Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Скандал в парламентарна комисия: Членове на КЗП разкритикуваха работата на председателя Стоил Алипиев

Парите

Скандал в парламентарна комисия: Членове на КЗП разкритикуваха работата на председателя Стоил Алипиев

Скандал в парламентарна комисия: Членове на КЗП разкритикуваха работата на председателя Стоил Алипиев - Tribune.bg
Снимка:

Критики за закъснение получи председателя на КЗП Стоил Алипиев на заседанието на Подкомисия за наблюдение на дейността в областта на защитата на потребителите и ограничаването на монополите.

Румен Гечев от БСП подхвана Алипиев: „Чакахме час и половина. Знаете ли къде се намирате? Ще ви вика парламентът, а вие ще се мотаете, докато ви чакат професори и народни представители с 20 годишен стаж. Къде са предложенията за законодателни промени? Лъскайте си обувките и се гответе," заяви червеният депутат, цитиран в БТА.

На предишно заседание на подкомисията Стоил Алипиев не се яви и не прати никой от членовете на КЗП да отговаря на питанията на народните представители.

Константин Арабаджиев, член на КЗП каза, че не са били уведомени за заседанието, иначе са се явявали в целия състав на заседанията, на която и да е комисия в парламента.

Намаляват качествените хора в КЗП много хора – юристи, инспектори, напуснаха сами, защото чувстваха тормоз“, каза той. 

„Получаваме информация за дейността на КЗП главно от медиите, а това е недопустимо. Така беше и с информацията за кампанията за едни протеинови барчета (марката е Born Winner) . От директора на „Билла България“ разбрахме, че му е налаган административен тормоз, защото са му наложени глоби от 3 млн. лева за продажбата на тези барчета. Затова и „Билла“ отказа да участва в кампанията  на Министерството на икономиката. Цялата кампания срещу тези протеинови барчета и към търговците, които го предлагат, се почна с жалбата на едно физическо лице и на една неправителствена организация. КЗП ще губи съдебни дела и ще трябва да плаща стотици хиляди лева за адвокатски разноски“, каза Константин Арабаджиев.

„Още от първия месец на управлението на Стоил Алипиев в КЗП се наемат много външни консултанти, с които разглеждахме общите условия на 200-те небанкови финансови институции в страната. Ние към момента сме разгледали общите условия само на 40 – 50 небанкови организации. Много хора страдат от дейността на тези организации и затова съм предлагал да гледаме поне по 10 условия на заседание, но отговорът беше, че нямаме, капацитет независимо че сме наели външни експерти. Не знам кой наема тези експерти какви възнаграждения получават, каза Арабаджиев.

Ангел Джалев, член на КЗП каза, че не усеща, че Комисията е колегиален орган. На моменти остро съм се противопоставял и се разграничавам от категорично от работата на Стоил Алипиев, подчерта той.

Обичайно заседаваме веднъж седмично по много точки и заседанията продължават по няколко часа, каза Стоил Алипиев запитан от Румен Гечев колко често е заседавала комисията, предаде БТА.

Константин Арабаджиев каза още, че често е писал до колегите си в комисията, за това което не е редно в нейната дейност, но никога „не е срещал разбиране“. На заседанията не сме били удостоявани с обсъждания за кадрови проблеми или за други начинания, които трябва да предприемем, добави той. Имаме поредица от малки обществен поръчки, за които ние разбираме последствие, каза още Арабаджиев.

„Уволнил съм само един регионален директор, делото по жалбата за уволнението е в съда и чакам да изложа доводите си там. Много хора са напуснали КЗП, а нивото за заплащане е обидно ниско за хора, които трябва да работят по 16 закони по 32 наредби. Много от напускалите сега работя в други институции за два или три пъти по-високи заплати“, каза Алипиев.

За шест месеца сме направили 388 инспекции на компании за бързи кредити и на компании за ипотечни кредити на физически лица. Чрез тях са издадени 88 акта и 42 наказателни постановления. Една проверка отнема много време, защото се изискват по пет договора за кредит от фирмата, анализира се дейността им като се гледа дали се вземат незаконни такси. Проверките са дълги, защото са свързани с административни срокове за възражения, добави председателят на КЗП. Проверени са около 30 процента от небанковите финансови организации, добави той.  Плащаме 1000 лева на месец на консултант и докладите им минават през служители на КЗП. Сега комисията остана без юрисконсулт, защото всички напуснаха, каза Алипиев.

 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети