Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. Брюксел обсъжда налагането на санкции на Сърбия

Свят

Брюксел обсъжда налагането на санкции на Сърбия

Брюксел обсъжда налагането на санкции на Сърбия - Tribune.bg
Снимка:

След събитията в Банска властите в Сърбия получават ежедневни предупреждения от Брюксел - че ще има последствия, че вече се подготвят наказателни мерки... Анализаторите в Сърбия все още не вярват в сценария за въвеждане на санкции срещу Белград, защото няма съгласие от страна на европейските 27, съобщи „Коссев“.

От Брюксел отново идва предупреждение с покана към Сърбия да сътрудничи безусловно в разследването на събитията в Банска.

„Не можете да се криете зад формалности като признаване или непризнаване. Има много начини, по които можете да споделите знанията си, по които можете да сътрудничите и да допринесете за пълното разследване, защото случилото се на 24 септември е толкова сериозно, че трябва да бъде напълно изяснено, иначе ще има последствия. Ще има последствия“, заяви говорителят на Европейската комисия (ЕК) Петер Стано.

Вече е готов пакет от мерки, които ще навредят на правителството на Сърбия, казва членът на Европейския парламент Виола фон Крамон. За изненада на някои от колегите и́.

„Не бях чувал нищо за такъв пакет, така че това изненада и мен“, казва членът на Европейския парламент Клемен Грошел, който е докладчик в сянка за Сърбия.

Никола Буразер от Европейската група за Западните Балкани казва, че "със сигурност има сили, които са за въвеждане на санкции, но има много голяма разлика между една група или няколко членове на ЕП, които се застъпват за това, или целия Европейски съюз, който взема такова решение".

„Не бих искал да се предприемат каквито и да било преждевременни, необмислени действия, докато не разполагаме с всички факти“, казва Грошел.

А след това на дневен ред може да се окажат и санкциите. Евродепутатът и докладчик в сянка за Сърбия обяснява кои са те.

„На първо ниво това вероятно ще бъдат политически санкции. Намаляване на дипломатическата дейност и отношенията със Сърбия, с лидерите на страната, финансови санкции, които са насочени към хората, към лицата, които са отговорни за случилото се“.

Редакторът на европейския портал за Западните Балкани не вярва в подобен изход.

„Настроенията в Брюксел определено се промениха спрямо Сърбия, спрямо Вучич и неговото правителство след инцидента в Баня, но мисля, че все още е далеч от някакви официални санкции“, смята Буразер.

Унгарският премиер Виктор Орбан, който подържа тесни връзки с президентите на Русия и Сърбия, разглежда идеята за налагане на санкции на Белград като „смешна“ и „невъзможна“.

Наскоро сръбският министър-председател Ана Бърнабич заяви, че главният преговарящ на Сърбия Александър Вучич досега е успял да премахне непосредствената заплаха от санкции. 

"Ако питате мен, не знам как, но той успя". Със свръхчовешки усилия и наистина невероятни дипломатически познания и умения той някак, някак си стабилизира ситуацията", казва премиерът на Сърбия.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети