Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. Конституционният съд на Германия през 2009 г.: Машинното гласуване е рисковано, тайната на вота не е гарантирана

Свят

Конституционният съд на Германия през 2009 г.: Машинното гласуване е рисковано, тайната на вота не е гарантирана

Конституционният съд на Германия през 2009 г.: Машинното гласуване е рисковано, тайната на вота не е гарантирана - Tribune.bg
Снимка:

През 2009 г. Конституционният съд на Германия решава, че машинното гласуване е крайно рисковано, нарушава конституционни принципи и може да доведе до манипулиране на вота, а тайната му да бъде нарушена. Ето какво пише в Ръководните начала към решението на КС от 3 март 2009 г.:

1. Принципът на публичност на изборите, изведен от чл. 38 (Общо, равно и пряко избирателно право с тайно гласуване) във връзка с чл. 201 ал. 1 (Германия е демократична и социална държава) и ал. 2 (Цялата власт произтича от народа) на Основния закон повелява всички основни стъпки на изборния процес да могат д абъдат подлагани на проверка от страна на обществеността, освен ако други конституционни повели не оправдават изключение от това правило (тайната на вота).

2. При използването на електронни изборни устройства съществените действия на акта на избор и на установяване на изборния резултат трябва да могат да бъдат проверени от гражданите по надежден начин, без да са необходими специални технически познания.

В това свое Решение Конституционният съд постановява следното:

1. Изборите трябва да се извършват от народа, самостоятелно и публично, в условия на пряка ангажираност на гражданите с организацията и провеждането на изборния процес и преброяването на резултатите.

2. Това е израз на конституционния принцип, че цялата власт произтича от народа. След като властта произтича от народа, то народът трябва да провежда изборите по публичен и обясним за всеки обикновен гражданин начин.

3. Машинното гласуване е рисково по принцип, защото машината може да се повреди, а също така и софтуерът може да се повреди в хода на работа и освен това може да бъде манипулиран въшно.

4. Тайната на машинния вот не е гарантирана.

5. Машинното гласуване оже да бъде допуснато само при следните, абсолютно задължителни условия:

а) машините да разпечатват контролни разписки, на които гражданинът да види как машината е отчела неговия глас;

б) контролните разписки да бъдат поставяни в урна, по традиционния начин;

в) контролните разписки да бъдат преброявани от секционните избирателни комисии, по традиционния начин;

г) след преброяването на разписките резултатът да се сверява с резултата в машинния протокол. Ако има разлика за валиден се приема резултатът от броенето на разписките.

6. Машината може да служи само като техническо помощно средство за ибягване на недействителни бюлетини, но тя не може да събира, изчислява и посочва резултата от вота, без върху този процес да бъде осъществяван публичен и демократичен контрол от страна на обществото.

Изборна процедура с машини, която не отговоря на горните условия, следва да се счита за ПРОТИВОКОНСТИТУЦИОННА. След измененията на българския Изборен кодекс процедурата при нас не изпълнява условията по точка 5, букви в) и г).

Превод: zonanews.bg


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Правилно ли е решението за отпускане на великденски добавки за най-бедните пенсионери?
Покажи резултати Скрий резултати