Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Пеканов: Отдавна трябваше да спре самозалъгването, че приемаме еврото на 1 януари 2025 г.

Парите

Пеканов: Отдавна трябваше да спре самозалъгването, че приемаме еврото на 1 януари 2025 г.

Пеканов: Отдавна трябваше да спре самозалъгването, че приемаме еврото на 1 януари 2025 г. - Tribune.bg
Снимка:

Намиращият се във Виена към днешна дата бивш вицепремиер Атанас Пеканов определи като „самозалъгване в политиката“ идеята, че скоро влизаме в Еврозоната.

„Отдавна трябваше да бъде спряно самозалъгването, че това може да се случи на 1 януари 2025 г. Не защото сглобката е направила нещо толкова лошо, а защото има правила, които няма да бъдат изпълнени - от една страна, за това повлия външния инфлационен шок, от друга, не бяха направени всички стъпки, за да се намали инфлацията. По същия начин правителството още миналото лято каза, че съвсем скоро ще вземем парите по Плана за възстановяване и устойчивост, а оттогава нищо не се случи. Когато създаваш нереализируеми очаквания, не трябва да се сърдиш, ако хората после са разочаровани“, коментира той пред „24 часа“.

Според прогнозите му, най-вероятно конвергентният доклад ще излезе през юни, дотогава ние няма да сме изпълнили инфлационния критерий, но няколко месеца след това ще го изпълним.

„Тогава правителството ще може да поиска нов доклад. Това също не е правено никога досега, но не е забранено да се прави“, обясни още Пеканов.

„Периодът на висока инфлация беше неприятен за нас като граждани, от друга страна обаче, той имаше редистрибуционен ефект, т.е. хората, които имат висок дълг - например ипотека, която е взета преди този период, спечелиха в реална стойност, защото всички доходи отчасти поради инфлацията се вдигнаха, а техният кредит остана на същото ниво. Те успяха да спечелят от това, че инфлацията ерозира дълга“, обясни той защо според него икономиката вече се гледа по различен начин от експертите.

Според него, хората действително изпитват страх от големи промени и периоди на трансформация, какъвто е промяната на валутата, и трябва да си дадем сметка за това.

„Но нека погледнем Хърватия. Някои казват, че инфлацията там не е много ниска в момента, но въвеждането на еврото не я е повишило кой знае колко. Тя не е ниска, защото в момента имат най-високия растеж на БВП в цяла Европа. Тоест тя прави именно това, което всички ние трябва да искаме в Източна Европа - бърза конвергенция, нарастване на БВП и на производството и съответно нарастване на доходите. Това е крайният резултат и е нормално страни, които започват от по-ниско ниво, да имат по-висок икономически растеж от останалите, които вече са богати. В примера с Хърватия трябва да погледнем и на дистрибутивния ефект - туризмът е един от секторите, които там очевидно спечели изключително много от еврото“, каза той.

„По-богатите държави по принцип отделят повече пари за преразпределение за социални системи и са по-щедри към по-бедните хора, което е нормално, защото имат повече ресурс. Но какво ни казва Международният валутен фонд (МВФ)? Той ни казва, че това е нещо, което вече и ние трябва да правим. В първата фаза на пазарната икономика в България ние предприехме модел на малка държава – не искаме да преразпределяме, искаме данъците да са ниски. Този период за България обаче вече отминава и МВФ, както и ОИСР имат сходни препоръки – правете повече за тези, които са най-бедни или изключени от пазара на труда. От друга страна, вече започва да се говори за нуждата да имаме силни институции и публични инвестиции, които трябва да бъдат финансирани по някакъв начин. Затова и МВФ казва, че трябва или да вдигнем данъците, или събираемостта им. Стигнали сме до фазата, в която ни трябват публични инвестиции, тъй като досега те идваха малко като подарък от ЕС. Много бавно се топи разликата между бедни и богати, но голяма част от богатите икономики започнаха да борят все повече тези неравенства. Дори САЩ, които са пример за по-свободна икономика, през пандемията раздадоха помощи с еднаква стойност от 1400 долара на месец - за богатите нямаха кой знае какво значение, но за бедните бяха солидна помощ. Байдън преди няколко седмици заяви намерение да предложи по-високи данъци за най-богатите, защото за тях икономиката работи най-добре“, коментира още Атанас Пеканов.

По думите му България не прави достатъчно за намаляване на неравенствата.

 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп