Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Служебният финансов министър: Има много непредвидени разходи

Парите

Служебният финансов министър: Има много непредвидени разходи

Служебният финансов министър: Има много непредвидени разходи - Tribune.bg
Снимка:

Велкова беше категорична, че се спекулира с темата с излишъците

Актуализация на бюджета е невъзможно да бъде разработена. Приходите са изключително напрегнати, не очакваме преизпълнението им. А за да има актуализация, трябва да има преизпълнение на приходите. Това коментира служебният министър на финансите Росица Велкова.

По думите ѝ може да има икономия около капиталовите разходи, но те няма да са в голям размер, а служебното правителство ще преразпределя средства от бюджета, за да се финансират други непредвидени разходи. Тя даде пример, че такива средства са били нужни за организацията на предсрочните дългове.

„Има и много непредвидени разходи, които служебният кабинет трябва да предприеме. Такива са и разходите за предсрочните парламентарни избори. Тепърва ще се търсят и разходи за интегрирането на украинските бежанци“, посочи тя.

Велкова беше категорична, че се спекулира с темата за излишъци.

„Тезата се развива, тъй като в бюджета са гласувани средства за капиталовите разходи от над 8 млрд. лв., но 4 млрд. лв. от тях са европейски средства, които няма как да бъдат преструктурирани дори и да има икономия. 1,1 млрд. лв. са общинските разходи, които също няма как да бъдат преструктурирани, а 1,2 млрд. са разходите за регионалното министерство. 1,1 млрд. лв. са също капиталовите разходи в сектора „Отбрана и сигурност“. Тоест, няма как да се извършва икономия там“, подчерта тя.

Служебният финансов министър заяви още, че няма да бъдат теглени дългове, за да се финансират нови разходи.

Тя коментира и темата с инфлацията, като посочи, че основен източник за нарастването ѝ са високите цени на енергоносителите и хранителните стоки.

Велкова обяви, че от прогнозата за периода 2023-2025 г. настоящите разчети за разходите по Консолидирана фискална програма за 2023 г. показват ръст спрямо актуализираната програма от 2022 г. от 9,7 млрд. лв., с което се очаква дефицитът да достигне 11,3 млрд. лв., или 6,8% от БВП. Ръстът е в следните направления: разходи за персонал - 1,6 млрд. лв., социално и здравноосигурителни плащания - 5 млрд. лв., и пенсии - 3,8 млрд. лв., капиталови разходи - 3,8 млрд. лв., разходи за лихви - 0,3 млрд. лв., вноска в бюджета на ЕС- 0,2 млрд. лв. Разходите за издръжка бележат намаление от 1 млрд. лв., а субсидии и други текущи трансфери с 0,2 млрд. лв.

Тя уточни, че разходите за 2024-2025 г. нарастват с около 2-3 млрд. лв. и са основно за социално и здравноосигурителни плащания и разходи за лихви. Тя обяви също така, че за периода 2023-2025 ръстът на БВП намалява, което се дължи на това, че ръстът на потреблението е по нисък от ръста на БВП, ръстът на вноса бележи спад от 34,5% за 2022 г. и до 4,7% за 2024 г.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети