Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Социалните партньори без съгласие по размера на минимална работна заплата, кабинетът предложи 780 лева

Парите

Социалните партньори без съгласие по размера на минимална работна заплата, кабинетът предложи 780 лева

Социалните партньори без съгласие по размера на минимална работна заплата, кабинетът предложи 780 лева - Tribune.bg
БГНЕС

Социалното министерство, работодателите и синдикатите не се разбраха размера на минималната работна заплата по време на съвета за тристранно сътрудничество. Социалното ведомство обяви, че ще предложи 780 лева минимална заплата от 1 януари.

„Проектът на постановлението е МРЗ за 2023 г. да бъде 770 лв. След дискусиите обаче от социалното министерство заявиха, че са склонни да ревизират тази сума и МРЗ да се вдигне на 780 лв. от 1 януари 2023 г., което е 50% от средната работна заплата за 2021 г.

„Това не променя евродирективата за минимални работни заплати в рамките на срока, който ще бъде транспонирано и България в началото на 2023 г ще създадем работна група, която да започне работа по транспонирането на директивата и отчитането на всички нормативни актове, които ще бъдат изменени”, посочи министър Лазар Лазаров.

„С определянето на МРЗ, което ще социалният министър ще предложи на МС се постига увеличение на МРЗ с 9,9 на сто спрямо настоящия й размер от 710 лева. Това е 20-процентно увеличение на годишна база, което изцяло изчиства и компенсира натрупаната до момента инфлация, която е 16, 9 на сто”, допълни социалният министър.

Против се обявиха част от работодателските организации и КТ „Подкрепа”.

„От няколко седмици България се тресе от различни варианти, механизми, схеми, числа, свързани с МРЗ. Очакванията на хората са за едно прилично и сериозно увеличени, което да подкрепи техните доходи”, каза Пламен Димитров от КНСБ.

Той обясни, че синдикатите искат 830 лева. „Това трябва да е целта за 2023 г.”, каза Пламен Димитров. Синдикатите са били склонни това да стане на два пъти – през януари и юли. „Но ние не можем да влезем в този консенсус, ако той не влиза в това, което пожелахме”, каза Димитров.

Ваня Григорова от КТ „Подкрепа“ също припомни, че от синдиката настояват минималната заплата да стане 850 лв. Тя заяви, че служебният кабинет се измята. „В последните месеци виждаме безотговорност на политическия елит- както от служебния кабинет, така и от НС. МРЗ се избутва назад, нещо, което не трябва да се позволява. Именно, когато инфлацията е безпрецедентна, но ръстът на цените скача.  Не е вярно, че 780 лева би покрил инфлацията”, отбеляза тя. 

„Тази несигурност, в която се поставят работниците, би трябвало партиите да си дават сметка, че пак ще поискат доверието на гражданите и то няма да им бъде дадено”. Григорова каза, че са съгласни първоначално да е 780 лв., но после трябва бързо да стане 830 лева и по график, да стане 50 процента от средната работна заплата за страната.

Работодателите от БСК заявиха, че са се съгласила МРЗ да е 770 лева, но са приели и предложението на Министерството на финансите това да стане от юли догодина. Те призоваха дебата да не се политизира, а да остане межди социалното министерство, работодатели и синдикати.

Васил Велев от АИКБ заяви, че неправилно се чете и възприема директивата и законопроектите в НС са несполучлив начин за нейното прилагане. Не може МРЗ да се определя по 1 критерии, искаме тя да бъде диференциране за различните икономически дейности.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети