Ковачевски не можел да заклейми цял народ като „фашистки окупатор“
Премиерът на Северна Македония Димитър Ковачевски каза, че не желае да заклеймява цял народ с определението “фашистки окупатор”. Така той отговори на журналистическия въпрос снощи в студиото на македонската телевизия ТВ 24 дали Македония е готова да се откаже от определението български пред “фашистки окупатор”, съобщава БТА.
„Започваме нов процес на комуникация и сътрудничество с България. Договорихме работни групи, които трябва да върнат доверието между двете общества. Разбрахме се Комисията за историческите въпроси да засили диалога и всичко онова, което ще договорят, ще бъде съобщено заедно. Министерствата на външните работи продължават работата си. А по отношение на определението „фашистки окупатор“ не искам да стигматизирам цял народ“, каза Ковачевски.
„Ние сме съседни страни и трябва да си сътрудничим и да се уважаваме, като зачитаме достойнството си. Трябва да градим отношенията си на тези принципи и да разпространяваме енергията, приета в двете държави. Посланията в медиите за отношенията между Северна Македония и България трябва да са в светлината на това, че сме съседни държави, каза премиерът на Северна Македония Димитър Ковачевски“, цитиран от МИА.
„Преговорната рамка е одобрена от всички страни членки на ЕС, не само от една държава. Двустранните отношения не може да са част от тази рамка. Тези въпроси ще трябва да се решават, но извън рамката“, подчерта премиерът на Северна Македония снощи пред телевизия 24.
Той изтъкна, че кризата в Украйна е потвърдила, че при такива условия съседните страни трябва да имат отлично сътрудничество. По думите му само чрез сътрудничество те могат да си помагат и да преодолеят кризите.
„Те трябва да строят мостове на приятелството“, каза Ковачевски.
Той допълни, че е започнал процес на комуникация и сътрудничество с България, а след двете правителствени заседания стартира работата на комисиите в областта на икономиката, инфраструктурата, иновациите, транспорта, образованието и науката, културата и европейската интеграция.
„Трябва да се върне доверието между двете общества, което беше подкопано в миналото, защото медийната среда и възприятие бяха повлияни от пропагандатори, които не искаха решение и нормална комуникация между двете страни“, каза Ковачевски.
Изтъкна, че работните групи функционират активно, както и комисиите в министерствата на външните работи, които дискутират политическите въпроси.
„Комуникацията на министерствата на външните работи се осъществява чрез работни срещи. Дискутират политическите въпроси, които трябва да се решат в пакет, след което ще се вдигне ветото и ще започнат преговорите с провеждането на първата междуправителствена конференция на Северна Македония и ЕС“, каза Ковачевски.
Днес в София трябва да се състои среща на междуправителствените работни групи на Северна Македония и България за зеления преход, дигиталната трансформация и върховенството на закона.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/kovachevski-ne-mozhel-da-zakleymi-tsyal-narod-kato-fashistki-okupator/