността със заповед министърът на енергетиката да определя годишни количества енергия, които НЕК ЕАД изкупува от ТЕЦ „Марица изток 2“ ЕАД.  

Президентското вето  

КНСБ настоява и парламентарната комисия по енергетика и народните представители да приемат ветото на президента Румен Радев върху промените, да преразгледат закона и да отложат реализацията на реформата на пазара на електроенергия и запазят регулираните цени на електроенергията до достигане на средноевропейски нива на домакинства в положение на енергийна бедност.

Държавният глава наложи ветото на 19 октомври. В мотивите си той изтъкна, че законът се е отдалечил от целите на социалната държава, а неговото приемане не е придружено с пълноценна оценка на въздействието, въпреки че се въвеждат положения, пряко засягащи благосъстоянието на българските граждани и устойчивостта на енергийната система. „Стандартът на живот на мнозинството от българските граждани остава най-ниският в Европейския съюз, а предвидените промени биха могли още повече да затруднят именно хората, които и без това трудно посрещат базовите си житейски разходи“, казва президентът.

В отговор пред журналисти същия ден премиерът Николай Денков заяви, че няма риск от рязко увеличаване на цените. Той обясни, че либерализацията трябва да се случи, защото регламентът е от 2019 г., а България закъснява значително спрямо договорите, които е подписала. При подготовката на Закона за енергетиката, при тези изменения, бяха направени механизми, които ще бъдат използвани, за да не се случат страшните апокалиптични сценарии на опозицията, каза още Николай Денков и допълни, че уязвимите потребители ще бъдат защитени.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети